Semišové opasky – ležérní elegance

Opasek z tmavě hnědého nubuku, Robert Charles

Pásky vyrobené ze semiše nebo nubuku se stávají v poslední době velmi zajímavým módním doplňkem jak dámského, tak i pánského outfitu. Bezesporu to souvisí se vzrůstající oblibou nubukových (nebo semišových) bot, se kterými tvoří nubukový pásek ideální kombinaci.

Semiš a nubuk jsou speciálně upravené přírodní usně, charakteristické sametovým povrchem. Používají se při výrobě bot, opasků a jemnější semiš i na rukavice či bundy. Obě se vyrábějí tak, že vyčiněná useň je při výrobě zbroušená tak, že výsledný povrch není hladký, ale zdrsněním jemně chlupatý. Zásadní rozdíl mezi nubukem a semišem je v tom, která strana usně je leštěna. U semiše se zdrsňuje vnitřní strana kůže kdežto u nubuku vnější.

Historcky starší je semiš, který se původně používal na jemné dámské rukavičky (anglický termín pro semiš – suede – vznikl pravděpodobně z francouzského označení „gants de Suede“, tj. rukavice ze Švédska). Nubuk je novější variantou (název pravděpodobně vznikl ze slovního spojení „new buck“, tj. nový semiš) a je výrobně složitější, ale odolnější a lépe udržovatelný. Nubuk je obvykle silnější a proto se nehodí na výrobu jemných doplňků jako např. rukavic či bund.

Nubuk i semiš mají svůj charakteristický sametový vzhled, ale díky své zdrsněné porchové textuře jsou náchylné na znečištění. Semiš je na znečištění náchylnější než nubuk, ale v principu se obě varianty chovají podobně. Kapka vody, která se dotkne jejich povrchu se do kůže vsákne a nubuk i semiš v místě namočení ztmavnou do doby, než kůže uschne.

Nubukové nebo semišové opasky se hodí nejen pro neformální, uvolněné volnočasové oblečení, ale spolu s vhodnou semišovou či nubukovou botou je plně akceptovatelný pro business příležitosti. Při výběru nubukového opasku je vhodné, aby barva opasku korespondovala s barvou bot – k černým botám černý nubukový pásek, k hnědé obuvi hnědý opasek.

V nabídce www.SEKORA.cz najdete nubukové pásky ve 3 barvách – černý, tmavě hnědý a světle hnědý (tzv. tan). Opasek má lícovou stranu z nubuku a na rubové je vypodšívkován světlou usní. Jednoduchá elegantní mosazná přezka ve stříbrné barvě decentně doplňuje celkový uvolněný vzhled pásku.

Naší nabídku nubukových opasků novozélandské značky Robert Charles najdete na www.SEKORA.cz.

Černý nubukový pásek, Robert Charles

Světle hnědá varianta nubukového opasku Robert Charles

 

 

 

 

 

 

 Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*