Milionářský cardigan – pořádký kus kašmíru

Když jsme před několika lety připravovali rozšíření sortimentu nabízeného zboží na www.SEKORA.cz o kašmírové svetry, poprvé mi padl do oka zajímavý pánský svetr, u kterého byl název “milionářský cardigan”. Na první pohled svetr vypadal atraktivně, strašně šik a s opravdovým šmrncem. Ale zarazila mne cena – i v rámci značkových kašmírových svetrů byla neobyčejně vysoká. Rozklíčování názvu svetru mělo několik fází. Slovo cardigan bylo jasné – delší propínací svetr do V, pojmenovaný po lordu Carniganovi (sedmém v pořadí), hrdinovi od Balaclavy, který podobnými svetry vybavil své vojáky, aby je ochránil před nepříznivým krymským počasím. (Mimochodem – poměrně krátká a z dnešního pohledu málo významná Krymská válka se zapsala do pánského oblečení asi víc než do historie – cardigan, raglánový rukáv, pletená kukla, které se v anglofonních zemích říká balaclava, jsou všechno novoty pocházející z tohoto tažení.) A slovo milionářský, ve spojení s pohledem na cenovku, evokovalo, že jen milionář si takový svetr může dovolit.

Postupem času jsem objevil fotku Steve McQueena ve svetru, který vypadal jako ten milionářský cardigan. Fotka byl abohužel černobílá a v dost špatné kvalitě, ale aspoň se podařilo vygooglit, že autorem této fotky je William Claxton, přítel a dalo by se říct dvorní fotograf Steve McQueena. A další pátrání potvrdilo, že se jedná opravdu o milionářský cardigan a že ta fotka pochází ze série snímků pořízených okolo roku 1964.

Pak jsem ten svetr poprvé viděl na vlastní oči – v Itálii, myslím, že v Miláně. Byl to výrobek italské značky a byl tmavě šedý. A vypadal lépe než na obrázcích. To mne přimělo, abych dál pátral po historii tohoto svetru. Po dost značném úsilí se mi podařilo sehnat více fotek Steve McQeena s tímto svetrem (a celkem i ve slušné kvalitě) a dokonce i dvě barevné, na kterých se ukázalo, že ten, který měl Steve McQueen na sobě byl v tmavě modré barvě. A vše nasvědčovalo tomu, že pocházel od britské značky N.PEAL. Celá série je opravdu z roku 1964, z výletu, který si Steve McQueen a William Claxton udělali do San Francisca, Rena, k jezeru Tahoe, do mrtvého údolí a zpět do LA. Steve McQueen právě dotočil film The Cincinnati Kid a výlet sloužil i k tomu, aby se projel ve svém zbrusu novém Ferrari 250 GT Lusso Berlinetta.

Když jsme se definitivně rohodli, že náš sortiment rozšíříme o kašmírové svetry, byla značka N.PEAL jedním z posledních finalistů mezi kterými jsme se rozhodovali a bezpochyby fakt, že svetry N.PEAL nosil Steve McQueen (a Marylin Monroe) hrál významnou roli. Při první objednávce jsme objednali i milionářský cardigan (samozřejmě v tmavě modré barvě) a když přišel, byla to bomba.

Je upleten z těžkého, několikrát skaného kašmíru a je to opravdu pořádný kus kašmírového materiálu. Je to cardigan, takže je propínací, do véčka, ale na rozdíl od klasického cardiganu má šálový límec, který chrání i krk před nepřízní počasí. Knoflíčky jsou temně hnědé a vrchní je uzpůsoben tak, že lze svetr zapnout skoro až ke krku. Dole po stranách rozpínání jsou zvenku našité dvě kapsy (ve kterých měl Steve McQueen cigarety) a svetr se nosí místo saka. Protože je kašmírový (a toho kašmíru na něm je opravdu hodně) perfektně hřeje, ale člověk se v něm nepotí.

Asi ten nejzásadnější rozdíl mezi originálem of N.PEALu a ostatním svetry tohoto typu je v množství kašmíru, který je na originál potřeba. Je to opravdu těžký svetr a i díky tomu perfektně drží tvar a nevypadá jako kus hadru, i když ho nosíte rozepnutý nebo někde přehodíte přes opěradlo židle.

Ale zpátky na začátek – název milionářský cardigan asi opravdu měl naznačit, že ho nosí milionáři, ale já jsem dnes hluboce přesvědčen, že koupě takového svetru je dobrý nápad. Přinese totiž to, co je sloganem www.SEKORA.czJINÝ POCIT. V takovém kuse oblečení ho na 100% zažijete.

 

 

 

 

 

 

 Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*