Kravatové uzly – uzel Pratt

Daniel Craig v bondovce Quantum of Solace s kravatou uvázanou uzlem Pratt

Kravatový uzel Pratt (někdy se označuje jako Shelby nebo Pratt-Shelby) je relativně málo známý, ale přitom jeho uvázání není složité a výsledný uzel působí elegantním, velmi symetrickým dojmem.

Uzel odvozuje svůj název od Jerryho Pratta, člena americké obchodní komory, který ho pravidelně nosil od 50. let 20. století. Popularitu tomuto uzlu vybudoval Don Shelby, americký novinář a televizní moderátor, který si uzel oblíbil a široce ho propagoval.

Uzel Pratt se vyznačuje tím, že je velmi symetrický, mimořádně elegantní a středně veliký. Na jeho uvázání se spotřebuje poměrně krátká délka vázanky a proto se hodí i pro vyšší postavy nebo pro kratší vázanky. Díky své střední velikosti ho lze uvázat jak do košile s otevřeným límcem, tak i do košilí s klasickým límečkem. Na rozdíl od většiny běžných kravatových uzlů se uzel Pratt musí ručně rozvázat, nejde ho rozvázat zatažením za volný konec kravaty. Výsledný uzel má téměř ideální trojúhelníkový tvar, s širší základnou a patří mezi uzly, které jsou opravdu maximálně symetrické.

1. Položte si kravatu okolo krku rubem nahoru (tak, aby podélný šev vázanky byl nahoře) a přeložte užší konec vázanky přes širší. Místo, kde kravatu přes sebe přeložíte určuje výslednou délku uvázané vázanky a za dobrý orientační bod lze považovat šikmý šev na kravatě.

2. Širší konec vázanky provlékněte přes kratší dovnitř do trojúhelníku, vytvořeného kravatou pod krkem.

3. Širší konec kravaty obtočte okolo užšího konce a přiměřeně utáhněte. To, jak moc toto obtočení utáhněte bude mít vliv na celkovou velikost uzlu.

4. Širší konec kravaty přehoďte na pravou stranu tak, aby širší konec byl vepředu a lícovou stranou směrem od vás.

5. Širší konec vázanky podvlékněte zespodu do trojúhelníku pod krkem.

6. Prostrčte širší konec kravaty pod vodorovným obtočením vázanky (směrem zeshora dolu).

7. Uzel utáhněte tak, že budet táhnout za širší konec vázanky a přitom držet užší konec na svém místě. Před finálním dotažením uzlu, upravte uzel tak, aby měl trojůhelníkový tvar. Posuňte uzel pod límec a jemně dolaďte jeho umístění vzhledem ke košili. Zkontrolujte délku uvázané kravaty (širší konec vázanky by měl sahat k horní hraně opasku) a uzel dotáhněte.

Naší nabídku luxusních značkových kravat najdete na www.SEKORA.cz.

Uzel Pratt

Don Shelby

Daniel Craig

 Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*