Velikosti klobouků a čepicí

Celosvětově se pro velikosti klobouků a čepicí používají 4 systémy – písmenný (označovaný jako mezinárodní), evropský, americký a britský. Vzhledem k tomu, že evropský, americký a britský systém vycházejí z různých zásad je i převod mezi systémy poměrně komplikovaný a nepřesný.

Asi nejjednodušší systém velikostí klobouků a čepicí je evropský, který vychází z obvodu hlavy a vyjadřuje obvod hlavy v centimetrech. Změřte si obvod hlavy v místě, kde chcete, aby vám pokrývka hlavy seděla a poznamenejte si změřený obvod v cm. Pro tento účel se ideálně hodí krejčovský metr. Obvyklé místo, kde obvod hlavy měřit je ve výšce cca 3 cm nad obočím, ale je zcela na Vás, kde chcete aby Vám klobouk či čepice seděly. Poznamenaný obvod hlavy odpovídá evropskému značení velikostí.

Písmenné, tzv. mezinárodní, značení vychází z evropského systému, kdy jedno velikostní písmeno odpovídá 2 evropským velikostem – XS odpovídá obvodu hlavy 53 cm, S koresponduje s obvodem 54 a 55 cm atd.

Americký systém velikostí klobouků a čepicí vychází také z obvodu hlavy, změřeném v palcích. Tento obvod hlavy se vydělí pí (3,14) a zaokrouhlí k nejbližší 1/8 palce a tím dostanete americkou velikost. Americká velikost zjednodušeně řečeno vyjadřuje průměr vaší hlavy.

Britský systém (používá se nejen v Británii, ale i v Austrálii, na Novém Zélandě a ve většině zemí britského Commonwealthu) je podobný americkému, ale vlastní výpočet je mírně odlišný. Obvod hlavy v palcích se vydělí pí (3,14), zaokrouhlí k nejbližší 1/8 palce a od výsledku se ještě odečte 1/8 palce. Britské značení tedy vyjadřuje průměr hlavy zmenšený o 1/8 palce (0,32 cm) a britská velikost je o 1/8 palce menší než americká.

V poslední době, pravděpodobně se vzrůstajícím zájmem o klobouky, se i američtí a britští výrobci a prodejci snaží zjednodušit orientaci ve velikostech klobouků a začínají používat k označení velikosti klobouku obvod hlavy v palcích. Jedná se o analogii evropského systému, jen místo cm se používají palce.

Naštěstí každá čepice či klobouk je do jisté míry elastická a i v průběhu doby se přizpůsobí Vaší hlavě. Tolerance, se kterou můžete počítat je asi 1 cm nahoru i dolu – tzn. pokud si změříte obvod hlavy např. 56 cm, je pro Vás vhodná velikost v rozmezí 55 až 57.

Pletené čepice se obvykle vyrábějí v univerzální velikosti, označované jako OSFA (One Size Fits All – jedna velikost vyhovuje všem). Je to dáno tím, že úplet je velmi elastický a proto jedna velikost obvykle opravdu vyhovuje všem (dospělým). OSFA čepice obvykle mívají základní velikost okolo 58 v evropském systému, ale díky značné pružnosti vyhoví většině populace.

V následující tabulce jsou uvedeny odpovídající nejbližší velikosti evropského, mezinárodního, amerického i britského značení.

 Převodní tabulka velikostí klobouků a čepicí

Obvod hlavy v cm = evropská velikost

Obvod hlavy v palcích

Mezinárodní velikost

Americká velikost

Britská velikost

53

21

XS

6 ⅝

6 ½

54

21 ¼

S

6 ¾

6 ⅝

55

21 ½

6 ⅞

6 ¾

56

22

M

7

6 ⅞

57

22 ½

7 ⅛

7

58

22 ¾

L

7 ¼

7 ⅛

59

23 ¼

7 ⅜

7 ¼

60

23 ½

XL

7 ½

7 ⅜

61

24

7 ⅝

7 ½

62

24 ½

XXL

7 ¾

7 ⅝

63

24 ¾

7 ⅞

7 ¾

64

25

XXXL

8

7 ⅞

 

Naší nabídku klobouků a čepicí najdete na www.SEKORA.cz.Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*