TAG Heuer Monaco – hodinky automobilových závodů

Steve McQueen ve filmu Le Mans, s hodinkami Heuer Monaco na pravém zápěstí

Hodinky TAG Heuer Monaco jsou neodmyslitelně spojené s prostředím automobilových závodů a i v dnešní době se jedná o opravdu ikonický kousek, který je charakteristický svým vzhledem (čtvercové pouzdro) i funkcemi (chronograf se dvěmi subregistry).

Model Monaco uvedl švýcarský výrobce hodinek Heuer (ještě před tím, než byl zakoupen společností TAG) na trh v roce 1969. Hodinky dodnes disponují dvěmi světovými prvenstvími – jedná se o první komerčně dostupný model chronografů s automatickým nátahem a zároveň i o první vodotěsný chronograf ve čtvercovém pouzdru. Hodinky byly vybaveny strojkem Chronomatic Caliber 11, který vznikl jako produkt společného vývoje firem Heuer, Breitling, Buren (a po akvizici firmy Buren i Hamilton) a Dubois-Depraz a jedná se o první komerčně dostupný strojek s funkcí chronometru (stopek) a automatickým nátahem. Caliber 11, který trpěl dětskými nemocemi, byl do modelu Monaco montován jen v průběhu roku 1969 a již koncem roku byl nahrazen inovovanou verzí Caliber 11 I. Strojek kmital na frekvenci 19.800 kmitů za minutu a byl specifický tím, že tlačítka chronometru byly na pravé straně a korunka pro seřízení hodinek (a případně pro ruční nátah) byla na opačné, levé straně. V roce 1971 byl strojek Caliber 11 I nahrazen Caliberem 12, který byl výrazně vylepšenou variantou předchozího (frekvence kmitů vzrostla na 21.600 kmitů za minutu a došlo k dalším funkčním úpravám).

Originální Heuer Monaca z roku 1971

Model Monaco proslavil Steve McQueen, který tento model nosí ve slavném filmu z prostředí automobilových závodů Le Mans, natočeném v roce 1971. Ačkoliv hodinky Monaco byly od svého uvedení na trh propagovány právě ve spojitosti s automobilovými závody, jejich účinkování ve filmu Le Mans toto spojení posílilo a proslavilo. Steve McQueen má na svém pravém zápěstí tyto hodinky v provedení s modrým ciferníkem s bílými subregistry, na modrém řemínku. Jedny z hodinek, které Steve McQueen nosil při natáčení filmu Le Mans byly v roce 2012 vydraženy za cenu bezmála 800.000 USD, což svědčí o opravdu magické pověsti těchto hodinek. (Jsou známy minimálně troje hodinky Heuer Monaco, které patřily Steve McQueenovi – ty, které nosil při natáčení filmu Le Mans jsou dnes v muzeu firmy TAG Heuer, ty, které používal při focení propagačních záběrů k filmu Le Mans jsou právě ty vydražené v roce 2012 a třetí, které daroval svému konzultantovi Billu Maherovi se vydražily v roce 2009).

Brad Pitt se současným modelem TAG Heuer Monaco

Model Monaco byl ve výrobním programu značky TAG heuer až do druhé poloviny 70. let 20. století. V roce 1998 značka znovu uvedla model na trh v poněkud pozměněné formě. Nové Monaca byly vybavené strojkem Valjoux 7740 a tím se i změnilo umístění nastavovací korunky z levé strany na pravou. Nové Monaca jsou hranatější, mají jiný tvar tlačítek chronografu a jsou vybavené safírovým průhledným sklíčkem na rubové straně (a tak je i viditelný strojek hodinek). Moderní Monaca se vyrábějí v ikonickém modrém provedení s modrým řemínkem z aligátoří kůže a v provedení s černým ciferníkem a černým aligátořím řemínkem. Od roku 2005 se postupně objevily i některé další modely Monaca – Monaco LS s lineárními ukazateli, Monaco 24 s dvacetičtyřhodinovou stupnicí, Model bez chronografu (dnes propagované jako dámské hodinky) a i model ke 40. výročí původních hodinek, který má opět nastavovací korunku na levé straně.

Hodinky TAG Heuer Monaco mají dodnes svoje charakteristické kouzlo a jsou rychle rozpoznatelné.

Současný model TAG Heuer Monaco s černým ciferníkem

Dnešní TAG Heuer Monaco s modrým ciferníkem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnešní model TAG Heuer Monaco, reedice ke 40. výročí hodinekPříbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*