Historie pánských ozdobných kapesníčků

Oldřich Nový a Nataša Gollová

Pánské ozdobné kapesníčky tvoří jakýsi „poslední dotek“ (v angličtině výstižnější „final touch“) pánského business oblečení. Nosí se v náprsní kapse saka a dokáží doladit celkový vzhled pánského outfitu. (Více se o ozdobných kapesníčcích dozvíte na našem blogu.)

Historie pánských ozdobných kapesníčků se začala psát po první světové válce. Vyvinuly se z běžného látkového pánského kapesníku, který si někteří muži začali právě po skončení první světové války ukládat do náprsní kapsy saka, aby tak zabránili pošpinění kapesníku od dalších drobností (klíče či mince), které nosili v kapse kalhot, místě, kde se kapesníky obvykle nosí. Vzhledem k tomu, že kapesníky byly v té době téměř výhradně bílé a vyrobené z lněné látky, jejich umístění do náprsní kapsy saka vytvářelo zajímavý kontrastní doplněk k tmavému saku a perfektně ladily s převážně bílými košilemi. Z nenápadného zvyku s ryze praktickými kořeny se v průběhu dvacátých let 20. století rychle vyvinula móda a postupem času i nutnost. Původní lněné kapesníky byly poměrně rychle doplněné o hedvábné modely, které svým leskem a texturou látky lépe ladily s hedvábnými kravatami a stejně rychle se přidaly i barvy, které se na ozdobných kapesníčcích začaly objevovat.

John F. Kennedy s rodinou

Do začátku druhé světové války se drobný ozdobný kapesníček stal naprosto nezbytnou součástí pánského oblečení (podobně jako klobouk) a bylo téměř nemyslitelné, aby muž té doby vyrazil do společnosti či do zaměstnání bez tohoto módního doplňku. Takové postavení si ozdobné kapesníčky zachovaly až do poloviny 60. let 20. století, kdy se pánská móda začala zjednodušovat, zpohodlňovat a demokratizovat. Ozdobné kapesníčky se přestávaly nosit a k jejich renesanci došlo až na počátku 21. století.

Dnes patří ozdobné kapesníčky opět k drobnému, ale velmi účinnému doplňku pánského oblečení. Dodávají na eleganci apřidávají opravdový šmrnc. O tom, jak nosit ozdobný kapesníček se můžete dozvědět více na našem blogu.

Naší nabídku ozdobných kapesníčků najdete na www.SEKORA.cz.Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*