Polo tričko – stylová nutnost

Klasické polo tričko (nebo někdy polo košile či polokošile) je tričko s límečkem a výstřihem se zapínáním na dva nebo 3 knoflíčky a s krátkými rukávy, které je vyrobené z bavlněné pique (nebo piké) pleteniny (více se o pique bavlně dočtete na našem blogu). Původně součást pánské sportovní výbavy si postupně prošlapala svou cestu na módní výsluní a dnes je polo tričko neodmyslitelnou součástí sportovní výbavy, ideální pro volnočasové aktivity a je tolerováno i v business prostředí.

René Lacoste

Polo tričko je nerozlučně spjato se jménem francouzského tenisty René Lacosta (1904 – 1996), sedminásobného vítěze Grand Slamových turnajů (v letech 1925 – 1929). V době, kdy René Lacoste hrával závodně tenis nosili muži při zápasech dlouhé šedé flanelové kalhoty, bílou košili s dlouhými, vykasanými rukávy a často i kravatu. René Lacoste navrhl tenisové tričko, vyrobené z bavlněné piké pleteniny, s krátkými rukávy, měkkým límcem, který ale byl dostatečně tuhý aby se dal v zátylku zvednout (a tím chránil před sluncem), výstřihem se zapínáním na 3 knoflíčky a zadním dílem delším než přední (aby tričko nevylézalo z kalhot), které si na sebe poprvé vzal na US Open v roce 1926. Tričko bylo samozřejmě bílé barvy a v roce 1927 přidal na levou stranu i emblém krokodýla, který vycházel z Lacostovi přezdívky mezi tenisty Le crocodile a kterou si vysloužil za svou agresivní hru. V roce 1933, po ukončení své závodní kariéry, založil René Lacoste společnost Chemise Lacoste, která se zabývala především výrobou a prodejem těchto polo triček.

Polo Ralph Lauren

Vzhledem k tomu, že Lacostovo polo tričko bylo velmi příjemné a maximálně funkční, rychle se šířilo i mezi hráči jiných sportů než jen tenisu. Mezi prvními byli i hráči póla a moderní jméno polokošile bylo na světě. Obliba polo trička vedla poměrně rychle i jiné značky k zařazení podobného výrobku do své nabídky – již v roce 1932 přidává polo tričko do svého výrobního programu britský John Smedley, ve 40. letech 20. století uvádí svou značku na trh další významný tenista Fred Perry a polo tričko nemůže chybět. V roce 1972 uved americký Ralph Lauren na trh své polo košile s logem hráče póla na koni a tím ještě více podpořil jméno výrobku. Polo tričko značky Ralph Lauren se stalo opravdu ikonickým v 90. letech 20. století, kdy jeho obliba předčila i originál značky Lacoste.

Bíle polo tričko Fred Perry

Základem polo trička je bavlněná piké pletenina, která je charakteristická jemným, téměř mikroskopickým, žebrováním. Pletenina je neobyčejně prodyšná, výborně odvádí pot a udržuje tělo v dobré pohodě. Výstřih se třemi knoflíčky se u některých modelů střídá s kratším jen se dvěma knoflíčky a prodloužená zadní část trička se vyskytuje jen ojediněle, tak jak se polo tričko začalo nosit i vytažené z kalhot. Původní bílá barva se rychle rozšířila nejen na snad všechny myslitelné odstíny barevného spektra, ale přidaly se i proužky, kostičky, puntíky. Původní krátký rukáv dnes běžně alternuje s dlouhým, který je vhodnější v chladnějších měsících. Původní bavlněné piké bylo doplněno o luxusní bavlněné Sea Island (více se o Sea Island bavlně dozvíte na našem blogu), vlnu, kašmír či syntetická vlákna.

Polo tričko s dlouhým rukávem ze Sea Island bavlny, John Smedley

Poměrně záhy se začaly nabízet i modely polo triček, určené pro dámy, které nejen respektovaly anatomii ženského těla, ale vycházely vstříc i dámskému vkusu svou barevností.

Polo tričko je dnes velmi univerzálním prvkem nejen pánského šatníku. Hodí se k jeansům, ke kraťasům ale stejně dobře vypadá i v obleku místo košile. Tím, jak obecný trend v mužském oblékání směřuje k uvolněnější pohodě, se i polo tričko stalo akceptovanou součástí i pánské business garderoby.

 

Polo trička nosí běžně i ženy a dívky

Klasika - bílé polo tričko Lacoste

 Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Komentování je uzavřeno.