Christian Dior – to nejlepší z francouzské haute couture

Christian Dior

Christian Dior se narodil 21. ledna 1905 v normandském pobřežním městě Granville. Když mu bylo 5, rodina se přestěhovala do Paříže. Na přání rodičů, kteří z něj chtěli mít diplomata, vystudoval vysokou školu politických studií, ale on sám si přál spojit svůj život s uměním a především módou.V roce 1927 absolvoval vojenskou službu a po jejím ukončení otevřel, spolu s Jacquesem Bonjeanem, uměleckou galerii v Paříži. V roce 1931 zemřela jeho milovaná matka a rodina se dostala do obtížné finanční situace. Christian Dior navštívil Sovětský svaz a po návratu zjistil, že jeho galerie zkrachovala. Od roku 1935 se začal živit prodejem skic módních návrhů šatů a klobouků.

V roce 1938 otevřel svůj módní salón Jaques Piquet, se kterým se Christian Dior seznámil právě prostřednictvím prodeje svých módních návrhů, a Diorovi nabídl místo návrháře. Kvůli začátku války musel Dior toto místo opustit a nastoupil do armády. V roce 1941, po návratu z armády, nastoupil jako návrhář u Luciena Lelonga, kde setrval až do roku 1946.

Yves Saint Laurent při práci u Diora

V roce 1946 Christian Dior otevřel svůj vlastní módní salón, za masivní finanční spoluúčasti Marcela Boussaca,významného textilního magnáta, který hledal vhodného společníka pro vybudování salónu haute couture. První kolekci předvedl Dior v únoru 1947 pod názvem Corolle (korále), ale záhy po předvedení ji novinářka Carmen Snow nazvala „New Look“ a tento název se stal legendou. Ústředním motivem New Look byla ostrá reakce na umírněné a omezené válečné poměry, kdy bylo nutné šetřit materiálem jak co do množství, tak i do kvality. Diorova kolekce, v ostrém kontrastu k uniformovanému válečnému oblečení, vracela zpět ženskost a nádheru prostřednictvím měkkých zaoblených linií, plných a bohatých sukní a vytvářela – na svou dobu – až princeznovský vzhled. V půlročních intervalech pak Dior předváděl své kolekce (celkem jich bylo 22), z nichž každá měla svůj ústřední motiv i název a jeho salón rychle expandoval. V salónu Dior pracovali přední návrháři své doby – Pierre Cardin, Yves Saint Lauren a Marc Bohan. V roce 1950 předvedl svou první kolekci pánských oděvních doplňků (mj. i kravat).

John Galliano

24.10.1957 Christian Dior náhle zemřel na infarkt v italském Montecatini a vedení salónu Dior převzal mladý Yves Saint Laurent, který již za Diorova života pracoval s Diorem jako jeho jediný asistent. Yves Saint Laurent předvedl do svého povolání na vojnu v roce 1960 celkem 6 kolekcí, z nichž mnohé byly provokativní. Po odchodu Yvese Saint Laurenta na vojnu převzal vedení módního domu Marc Bohan a rozvíjel nejlepší tradici francouzské haute couture až do roku 1989, kdy otěže převzal Gianfranco Ferre, který u Diora pracoval až do roku 1997. Od roku 1996 do února 2011 byl hlavním návrhářem salónu Dior John Galliano, který značce Dior vtiskl nový, kreativní image a pomohl ji stát se znovu světovým módním impériem. Od dubna 2012 je kreativním ředitelem značky Raf Simons, který k Diorovi přišel od značky Jill Sanders.

 

Mezi těmi, kteří si značku Christian Dior oblíbili jsou např. Mick Jagger, Nastassia Kinsky nebo Brad Pitt.

Prosím, navštivte nabídku kravat značky Dior na www.SEKORA.cz.

Brad Pitt

Nastassia Kinsky

 

 

 

 

 Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*