Jak nosit ozdobný kapesníček

Robert Vaughn

Ozdobný kapesníček (tzv. Pocket Square) je pánský módní doplněk, jehož smyslem je přidat „final touch“ (poslední dotyk) k celkovému vzhledu. Nosí se primárně v náprsní kapsičce saka (někteří muži v minulosti ho nosili i v náprsní kapse kabátu, ale i tehdy se jednalo spíše o výjimky a extravagance) a vrchol své popularity zaznamenal v období mezi 1. a 2. světovou válkou a od 50. let 20. století se z běžné pánské výbavy začal vytrácet. Renesanci obliby pánských ozdobných kapesníčků lze vypozorovat přibližně v posledních 10 letech, kdy i v naší části světa se objevili muži s významným postavením, kteří ozdobný kapesníček začali pravidelně a úspěšně nosit (Václav Moravec, Mirek Topolánek či Robert Fico).

Václav Moravec

Typický ozdobný kapesníček je čtverec látky o rozměrech přibližně 40 x 40 cm. Ozdobné kapesníčky mohou být vyrobené ze lněné, bavlněné nebo hedvábné látky, ale tím pravým a nejoblíbenějším materiálem je hedvábí, které má charakteristický lesk, jemnou texturu a výborně doplňuje současný pánský business outfit. Lněné kapesníčky bývají jednobarevné, nejčastěji čistě bílé a použití bavlněného kapesníčku je vždy poměrně riskantní.

Kapesníčky se nosí v náprsní kapse složené jedním z možných způsobů (více se o skládání ozdobných kapesníčků dočtete na našem blogu tak, že část kapesníčku z kapsy vykukuje a je viditelná. Kapesníček by měl být ručně složen, bez pomoci jakýchkoli fixačních pomůcek tak, aby působil tak, že si ho jeho nositel sám složil. Drobné odchylky od perfektního složení jsou nejen přípustné, ale dokonce vyžadované a kapesníček, který si zakoupíte již dokonale složený od výrobce bude vypadat nepřiměřeně a bude postrádat styl. Při skládání kapesníčku hraje poměrně vysokou roli nejen způsob skládání, který si zvolíte, ale i jak velkou část ozdobného kapesníčku necháte vykukovat z kapsičky. Nezapomeňte, že smyslem kapesníčku je dodat poslední elegantní dotyk, ne se stát dominantní součástí oblečení. Proto viditelná část kapesníčku by měla být relativně malá, podle způsobu složení mezi 2 a 5 cm.

Amarický prezident Harry S. Truman s kapesníčkem složeným TV Foldem

Nejjednodušším způsobem složení je tzv. Puff, který je nejméně formální. Složení s jedním, dvěmi nebo třemi viditelnými růžky patří k nejoblíbenějším a je vhodné i pro nejvíce formální příležitosti. Složení tzv. TV Foldem, kdy z kapsičky vykukuje cca 2 cm kapesníčku, jehož hrana je rovnoběžná s hranou kapsičky se výborně hodí pro čistě bílé ozdobné kapesníčky a je pokládáno za velmi formální; použití jiné barvy kapesníčku pro TV Fold může být značně riskantní.

Pocket Squares se vyrábějí v široké škále barev i vzorů a zkombinování kapesníčku s ostatním oblečením není zcela triviální. Poměrně jistou volbou je, pokud zvolíte kapesníček, jehož hlavní barva je podobná hlavní barvě kravaty a doplňková barva je podobná barvě košile a pokud má kapesníček takový vzorek, který nenajdete ani na kravatě ani na košili ani na saku. Rozhodně ale není vhodné, pokud má kapesníček stejný vzorek i barvy jako kravata (ze setu kravata a kapesníčku) – tyto kombinace nejsou vhodné a působí jako  stylové faux paux.

Richard Gere a Julia Roberts ve filmu Pretty Woman

Ozdobný kapesníček se nečastěji nosí společně s oblekem a kravatou. Není nejmenší problém nosit kapesníček i v kombinaci s blazerem či sportovněji laděným sakem, pokud sako není až příliš sportovní. V poslední době se ozdobné kapesníčky občas nosí i bez kravaty, s košilí s rozhalenkou, ale osobně si myslím, že tato varianta není nejvhodnější.

Ačkoliv se může zdát, že pravidla a zažitý úzus pro ozdobné kapesníčky z nich tvoří něco, co se obtížně a složitě kombinuje s ostatním pánským oblečením, je reálná situace podobná, jako s výběrem té vhodné kravaty, což mužům nečiní problémy. Chce to jen trochu zvyku, nebát se experimentovat. A výsledek opravdu stojí za to. Muž, který nosí ozdobný kapesníček o sobě dává svému okolí jednoznačně na vědomí, že chce být dobře a elegantně oblečený, že má svůj styl. Pro zjednodušení lze obecná doporučení shrnout do následujících bodů:

 • Ozdobný kapesníček je drobný módní doplněk, který by měl celkovému outfitu dodat poslední dotyk elegance – tzv. final touch. Vyvarujte se, abyste z ozdobného kapesníčku vytvořili dominantní součást vašeho oblečení.
 • I John Wayne, představitel chlapských hrdinů, nosil po celý život ozdobné kapesníčky

  Nejlepším materiálem, ze kterého by měl být ozdobný kapesníček vyroben je 100% hedvábí. Akceptovatelné jsou i lněné kapesníčky, ale jednobarevné a nejlépe bílé.

 • Kapesníček lze nosit k obleku či blazeru a košili s kravatou. Jiné kombinace jsou možné, ale vyžadují zvýšenou opatrnost.
 • Kapesníček by měl být v náprsní kapse pečlivě složený, ale ne zcela perfektně a drobné nepřesnosti jsou žádoucí – vytváří totiž dojem, že majitel si ozdobný kapesníček sám do kapsičky naaranžoval.
 • Ozdobný kapesníček by měl barevně i vzorově ladit s ostatním oblečením. Měl by být v dostatečném kontrastu k barvě saka a obsahovat podobné barevné odstíny, které jsou na kravatě a košili.
 • Kapesníček by neměl mít vzorek, který je podobný vzorku na saku, košili nebo vázance.
 • Ozdobný kapesníček by neměl být vyrobený ze stejné látky jako kravata. Taková kombinace vypadá lacině a může indikovat, že nositel si není ve stylu příliš jistý.
 • Viditelná část ozdobného kapesníčku by neměla být příliš veliká. Kapesníček by měl z kapsičky vykukovat pouze mezi 2 – 5 cm.
 • Ozdobný kapesníček jednoznačně vypovídá o tom, že jeho nositel dbá o své oblečení a má vlastní styl. Tomu by měl odpovídat celkový outfit.

Naší nabídku ozdobných kapesníčků najdete na www.SEKORA.cz.

Steve McQueen ve filmu Thomas Crown Affair

Alain Delon

 

 

 

 

 

 

 

 Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*