Organická bavlna – geneticky nemodifikovaná bavlna

Organická bavlna (mezinárodně označovaná jako Organic Cotton) je bavlna, která pochází z geneticky nemodifikovaných bavlníků se stává zejména v poslední době oblíbeným marketingovým pojmem.

Pěstování bavlny je disciplína, která je náročná nejen na vodu, ale i na ochranu rostlin bavlníků před škůdci, kteří dokážou zcela zdevastovat úrodu. Proto se proti škůdcům aplikují postřiky různými pesticidy a spotřeba pesticidů je u pěstování bavlny opravdu mimořádně masivní (postřik pesticidy se aplikuje až 20x ročně). Takto široké použití pesticidů je nejen finančně náročné a prodražuje pěstování, ale i ekologicky nepřívětivé a poškozující životní prostředí. Ještě před několika lety bylo pěstování bavlny tou oblastí, která celosvětově byla zodpovědná za nejvyšší objemy spotřebovaných pesticidů.

Černopáska bavlníková

Právě snaha o vytvoření bavlníku, který by byl odolný vůči škůdcům, stála v 70. a 80. letech 20. století za úsilím, které věnovaly přední světové genetické společnosti genetické modifikaci bavlníku. Hlavním škůdcem bavlníků je poměrně drobný motýl černopáska bavlníková (Helicoverpa Armigera). Bakterie Bacillus Thiringiensis (Bt) produkuje látku, která je smrtelná pro poměrně velmi úzký okruh živočichů, z nichž jedním je právě černopáska bavlnková. Geny, které spouštějí produkci dvou Bt bílkovin byly přeneseny do genetické struktury bavlníku a tak vznikla geneticky modifikovaná tzv. Bt bavlna. Pěstování Bt bavlny přináší až 80% úsporu pesticidů a v současné době je 70 až 80% bavlny, která je celosvětově pěstovaná právě geneticky modifikovaná Bt bavlna. Ačkoli se černopáska bavlníková postupem času stává vůči Bt bílkovinám imunní, další vývoj geneticky modifikované bavlny přinesl zlepšenou ochranu před černopáskou a i před některými dalšími výraznými škůdci. Bt bavlna je dnes asi nejvíce rozšířenou a nejpoužívanější geneticky modifikovanou plodinou celosvětově.

Termín organická bavlna označuje bavlnu, která byla vypěstována z původního, geneticky nemodifikovaného bavlníku. Největšími producenty organické bavlny jsou v současné době Turecko, USA a Čína. Termín organická bavlna ale v žádném případě neznamená, že geneticky nemodifikovaná bavlna byla vypěstována ekologicky šetrným způsobem, tedy s minimálním použitím pesticidů. Navíc vlastnosti organické a Bt bavlny jsou shodné a obě bavlny od sebe rozlišit je možné pouze metodami genetického inženýrství.

 Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*