Barvy pánských společenských bot

Pánské společenské boty jsou poměrně konzervativní. Do dnešní podoby se vyvinuly před více než dvěmi stoletími a usedlosti pánských bot odpovídá i relativně omezené spektrum barev, které se u nich používají. Základní barvou pánských společenských bot je černá, která je doplněná (poměrně s velkým odstupem) hnědou v široké plejádě odstínů. Tyto dvě barvy tvoří základní spektrum pánských společenských bot a jakákoliv další barva bude jistě budit pozornost okolí a bude vyžadovat sebevědomí a odvahu nositele. Výběr té správné barvy obuvi a kombinace této barvy s barvami ostatního oblečení může být úkolem jednoduchým a prostým všech rizik – pokud si zvolíte barvu černou. Ale stejně tak se může jednat o úkol, který přeci jen bude vyžadovat pozornost, cit pro detaily, vkus a dávku osobitého vkusu; výsledek ale bude elegantní a stylový, nebude nudný a bude vypovídat o vaší osobnosti.

Černé boty

Church Consul, "klasické" černé Oxford

Základní barvou pro pánské společenské boty je černá. Je nejuniverzálnější, nejbezpečnější a nejčastěji rozšířenou. Černá pánská obuv se stala standardem na začátku 19. století a až do počátku století 20. bylo prakticky nemyslitelné, aby pánská společenská obuv se vyskytovala v jakékoliv jiné barvě.

Černé boty barevně ladí prakticky k jakémukoliv pánskému oblečení (a to i k hnědé barvě, která je z hlediska kombinace s černou asi tou nejproblematičtější). Žádný muž neudělá chybu, pokud si ke svému oblečení vezme černé boty, v černé obuvi nebude budit pozornost ani pozvednuté obočí. Popularita černé barvy u pánských bot je dána především historickým aspektem, kdy černé boty jsou již minimálně dvě století de facto standardem.

Church Westbury, lakované černé Monkstrap

Ačkoliv se může zdát, že černá barva je jen jedna, u pánské obuvi jsou černé minimálně dvě. Tou první je klasická černá, kdy kůže bot je nabarvena na černo a výsledek je – i při naleštění bot – spíše matný nebo maximálně polomatný. Obuv v této barvě je maximálně univerzální, dá se nosit stejně dobře k vysoce formálním příležitostem stejně jako pro vyloženě volnočasové příležitosti. Druhou variantou černé pánské boty je vysoce lesklá černá, která vzniká tak, že kůže, ze které je bota vyrobená je opatřená lesklým lakem, který zabezpečuje to, že se bota leskne i v případě, kdy je mírně zašpiněná. Boty z lesklé, lakované černé kůže jsou vynikajícím řešením pro formální příležitosti a dobrým společníkem pro dennodenní business nošení, ale jejich vhodnost k volnočasovému nasazení je problematická a často v takových případech vypadají příliš formálně.

Hnědé boty

Alfred Sargent Armfield, tmavě hnědé (mahagonové) Oxford

Druhou základní barvou pánské společenské obuvi je hnědá, a to v širokém spektru odstínů – od světlých přes tmavší a velmi tmavé (skoro až černé) až po načervenalou tmavou burgundy barvu.

Hnědé pánské boty se rozšířily na počátku 20. století, kdy angličtí gentlemani pomalu začínali nosit tyto především venkovské a volnočasové boty i při svých návštěvách ve městě. Postupem doby se hnědá obuv stala naprosto běžnou pro nošení do kanceláře či na jednání a dokonce preferovanou barvou pro volnočasové aktivity. Hnědé boty se nehodí na formálnější příležitosti a jsou vyloženě nevhodné pro příležitosti striktně formální.

Trickers Bourton, světle hnědé Derby

Hnědá barva je barvou, která se velmi dobře snáší s většinou běžných barev pánského oblečení, perfektně ladí s modrou či šedou. Jediná barva, která vyžaduje cit je černá – černý oblek doplněný hnědými botami není nejlepší kombinací a mnohými je považována za prohřešek proti dobrému stylu a za faux paux.

