Materiál na výrobu kravat

Klasickým materiálem, ze kterého se kravaty vyrábějí, je 100% hedvábí (podrobnosti o hedvábí najdete na tomto blogu). Poskytuje kravatám nedostižitelný lesk a barevnou brilanci. Navíc se hedvábí vyznačuje i jinými vlastnostmi, které jsou pro vázanky důležité – nemačkavostí, schopností vytvořit elegantní uzel i relativní odolností proti ušpinění. Nevýhodou hedvábných kravat je jejich problematické čištění, které vždy raději svěřte specializované provozovně (doporučení pro úudržbu a ošetřování vázanek najdete na tomto blogu).

Hedvábné kravaty mohou být vyrobeny buď z tzv. tkaného hedvábí nebo z hedvábí, které je potištěné. U tkaného hedvábí je vzorek vytvořen při procesu tkaní látky použitím různobarevných vláken. Tkané hedvábí je jednoznačně tím nejkvalitnějším materiálem, používaným pro výrobu vázanek, ale nelze touto výrobní metodou vytvořit všechny vzory. Vázanky, vyrobené z tkaného hedvábí, působí masivnějším, těžším dojmem a naprosto ideálně se hodí k vlněným nebo silnějším oblekovým látkám.

Proužková vázanka, Giorgio Armani

Potištěné hedvábí se vyrábí tak, že látka přirozené barvy je následně potištěna požadovaným vzorkem. U potištěného hedvábí je možné realizovat naprosto libovolné vzory – a to i ty, které nelze technologií tkaného hedvábí vyrobit. Kravaty, které jsou zhotoveny z potištěného hedvábí, působí lehčím dojmem a jsou obzvláště vhodné do odlehčených letních obleků.

Od 50. let 20. století se pro výrobu kravat používá i syntetický materiál – polyester. Ačkoliv v poslední dekádě došlo k významnému pokroku při výrobě tohoto materiálu, polyesterové kravaty postrádají zejména vysoký lesk, který je typický pro hedvábí. A tato vlastnost je velmi patrná. Polyesterové kravaty jsou proto naprosto nevhodné pro formální společenské příležitosti a opravdový gentleman je ve svém šatníku nemá.

V poslední době někteří výrobci experimentují se směsovými materiály na výrobu kravat. Asi nejznámější jsou vázanky vyrobené z hedvábné látky, která je doplněna malým procentem teflonových vláken. Smyslem této kombinace je omezit možnost znečištění (teflon je látka prakticky netečná k jakémukoliv ušpinění). Problémem ovšem je, že pokud se do směsi přidá takové množství teflonového vlákna, které zabezpečí vyšší odolnost proti špíně, stává se výsledná látka nepoužitelná pro výrobu vázanek (z látky vznikne téměř plastiková fólie). A pokud je množství teflonu v látce malé, je odolnost proti zašpinění více než diskutabilní.

Některé vázanky jsou vyrobeny z vlny – zejména ty, které jsou určeny především (a vlastně jenom) pro volný čas. Vlněné kravaty jsou plnější a tlustší a obvykle se vyrábějí v různých kostičkových vzorech.

Pletené hedvábné vázanky Tyler & Tyler

Existují i pletené kravaty, které jsou také vhodné především pro volný čas (podrobnosti o pletených kravatách najdete na našem blogu). Typická pletená kravata je jednobarevná, dole rovně střižená (nikoliv do V) a užší než klasické hedvábné kravaty. Někteří návrháři – jako např. Missoni – ale dodávají i pozoruhodně vzorované pletené kravaty. Pletené kravaty se typicky vyrábí z hedvábí (více se o hedvábných pletených vázankách dozvíte na našem blogu), ale existují i vlněné nebo kašmírové (detaily o kašmírových kravatách najdete na našem blogu).

Ať již hledáte vázanku pro jakoukoliv příležitost, úspěšný a sebevědomý muž nikdy nic nezkazí, pokud bude oblékat kravatu ze 100% hedvábí (a to tkaného i potištěného). Hedvábné kravaty jsou opravdu zcela univerzální.

Naší nabídku značkových hedvábných a kašmírových kravat najdete na www.SEKORA.cz.

Kravaty Turnbull & AsserPříbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It

Komentování je uzavřeno.