Kravatové uzly – Windsorský uzel

Brad Pitt

Windsorský uzel patří mezi širší, trojúhelníkové uzly. Uvázaný windsorský uzel je symetrický, trojúhelníkového tvaru a plnější. Jde o uzel, který je větší a i na jeho uvázání se spotřebuje relativně větší délka kravaty. Z běžně používaných uzlů je Windsorský uzel největší a nejplnější. Jeho uvázání vyžaduje trochu cviku, ale výsledný uzel rozhodně stojí za námahu.

Uzel má svůj název odvozený od vévody z Windsoru (britského krále Edwarda VIII) ale paradoxem je, že vévoda tento uzel nevynalezl a ani nepoužíval (vévoda z Windsoru nejčastěji používal uzel Four In Hand).

Vzhledem k velikosti Winsorského uzlu se nejlépe hodí ke košilím s otevřeným límcem, kde perfektně vyplní větší prostor pod límečkem košile. Hodí se k lehčím, tenčím kravatám, které neprodukují výsledný uzel tak velkých rozměrů. Windsorský uzel je často nošen pro formální nebo oficiální příležitosti. Díky své velikosti není vhodný pro muže s širším krkem, protože ho opticky ještě rozšiřuje. Naproti tomu je obzvláště vhodný pro muže s dlouhým a užším krkem. Uvázání tohoto uzlu na silnější (tlustější) kravatě může skončit opravdu obřím uzlem a proto je tento uzel vhodnější pro slabší, tenčí a méně plné vázanky.

1. Přeložte před sebou konce vázanky po lícové straně tak, aby širší konec byl nahoře. Místo, kde kravatu přeložíte určuje, jak budou oba konce kravaty po uvázání dlouhé. Orientačním místem, kde vázanku překládat je šev na užším konci kravaty.

2. Provlékněte širší konec vázanky pod užším cípem.

3. Obtočte užší konec vázanky zezadu širším cípem a pokračujte pod užším koncem na druhou stranu vznikajícího uzlu.

4. Obtočte i druhou stranu vznikajícího uzlu širším koncem vázanky, tentokrát zepředu.

5. Obě obtočení utáhněte a přehoďte širší konec kravaty zepředu, lícovou stranou od sebe.

6. Širší konec kravaty opět podvlékněte pod užším cípem, ale nechte vázanku povolenou.

7. Širší konec kravaty podvlékněte pod vodorovným pruhrm kravaty, který vznikl v předchozím kroku.

8. Utáhněte uzel, zkontrolujte délku obou konců vázanky (širší konec by měl sahat k vrchní hraně opasku a užší konec, schovaný pod širším, by měl být tak dlouhý, aby ho bylo možné podvléknout do putka na rubové straně kravaty) a naaranžujte si uzel doprostřed pod límec košile.

Naší nabídku luxusních kravat najdete na www.SEKORA.cz.

Windsorský uzel

Jacques Chirac

Sean Connery

 Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*