Trenčkot, česky baloňák

Temně modrý baloňák, Aquascutum

Trenčkot, česky nazývaný baloňák, je již více než 100 let stylovou stálicí mezi pánskými – a posléze i dámskými – kabáty. Trenčkot není teplý kabát do chladného počasí a do zimy, ale lehký nepromokavý a neprofouknutelný (ta nepromokavost i neprofouknutelnost nejsou absolutní) kabát, který v našem podnebním pásmu se ideálně hodí pro podzimní či jarní období.

Prehistorie trenčkotu je spojená se jmény dvou anglických výrobců oblečení – Johnem Emerym a Thomasem Burberrym, kteří okolo poloviny 19. století vyvinuli nepromokavou látku. John Emery si roku 1853 patentoval vlněnou látku, která byla první prodyšnou a relativně nepromokavou látkou na trhu a začal pod značkou Aquascutum vyrábět předchůdce trenčkotu zejména pro důstojníky britské armády. Thomas Burberry vytvořil o něco později látku, kterou nazval gabardén. Jednalo se o bavlněnou látku z chemicky ošetřené bavlny s dlouhými základními vlákny, která byla utkána speciální, diagonálním způsobem a při tkaní i neobvykle utažená. Původním záměrem Thomase Burberryho nebylo používat gabardén na výrobu kabátů a proto např. Roald Amundsen měl na své výpravě k jižnímu pólu ve výbavě stany, vyrobené z gabardénu.

Inzerát firmy Burberry z první světové války

Zrod trenčkotu je nerozlučně spojen s první světovou válkou, kdy značná část důstojníků britské armády, bojující ve francouzských zákopech, odjížděla z Británie právě s kabátem, který značka Burberry pro ně připravila. I na dnešním baloňáku přežívají jednoznačně vojenské prvky – epolety k připevnění hodnostního označení; speciální kovová očka ve tvaru písmene D (tzv. D-Ring) na opasku a v zadní části trenčkotu, která sloužila k upevnění plynové masky a granátů; velká chlopeň na vršku kabátu připnutá k pravému rameni, která dnes slouží (po překlopení na levou stranu) k dodatečné ochraně krku, ale její původním účelem bylo ztlumit zpětný ráz výstřelu pušky; hluboké kapsy nebo rukávové manžety, které se dají utáhnout podle potřeby přezkou. K zajištění lepší ochrany před chladem byl trenčkot s dvouřadým zapínáním a u krku ho lze zapnout tak těsně, že pod něj neproniká všudypřítomný vítr. A samozřejmostí se stal gabardén, ze kterého je trenčkot vyrobený a výborně chrání před deštěm.

Humphrey Bogart trenčkot opravdu proslavil

Díky svým vynikajícím funkčním vlastnostem byl trenčkot mezi vojáky velice oblíbený a i po skončení 1. světové války mnozí pokračovali v jeho nošení i ve svém civilním životě. Za svou masovou oblibu ale trenčkot vděčí filmu a především Hollywoodu. Trenčkot se stal téměř uniformou hrdinů drsné školy amerických detektivek Raymonda Chandlera a Dashiella Hammetta a pravidelně a často se objevoval i v ostatních filmech. Mezi hvězdnými herci, kteří baloňák nosili nejen na stříbrném plátně patřili Humphrey Bogart, Robert Mitchum, Jean Gabin, ale i John Wayne v těch nemálo rolích, které nebyly z divokého západu. Při propagaci trenčkotu v době mezi světovými válkami paradoxně sehrála nejdůležitější roli značka Aquascutum, kterou proslavil především pánský model s označením Kingsway a dámský Queensway. Oba modely, ve světle béžové, tmavě modré a černé barvě byly mezi hollywoodskými hvězdami obojího pohlaví nesmírně populární.

Opravdu masová obliba trenčkotu vydržela až do konce 70. let 20. století, ale i pak baloňák neupadl v zapomnění a dodnes zůstává stylovým, funkčním a velmi sexy doplňkem.

Vhodnost pro formální příležitosti Vhodnost pro dennodenní nošení Vhodnost pro volnočasové nošení
Trenčkot (baloňák)
++ +++ +++

Vhodnost udáváme pomocí 0 až 3 křížků, kdy 3 křížky znamenají maximální vhodnost a žádný křížek znamená, že daný typ pro danou příležitost opravdu není vhodný

Sharon Stone

Ernest Hemingway se svou ženou Mary

 

 

 

 

 

 

 

 

Trenčkot v klasické světle béžové, AquascutumPříbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

1 Komentáře.

  1. Peter Seler coby inspektor Clouso v Rúžovém panteru nosil trenčkot alias baloňák. :-)

Přidat komentář


*