Bunda Barbour

Barbour Bedale, kratší bunda v olivové barvě

Bunda britské značky Barbour, vyrobená z voskované bavlny, patří již několik desetiletí k opravdovým ikonám moderního oblékání. Bunda Barbour je oblíbená zejména proto, že je maximálně funkční, v maximální míře splňuje požadavky na bundy kladené a zároveň je charakteristická i svým typickým vzhledem.

Značka Barbour vznikla roku 1894 a v době svého vzniku se zabývala dovozem látek do Británie. V roce 1910 uvedla na trh první kabát, vyrobený z povoskované bavlny, který již tehdy měl některé typické rysy moderní bundy Barbour – límec z manšestru, poměrně velké kapsy. Ve 20. letech 20. století začala firma Barbour vyrábět bundy určené speciálně pro motorkáře a stala se dodavatelem motorkářského oblečení pro britský národní tým. Značka zůstala do dnešních dní rodinnou firmou a bundy z voskované bavlny jsou jejím hlavním výrobkem i dnes.

Barbour Beaufort, černá

Koncem 70. let 20. století uvedla značka Barbour na trh tři modely bund, které jsou považovány za opravdu ikonické (Beaufort, Bedale, Border). Všechny tři modely jsou vyrobené z voskované bavlny, mají límec z manšestru, který barevně ladí s barvou bundy, disponují relativně velkými našitými kapsami s uzavíráním na mosazné cvočky, masivním mosazným zipem a jsou vypodšívkovány bavlněnou kostkovanou látkou, charakteristickou pro značku Barbour (barva podšívkové látky se liší podle barvy bundy, ale je pro danou barvu bundy vždy stejná). Rukáv bundy je možné vevnitř buď zapnout na suchý zip nebo na gumu a i toto uspořádání přispívá k zateplení bundy. K bundě lze pořídit samostatnou prošívanou vestičku, která se připíná pomocí zipů a poskytuje dodatečnou tepelnou izolaci pro chladnější počasí a doplňkovou kapuci, která se připíná pomocí cvočků k bundě.

Barbour Border, delší bunda v tmavě modré barvě

Základní a nejtypičtější barvou bundy Barbour je olivově zelená, která se dodává ve spojení s hnědým manšestrovým límcem a podšívkovou látkou označovanou jako Classic Tartan v barvách zelené, našedlé, bílé, žluté a červené. Oblíbenou je i černá barva bundy Barbour s černým manšestrovým límcem a podšívkovou látkou Modern Tartan a tmavě modrá s modrým manšestrovým límcem a podšívkou v provedení Dress Tartan.

Povoskovaná bavlna, ze které jsou bundy Barbour vyrobené, má charakteristický matně sametový lesk a typickou vůni, která bundu Barbour provází minimálně prvním pět let. Voskovaná bavlna je nepromokavá a zároveň přiměřeně prodyšná, téměř ideální materiál na bundu. Použití voskované bavlny má ale zásadní dopad na možnou údržbu a čištění bundy – bundu nelze prát ani chemicky čistit a lze ji jen čistit za sucha kartáčkem nebo houbičkou s čistou vodou.

Zimní Barbour Northumbria v olivové barvě

Asi nejznámějším a nejpopulárnějším pánským modelem bundy Barbour je bunda s označením Beaufort. Jedná se o středně dlouhou bundu, jejíž spodní konec je kousek pod zadkem a dovoluje nosit pod bundu i sako. Bunda je zajímavá tzv. pytláckou kapsou, která je vytvořená na po celé šířce zadního dílu bundy ve výšce nad křížem a uzavíraná na zipy na obou stranách. Model Bedale je kratší variantou bundy a navazuje na motorkářské bundy z produkce značky. Model Border je naopak delší variantou, která poskytuje poněkud lepší ochranu před nepřízní počasí. Jak model Bedale, tak i Border nemají pytláckou kapsu. Modifikací Borderu je bunda Northumbria, která se vyrábí ze silnější bavlněné látky a je teplejší a označovaná jako zimní.

Bunda Barbour z voskované bavlny je opravdu ideálním společníkem pro procházky přírodou, pro hony či pro práci venku. Postupem času si získala své místo i mezi obyvateli měst a stala se oblíbenou bundou mnoha celebrit.

Vhodnost pro formální příležitosti Vhodnost pro dennodenní nošení Vhodnost pro volnočasové nošení
Barbour bunda
+ ++ +++

Vhodnost udáváme pomocí 0 až 3 křížků, kdy 3 křížky znamenají maximální vhodnost a žádný křížek znamená, že daný typ pro danou příležitost opravdu není vhodný

 

 

 

 

 

 

 

Barbour Beaufort olivová - klasika klasikPříbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*