Bavlna – příjemná a univerzální textilie

Bavlna je v současné době asi nejrozšířenější a nejčastěji používaná textilní surovina. Její historii je možné sledovat až 10.000 let zpět, kdy se poprvé historicky objevuje v Egyptě. Nezávisle na starověké středomořské kultuře byla bavlna používána i v Mexiku, kde lze první nálezy datovat do doby cca 5.000 let př. n.l. Asi nejbouřlivější období rozvoje zaznamenalo pěstování bavlny na počátku kolonizace Nového Světa, kdy od poloviny 16. století vznikaly na východním a jihovýchodním pobřeží Spojených států rozlehlé bavlníkové plantáže. Potřeba levné pracovní síly, která by obhospodařoval právě bavlníkové plantáže stála mj. za masivním dovozem otroků z Afriky do Spojených států. Průmyslová revoluce, která propukla v 18. století, zmechanizovala a zrychlila proces výroby bavlněné tkaniny a vytvořila podmínky pro to, aby se bavlna stala nejrozšířenější textilní surovinou.

Gossypium barbadense

Bavlněná látka se vyrábí z vláken ze semen rostliny rodu bavlníku (Gossypium), který tvoří asi 40 různých druhů. Bavlník jsou tropické nebo subtropické keřovité rostliny, které dosahují výšky od 1,5 m do 3 m. Po odkvetení se vytvoří tobolka, která obsahuje okolo pěti semen a je obrostlá jemnými chomáčky vláken. Chomáčky vláken se sklízejí a jsou základní výchozí surovinou pro poměrně komplikovaný proces zpracování surové bavlny na jemnou bavlněnou látku. Nejkvalitnější bavlna pochází z keřů bavlníku keřovitého (Gossypium barbadense), pěstovaného na ostrovech u jihovýchodního pobřeží USA – tzv. Sea Island bavlna. Velmi kvalitní a u nás populární je i bavlna egyptská. Při výrobě bavlněné látky platí, že výsledná tkanina je tím kvalitnější, čím jsou výchozí bavlněná vlákna tenčí a delší.

Gossypium hirsutum

Okolo 90% v současnosti vprodukované bavlny pochází z druhu Gossypium hirsutum, který je původem ze Střední Ameriky (Mexiko, karibská oblast a Florida) a dobře se tomuto bavlníku daří ve vyšších polohách místních vrchovin. Cca 8% celosvětové produkce představuje mimořádně kvalitní bavlna z bavlníku Gossypium barbedense, která pochází z tropických oblastí Jižní Ameriky a v současné době se pěstuje hlavně na jižním atlantickém pobřeží Spojených států (tzv. Sea Island bavlna – více se o Sea Island bavlně dozvíte na našem blogu) a v Egyptě. Největší světoví producenti surové bavlny jsou uvedeni v následující tabulce (údaje z roku 2011).

Země Produkce v milionech tun
Čína 7,2
Indie 5,9
Spojené státy 3,9
Pakistán 2,2
Brazílie 2,0

Sklizeň bavlny

Bavlník byl jednou z prvních průmyslově pěstovaných rostlin, která byla v masivní míře geneticky modifikována. Účelem genetických úprav bylo především zvýšit odolnost bavlníku proti přirozeným hmyzím škůdcům a geneticky modifikované bavlníky jsou dnes extrémně rozšířené ve všech oblastech pěstování bavlny (okolo 70% současně pěstovaných bavlníků je geneticky upravených). Bavlna, která pochází z původních, geneticky neupravených bavlníků se dnes nazývá Organic Cotton.

Bavlna vděčí za svoji oblíbenost několika faktorům. Je velmi příjemná na omak, dobře saje, má dobrou pevnost a dobře se udržuje (pere). Na druhou stranu se poměrně dost mačká, méně kvalitní bavlněné látky mají tendenci žmolkovat a její tepelně izolační vlastnosti (a tedy ochrana před chladem) jsou pouze průměrné. V kombinaci svých užitných vlastností je bavlna opravdu ideálním materiálem na výrobu košilí a halenek.

Naší nabídku lxusních bavlněných košilí přední londýnské značky Turnbull & Asser najdete na www.SEKORA.cz.Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*