Breitling Chronomat – elegantní a praktické hodinky se sportovním duchem

Současný model Breitling Chronomat 41

Švýcarská značka Breitling patří mezi nejznámější a nejprestižnější světové výrobce hodinek a model Chronomat je nejúspěšnějším a nejprodávanějším modelem této značky. Současný Breitling Chronomat je typický zkombinováním sportovního ducha mechanických hodinek s esteticky zdařilým a elegantním vzhledem.

Navíc umožňuje Breitling zákazníkům, aby si své hodinky nakonfigurovali tak, aby jim maximálně vyhovovaly a líbily se. Zákazník může volit mezi materiálem, ze kterého se vyrábí pouzdro hodinek (nerezová ocel, zlato, bicolor či varianty doplněné o diamanty), barvou ciferníku (paleta barev je opravdu široká a kromě standardní černé, bílé a modré barvy obsahuje i šedou, hnědou a vícebarevné číselníky a číselníky z pravé perleti), číslicemi na ciferníku (arabské či římské číslice nebo jen čárky) a páskem (ocelový, zlatý nebo bicolo tah, kožený řemínek, pásek z krokodýlí či ještěrčí kůže v široké paletě barev a několik typů a barev kaučukových pásků).

První Breilning Chronomat ze 40. let 20. století

První hodinky Breitling Chronomat se na trhu objevily v roce 1942. Byly vybavené otočnou lunetou, která spolu s pevnou stupnicí na ciferníku tvořila jakési otočné logaritmické pravítko, které umožňovalo násobit a dělit čísla. První Chronomaty byly propagovány jako hodinky pro inženýry, matematiky a vědce a pro časové a finanční kalkulace. Původní Chronomaty připomínaly spíše dnešní model Navitimer, který byl na trh uveden v roce 1952 a v různých modifikacích (včetně quartzové varianty a varianty bez chronometru) se vyráběly až do roku 1978.  Měly dva subregistry (i když se vyskytla i verze se třemi) – jeden na pozici 3 hodin, který sloužil jako ukazatel uběhlých minut spuštěných stopek a druhý na pozici 9 hodin, který ukazoval vteřiny času. V roce 1969 se Chronomaty dokonce staly prvním světovým chronometrem s automatickým nátahem.

Breitling Chronomat z roku 1984

V roce 1978 koupil značku Breitling, která se dostala do vážných existenčních problémů, od potomků zakladatele Ernest Schneider a spustil velmi rozumnou revitalizaci celé společnosti. Postupně uváděla značka na trh nové modely a v roce 1984 uvedla i model Navitimer Chronomat, od kterého se odvíjejí Chronomaty až do dnešních dní. Nové Chronomaty byly konstruovány jako hodinky pro piloty a na jejich vývoji spolupracovali letci italského vojenského akrobatického týmu Frecce Tricolori. Jejich vzhled se zásadně změnil – dostaly otočnou vnější lunetu s časovou stupnicí, která byla speciálně konstruována tak, aby se s ní mohlo pohodlně otáček i v leteckých rukavicích, tlačítka chronometru byla zesílena, středová korunka byla šroubovací tak, aby Chronomatům poskytla vodotěsnost a tvar hodinek byl zploštěn. Navitimer Chronomat měly tři subregistry na 6,9 a 12 hodinách, tachymetr pro odečítání rychlosti a desetinnou stupnici na okraji ciferníku. Srdcem hodinek byl strojek Valjoux  7750, ze začátku minimálně modifikovaný, ale postupem času upravovaný firmou Breitling tak, aby maximálně vyhovoval potřebám Chronomatů (např. původní Valjoux 7750 měl 17 kamenů a poslední strojky tohoto typu v Chronomatech měly kamenů 25). Nové Chronomaty slavily na trhu úspěch a v roce 1986 vyčlenil Breitling model z rodiny Navitimer a oficiální název se tak stal Breitling Chronomat. Breitling rychle uváděl na trh varianty s různou barvou ciferníku, s arabskými i římskými číslicemi, na koženém, kaučukovém pásku i na tahu, ocelové, zlaté i bicolory a počet různých variant (včetně limitovaných edicí) se koncem milénia vyšplhal k tisícovce.

Breitling Chronomat Evolution, v bicolor provedení

V roce 2004 uvedl Breitling model Chronomat Evolution, který je větší než původní Chronomat (průměr hodinek se zvětšil z původních 40,5 mm, které byly v roce 2001 změněny na 39 mm, na 43,7 mm). Tvar hodinek se také pozměnil, hodinky již nebyly tak ploché, ale nožičky se zakřivily dolů tak, aby lépe vyhovovaly většímu průměru hodinek a pohodlněji se nosily. O pohon se stále staral prověřený modifikovaný strojek Valjoux 7750 a základní charakteristika hodin zůstala zachována – výrazná funkční otočná luneta s vyrytými čárkami na místě minut. Stejně jako duch hodinek, zůstala zachována i kvalita a přesnost (všechny hodinky Breitling mají COSC certifikát) a základní technické valstnosti (vodotěsnost do 300m, odolnost proti přetížení až 20G, automatický nátah s rezervou chodu 42 hodin) i široké spektrum nabízených modifikací.

Breitling Chronomat 44

V roce 2009 uvedl Breitling strojek vlastní výroby Breitling 01 a Chronomaty byly prvními hodinkami značky, které tento strojek začaly používat. Název se změnil na Chronomat B01 a kromě vlastního strojku prošly hodinky i vizuální evolucí – velikost se zmenšila na 43,5 mm a na lunetě se objevily poměrně výrazné arabské číslice. Poloha subregistrů se změnila a u Chronomatu B01 jsou na 3, 6 a 9 hodinách a datumovka je posunuta na 4,5 hodiny. Chronomaty B01 se vyráběly do roku 2011, kdy byly nahrazeny modelem s označením Chronomat 44 o průměru těla 44 mm. V témže roce byl na trh uveden menší model Chronomat 41 o průměru 41 mm, který je vzhledově prakticky stejný jako Chronomat 44. V letech 2011 a 2012 Breitling uvedl i Chronomat GMT a Chronomat 44 GMT, které kromě standardních funkcí běžných u Chronomatů obsahují i druhý (světový) čas.

Breitling Chronomat představují od roku 1984 etalon pánských „pracovních“ hodinek. Mají charakteristický vzhled, kterému dominuje typická otočná luneta, která dává těmto mimořádně elegantním hodinkám sportovní nádech. Jsou vybavené všemi funkcemi, které běžný uživatel může potřebovat, strojkem s automatickým nátahem a dostatečnou rezervou chodu (u současného strojku Breitling 01 je rezerva chodu 70 hodin). Breitling Chronomat jsou elegantní a praktické hodinky a nepřekvapuje, že jsou nejprodávanějším modelem značky.

Breitling Chronomat GMT

Breitling Chronomat 41 bicolor

 

 

 

 

 

 

 

 

Breitling Chronomat 44 v 18k zlatě

 

 Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It

Komentování je uzavřeno.