Jak nosit pásky

Velmi zjednodušeně lze pásky rozdělit na sportovní a formální. Sportovní se nosí s oblečením pro volný čas (typicky s džínami, manšestráky, khaki nebo flanelovými kalhotami) a bývají širší a jsou vybavené větší a zdobnější přezkou. Formální pásky se nosí s oblekem, kostýmem do práce a k saku a bývají užší a jejich přezka je útlejší, menší a decentnější. Existují tři hlavní barvy pásků – černá, tmavě hnědá a světle hnědá (označovaná jako tan, tj. tříslová barva). Jak sportovní, tak i společenské pásky mohou být v černé i hnědé barvě. Světle hnědé pásky jsou téměř vždy pokládány za sportovní a příliš se nehodí k business oblečení.

I u pásků je hlavní zásadou pro jejich volbu to, abyste se dobře cítili. Vyberte si takový pásek, který se Vám líbí a vhodně doplňuje Vaše oblečení – pravidla a konvence v dnešní módě moc neplatí a jejich porušování je možné. Ale o každém porušení konvencí byste měli vědět a měli byste konvence porušovat vědomě a cíleně.

A proto jsou v následujících bodech shrnuty hlavní tradice a konvence, které se týkají opasků.
  • Všechny kožené prvky vašeho oblečení (boty, pásek, aktovka či kabelka, pásek k hodinkám, atd.) by měly být stejné barvy. V praxi se jedná především o černou, hnědou a světle hnědou barvu. V případě hnědé a světle hnědé je lépe, když jednotlivé kožené díly vašeho oblečení nebudou mít přesně stejnou barvu, ale jejich odstín bude rozdílný.
  • Barva všech kovů vašeho outfitu by měla být stejná (v praxi nejčastěji buď stříbrná nebo zlatá). Jedinou tolerovanou výjimkou z tohoto pravidla je snubní prsten, ale ostatní šperky, kování na aktovce nebo kabelce, náramkové hodinky a samozřejmě přezka pásku by měly ladit.
  • Opasek ze semiše nebo nubuku noste jen k botám ze semiše či nubuku (samozřejmě ve stejné barvě). Ale obráceně žádné pravidlo není, tzn. nemusíte mít nubukový opasek k semišovým botám.
  • K obleku noste společenské pásky – užší, s jednodušší a méně masivní přezkou.
  • Pásky s kontrastním šitím (typicky bílou nití) se hodí ke sportovnímu oblečení.
  • K botám z lesklé lakované kůže byste měli nosit pásek také z lesklé lakované kůže odpovídající barvy. Naproti tomu můžete k lesklému opasku nosit i boty z matné usně.
  • Pásky s velkými, zdobenými kovbojskými sponami jsou pro- jak sám název naznačuje – kovboje.
  • Nebojte se nosit pásky z kůže vzácných zvířat (nebo z jejich napodobenin) – jsou elegantní, jiné a přitom nenásilné. A k náramkovým hodinkám s řemínkem z aligátora (nebo imitace aligátoří kůže) se tyto pásky vyloženě hodí.
  • Volný konec opasku by po zapnutí neměl být ani moc dlouhý, ani moc krátký. Každý pásek s trnovou sponou má pevně daný počet dítek (obvykle 5) a jsou umístěné tak, aby se zapnutý pásek pohyboval právě v tomto rozmezí. Nedoporučujeme na pásku přidělávat dírky, protože pak je volný konec příliš dlouhý a působí směšně.
  • Není-li vašim záměrem, aby se každý při pohledu na vás podíval na pásek, nenoste opasky příliš výrazné, široké nebo v nezvyklých barvách.

Ale tato doporučení jsou jen vodítkem k tomu, abyste si vytvořili vlastní styl oblékání. Oblékání, ve kterém se budete dobře a pohodlně cítit.

Nabídku luxusních opasků novozélandské značky Robert Charles najdete na www.SEKORA.cz.

 

 

 

 

 Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*