Obecně je možné říct, že čím tmavší odstín hnědé, tím akceptovatelnější a univerzálnější pánská obuv je. Světlé odstíny mají své kouzlo a půvab, ale vyžadují pečlivější výběr barev ostatního oblečení a jsou spíše vhodné pro volný čas. Naproti tomu tmavší odstíny se výborně hodí pro kancelářské prostředí, na jednání (do business prostředí) i pro volnočasové aktivity.

Herring Drake, burgundy Oxford

Samostatnou kapitolou je barva, označovaná jako burgundy, která je načervenalým odstínem hnědé. Boty v burgundy barvě se vyrábějí obvykle v tmavším odstínu a charakteristické je, že červený nádech je opravdu patrný a zřetelný. Boty v barvě burgundy se hodí nejen ke společenskému oblečení, ale i k oblečení uvolněnějšímu. Tato barva je velice chic a mimořádně elegantní (a občas i velice módní), ale není zcela běžnou a i pořízení odpovídajících kožených doplňků (opasek, aktovka či řemínek k hodinkám) v odstínech burgundy může být poměrně složitou, časově náročnou a drahou záležitostí. Ačkoliv se burgundy barva (s trochou nadsázky) dá považovat za odstín hnědé, běžné hnědé kožené doplňky – zejména ve středních a světlejších odstínech – se k burgundy botám moc nehodí a mohou působit rušivě.

Dvoubarevné boty

Cheaney Edwin, dvoubarevné Oxford boty

V době mezi světovými válkami a krátce ještě po té druhé si poměrně značnou popularitu vydobyly tzv. dvoubarevné boty, někdy označované jako divadelní nebo jako divácké. Oblibě se těšily zejména ve Spojených státech, kde je možné je vídat i dnes, ale v Evropě tvořily dvoubarevné boty opravdový a klasický módní záchvěv.

Dvoubarevné boty se vyrábějí v různých barevných kombinacích a mezi ty klasické patří černo-bílé. Právě takové měl v oblibě Fred Astaire a po válce doprovázela tato obuv vznik rock-and-rollu. Jsou výrazné, elegantní a chic – ale právě ta výraznost je jejich největší nevýhodou. Poněkud usedlejší variantou dvoubarevných bot jsou boty, vyrobené ze světlejšího a tmavšího odstínu hnědé, které tolik nepřitahují pozornost.

Jak již bylo řečeno výše, dvoubarevné boty nejsou (a nebyly) v evropských podmínkách běžné a proto je k jejich nošení zapotřebí značná dávka sebevědomí a snad i odvahy.

Barva bot a ostatní kožené doplňky

Jedním ze základních nepsaných pravidel dobrého stylu je to, že barva všech kožených doplňků, které má muž u sebe, by měla být stejná. Jednotlivé doplňky – boty, aktovka, opasek, řemínek na hodinkách, peněženka – by měly mít stejnou barvu ale mohou se (dokonce by se měly) lišit v odstínech. Poslední věta platí zejména pro hnědou barvu, protože u černé se o odstínech dá jen těžko hovořit.

Vhodnost jednotlivých barev pánských bot pro různé příležitosti

Vhodnost pro formální příležitosti Vhodnost pro dennodenní nošení Vhodnost pro volnočasové nošení
Černé +++ +++ +
Lakované černé +++ ++ +
Tmavě hnědé + +++ +++
Světle hnědé ++ +++
Burgundy + +++ +++
Dvoubarevné + ++

Vhodnost udáváme pomocí 0 až 3 křížků, kdy 3 křížky znamenají maximální vhodnost a žádný křížek znamená, že daný typ pro danou příležitost opravdu není vhodný

Church Shannon v různých barvách (zleva hnědá, černá, burgundy)Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*