Versace – originální, elegantní a sexy

Gianni Versace

Gianni Versace se narodil roku 1946 v Reggio Calabria na jihu Itálie. Jeho matka provozovala malé krejčovství, kde jí Gianni pomáhal a získával první zkušenosti. Další znalosti získal, když pracoval jako nákupčí látek, a v této pozici často cestoval do Londýna a do Paříže. V roce 1972 – ve věku 25 let – se přestěhoval do Milána a tam začal pracovat jako módní návrhář pro značky Genny a Callaghan a získal pověst kreativního návrháře, který ale dobře rozumí obchodním požadavkům.

V roce 1978 společně se svým starším bratrem Santem a mladší sestrou Donatellou založil vlastní společnost Gianni Versace. O rok později předvedl i svou první pánskou kolekci a stále pracoval jako návrhář pro některé italské značky. Spolupráce sourozenců Versace byla velmi efektivní – Gianni navrhoval kolekce, Santo se staral o obchod a Donatella udržovala opravdu nadstandardní vztahy s významnými světovými celebritami – Madonnou, Stingem, Eltonem Johnem, princeznou Dianou, Demi Moore a mnohými dalšími. Právě vztahy se světovými celebritami, jejich oblékání pro významné příležitosti a jejich participace na reklamách značky Gianni Versace byla významným a velmi úspěšným prvkem expanzivní strategie značky, který záhy začaly kopíroavat i ostatní světové módní domy.

Donatella Versace a Giancarlo di Risio

Gianni Versace byl zastřelen v roce 1997 před svým domem na Floridě Adrewem Cunananem bez zjevného důvodu. Po smrti Gianniho značka prožila několik velmi těžkých let. Donatella převzala po Giannim zodpovědnost za design módních kolekcí, ale nedařilo se jí udržet konsistentní charakteristiku značky a značka přejmenovaná z Gianni Versace na Versace zažila období dramatických poklesů prodeje. Santo a Donatella měli velmi odlišné názory na další směřování módního domu a jejich vztahy byly tím nenapravitelně poznamenány. Pod tlakem věřitelů značka v roce 2004 ustavila do pozice generálního ředitele Giancarla di Risia, který otočil vývoj značky opět k růstu. Kombinací masivních škrtů nákladů, rozumné designové strategie a rozšířením produktového portfolia a cenově dostupnější kolekce se mu podařilo značku opět dostat mezi nejpřednější světové módní domy. Giancarlo di Risio rezignoval na post ředitele značky na jaře 2009 a novým manažerem se stal Giangiacomo Ferraris.

Versaceho módní styl je možné charakterizovat jako originální, barevný, využívající neotřelých střihů i materiálů a velmi sexy.

Dnes patří Gianni Versace mezi několik málo nejprestižnějších značek pánské i dámské módy. Pravidelně ji nosí takové celebrity, jako např. Elton John, Eric Clapton, Bruce Springsteen, Sting, Madonna či Demi Moore.

Elton John

Madona

 

 

 

 

 

 

 

 

Gianni Versace s modelkami po módní přehlídcePříbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*