Kostkovaná košile – oživení pánského business vzhledu

Kostkovaná košile je zajímavým a příjemným oživením pánského business oblečení. Současná obleková košile s kostičkou má svoje kořeny v anglické tattersall košili, která se začala objevovat na počátku 20. století. Sám název tattersall, odvozený pravděpodobně od jména Richarda Tettersalla, britského velkoobchodníka s koňmi, připomíná, že tato košile byla inspirována dekami, které se dávali pod koňské sedlo. Až do 40. let 20. století byla tattersall košile obvykle vlněná s relativně drobnou kostičkou, která byla vyvedena ve dvou různých barvách linek na bílém nebo světle krémovém podkladě (typickými barvami byly černá a červená nebo černá a žlutá). Původně byla tato košile předurčena pro nošení na anglickém venkově, pod tvídovým sakem.

Po druhé světové válce začaly kostičkové košile pronikat i do obchodního prostředí – inspirovány tattersall košilí, ale značně modifikovány. Látka košile již nebyla vlněná ale bavlněná (nebylo nutné chránit nositele před chladem či nepřízní počasí) a i kostička se modifikovala do jednobarevné varianty na bílém podkladě. Tyto košile si poměrně rychle získaly popularitu protože oživovaly a zatraktivňovaly pánský business vzhled. Nejoblíbenější se bezesporu stala bílá košile s jemnou kostičkou v modré barvě, která je vyvedena tenkými linkami.

Od začátku 60. let 20. století lze oblekovou košili s kostičkou považovat za zcela přijatelnou pro dennodenní nošení (a tedy nejen pro volnočasové aktivity nebo omezenou jen pro venkovské nošení). Nicméně při volbě vhodné košile je dobře mít na paměti několik hledisek.

Tím prvním je to, že kostkovaná košile je historicky svázána s venkovem a tedy její použití pro příležitostí, které byť jen zavání formálností nemusí být nejvhodnější. Dnes je kostkovaná košile naprosto v pořádku do kanceláře, ale na významnou obchodní večeři nemusí být dobrou volbou. Platí, že čím je kostička výraznější, tím více připomíná košile farmářské oblečení a proto business košile by měla mít kostičku vyvedenou buď tenkými linkami nebo linkami ve světlém odstínu.

Druhé hledisko, na které je dobře pamatovat je to, že velikost kostičky na košili by měla být značně odlišná od vzorku na kravatě či od rozteče proužků na saku. Vzorky podobné velikosti mohou působit až směšně a proto je volba správné kombinace obtížnější.

Pro oblekovou košili by měla být kostička jednobarevná. Tattersall kostička (ta je dvoubarevná) nebo vícebarevný kostičkový vzor evokují vesnické prostředí. Typickou podkladovou barvou je bílá a nejbezpečnější barvou kostičky je modrá. Pokud košili s kostičkou kombinujete s kravatou, věnujte i pozornost barvě kravaty tak, aby s košilí ladila.

Obleková košile by měla být bavlněná, z té nejkvalitnější bavlny, kterou si můžete dovolit. Vlněné nebo flanelové kostičkové košile jsou perfektní pro víkendy nebo na hory, ale nehodí se příliš do kanceláře.

Ačkoliv jsou dnes kostičkové košile plně akceptovány jako součást pánského business oblečení, je jejich výběr a hlavně následná kombinace s ostatním oblečením složitější než u košilí jednobarevných nebo proužkových. Na druhé straně ale dobrá volba přinese stylový, estetický a opravdu chic vzhled.

Vhodnost košile s kostičkou pro jednotlivé příležitosti znázorňuje následující tabulka.

Vhodnost pro formální příležitosti

Vhodnost pro dennodenní (business) nošení

Vhodnost pro volnočasové nošení

Vhodnost jako dárek

Kostičkové košile

+

++

+++

+

Vhodnost udáváme pomocí 0 až 3 křížků, kdy 3 křížky znamenají maximální vhodnost a žádný křížek znamená, že košile pro danou příležitost opravdu není vhodná.

Naší nabídku kostičkových košilí najdete na www.SEKORA.cz .

 

 

 

 

 

 

 

 Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*