Číslo příze – číselná indikace kvality bavlněné látky

Mnozí výrobci košilí pomáhají svým zákazníkům při výběru košile tím, že detailněji specifikují kvalitu použité látky pomocí označení typu „100% bavlna 100“ nebo „100% bavlněná látka 120/2 + 100/2“. Co znamenají ta čísla se pokusí přiblížit tento článek.

Bavlněná látka se vyrábí tkaním, kdy jsou svisle natažené nitě osnovy proplétány s vodorovnými nitěmi útku podle schématu, který definuje vazbu tkaniny (nejběžnější vazbou je tzv. plátnová vazba, kdy provázání každé osnovní niti je pravidelně střídáno nad a pod útkovou nití).  Niť osnovy nebo útku může být vytvořená z jednoho bavlněného vlákna (tzv. jednou skaná) nebo z více vláken, která jsou navzájem zkroucená do nitě. V případě dvou vláken zkroucených do jedné nitě se niť označuje jako dvakrát skaná.

Kvalita nití, ze kterých je látka utkána je důležitým (a možná nejdůležitějším) faktorem, který ovlivňuje výslednou kvalitu látky. Obecně platí, že čím tenčí nitě jsou, tím jemnější a příjemnější je utkaná látka.

Označit tloušťku nitě nebo textilního vlákna ale není zcela jednoduché. Použít k označení průměr nitě nefunguje protože každá niť má nepravidelný průřez, který se jen blíží kruhovému. Navíc niť je pružná a  průměr se mění podle toho, jak je niť napnutá. Proto se v textilním průmyslu používají k označení tloušťky nitě jednotky, které udávají kolik váží definovaná délka nitě (tzv. přímý systém) nebo kolik délky nitě se musí odmotat, aby niť měla definovanou váhu (tzv. nepřímý systém). Mezi nejznámější jednotky přímého systému patří Tex, dTex nebo Denier a nejznámější jednotkou nepřímého systému je číslo příze (které ale může být uvedené v metrickém (Nm), anglickém (Ne nebo ECC), vlněném (NeW) a dalších vyjádřeních. Číslo, vyjádřené v jedněch jednotkách lze naštěstí převést do jednotek jiných, lze převádět i mezi systémem přímým a nepřímým (na webu lze najít kalkulačky, které tento převod on-line umožňují).

Pro označování tloušťky bavlněné nítě se nejběžněji používá číslo příze, vyjádřené v anglické notaci (tzv. Ne nebo ECC – English Cotton Count). Jedno Ne udává, kolik přaden o délce 840 yardů (769 m) váží jednu libru (453 g). To podstatné je, že platí čím vyšší je toto číslo, tím je vlákno tenčí (a tedy kvalitnější).

Pomocí anglického čísla příze se obvykle udává i indikace o kvalitě bavlněné látky. Pokud je číslo příze následované lomítkem a dalším číslem, udává druhé číslo, z kolika vláken je niť vytvořená (skaná). Tedy označení 100/2 znamená, že látka je vyrobená z dvakrát skané nitě a každého vlákna je zapotřebí 100*769 = 76900 m aby vážilo 453 g (jednu libru). Pokud se v označení látky vyskytnou dvě čísla příze, pak první označuje tloušťku osnovy a druhé útku; tedy 120/2+80/2 znamená, že osnova je z dvakrát skané nitě s číslem příze 120 a útek z dvakrát skané nitě s číslem příze 80.

Ukončeme nudnou teoretickou část a přejděme k praktickému vysvětlení. Běžně se košile vyrábějí z bavlněné látky z dvakrát skané nitě s číslem příze 80 nebo 100. Číslo příze vyšší než 100 již indikuje vysoce kvalitní bavlněnou látku a opravdu luxusní košile mívají číslo příze 120 nebo 140. Jako příklad poslouží košile Turnbull & Asser, které najdete na www.SEKORA.cz – košile z Classic kolekce jsou vyrobené z látky 120/2, košile ze Sea Island kolekce mají číslo příze 140/2  a košile z Turnbuline kolekce mají číslo příze 110/2.

Na závěr je ale třeba upozornit, že číslo příze, ze které je bavlněná látka košile vyrobená není jedinou indikací kvality látky. Záleží i na dalších faktorech, jako jsou délka bavlněných vláken, ze kterých je utkána příze, typ bavlníku, ze kterého vlákna pochází, způsob zpracování surové bavlny i vlastní způsob tkaní látky. I přesto je ale číslo příze důležitou indikací kvality bavlněné látky, ze které je košile vyrobená.

Naší nabídku luxusních košilí britské prémiové značky Turnbull & Asser najdete na www.SEKORA.cz.Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*