Klobouk

Douglas Fairbanks Jr.

Pánský klobouk to není ledajaký oděvní doplněk. Je to kouzlo. Dovede z obyčejné, mnohdy až tuctové tváře vytvořit sympaťáka nebo šviháka. Přiznejme si, milé dámy, proč tak rády sledujeme filmy z 30. a 40. let minulého století. Není to jistě pro jejich zpravidla sladkobolný romantický příběh s jednoduchou až naivní zápletkou. Ani neobdivujeme herectví tehdejších aktérů, nezajímají nás ani umělecké počiny režisérů či výkony kameramanů. Přitahují nás jejich hrdinové. Jsou to ve většině případů muži ztepilí s ostře řezanými rysy a hranatou bradou mírně vysunutou, zdůrazňující jejich neohroženost, odvahu a statečnost. Oblékají se do kvalitních flanelových či tvídových obleků. Nezbytnými doplňky pak jsou kravata a klobouk. Ten si dokázali nasadit vždy tak, aby jim nejen slušel ale potrhoval i jejich mužný vzhled. Tenkrát prostě muži věděli co jim opravdu sluší a proč se ženám líbí.

Oldřich Nový

Elegance jim byla vlastní. Není to však jen jejich vzhled co nás k těmto mužům  přitahuje. S nostalgií sledujeme jejich přístup a vztah k ženě. Byli k ní vždy ochranní a slušní, zdvořilí, chování měli dvorné a galantní. Tento druh mužů je k vidění právě už jen v těchto stařičkých filmech.

Od těch dob se tito muži jaksi neurodili. Byli nahrazeni šedí pracujícího lidu na plátně i v životě. Romantika se vytratila.  Elegance skomírala kdesi v zaprášeném koutě nebo na půdě ve staré truhlici. A galantnost zničila ženská emancipace . Trendem byla nenápadnost, jednoduchost až nedbalost a ošuntělost. V oblékání byl dominujícím  znakem pracovní šat, muži byli často viděni i v montérkách. Pak je nahradily kovbojské džíny. Ty se posléze staly celosvětovou univerzální uniformou. Oděvní doplňky byly zanedbávány. Lidé chodili prostovlasí. Muži upoutávali svou kšticí nebo tím co z ní zbylo. Často se neholili, vlasy si nestříhali. V kinech jsme vídali místo elegánů muže s pistolkou. Měla jim zřejmě dodat mužného zjevu.  A tak celé generace žen byly ošizeny o mužskou eleganci… a jejich „vybrané“ chování.

Robert Mitchum

Zdá se však, že není vše ztraceno.V posledním čase jakoby se muži na eleganci rozpomněli. Jakoby pochopili prastarý fakt, že dobrý a příjemný vzhled je náramně prospěšný, nejen pro vlastní sebevědomí. Přináší jim prospěch v zaměstnání, ve společnosti a v neposlední řadě i u žen. Stále častěji se setkáváme s upravenými muži v dobrém obleku s přiměřenou kvalitní košilí a kravatou, vlasy jsou přistřižené a vous – pokud ho mají – pěstěný. Nezapomínají ani na kvalitní obuv a aktovku. Jen klobouk  tvrdošíjně odmítají. A přitom jim tolik sluší. Škoda. Třeba se časem naučí ho nosit se stejným vtipem a šarmem jako jejich předchůdci. A možná, že se s kloboukem rozpomenou i na svou bývalou zdvořilost a galantnost k ženám.

Naší nabídku klobouků legendární americké značky Stetson najdete na www.SEKORA.cz.Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*