Červená kravata – nadčasová klasika

Ronald Reagan si červené vázanky mimořádně oblíbil

Červená kravata patří od doby, kdy barevné vázanky vystřídaly do té doby jedinou přípustnou černou barvu, ke klasické, široce používané a velmi oblíbené barvě kravat. Temně modrý oblek, doplněný bílou košilí a červenou kravatou je již více než 100 let klasickou kombinací, přípustnou i pro vysoce formální příležitosti a přitom nepůsobí přehnaně usedle ani staromódně. Bývalý americký prezident Ronald Reagan nosil červenou vázanku rád a často a dalo by se říct, že se stala jeho rozpoznávacím znakem.

Červená barva byla jednou z prvních, které lidstvo začalo používat. Již v raném paleolitu si člověk maloval touto barvou tělo. V antice se červená barva stala barvou slavnostní či královskou a toto vnímání červené barvy je hluboce zakořeněné v západní civilizaci.

Červená kravata Giogio Armani

Z psychologického pohledu červená barva evokuje vzrušení, a to jak v pozitivním, tak i v negativním smyslu. Působí vznešeně a navozuje energickou akci. Červená obvykle bývá oblíbenou barvou silných, soběstačných a sebevědomých lidí. Naopak pro někoho, kdo o sobě pochybuje a cítí se slabým může červená barva představovat ohrožení. Červená je barvou královskou, ale i barvou varující, upozorňující na nebezpečí (červená barva na semaforu znamená stůj, pozor).

Červená kravata Kenzo

Červená patří mezi teplé barvy. Nejbližšími příbuznými barvami na kole barev je z jedné strany oranžová a z druhé fialová a doplňkovou barvou k červené je zelená. Červená je i velmi výraznou barvou a proto se příliš nehodí jako hlavní barva pánského oblečení. Ale je vynikající jako barva doplňková (barva kravaty, manžetových knoflíčků, ozdobných kapesníčků a dalších módních doplňků), už i proto, že rozjasňuje a oživuje studenější modrou či černou, které bývají typickými základními barvami mužského outfitu.

Klasickou a jistou kombinací pro červenou vázanku je tmavě modrý jednobarevný oblek a bílá košile. Takové oblečení je velmi oblíbené v povoláních, která vyžadují vyšší stupeň formálnosti – bankovnictví, pojišťovnictví, právní služby apod. Pokud chcete ztlumit možný pocit ohrožení, která červená u některých jedinců vyvolává, změňte bílou košili za světle modrou či za bílou košili s modrým proužkem a obě varianty utlumí červenou a zjemní její varovný význam. Další možností, jak ztlumit výraznost červené kravaty je kombinovat ji s oblekem nebo sakem v poněkud teplejší barvě – šedé, šedobéžové nebo dokonce i v hnědé, ke kterým se červená vázanka výborně hodí.

Červená kravata je nadčasovou klasikou, která by neměla chybět v žádném pánském šatníku. Naší nabídku luxusních červených vázanek najdete na www.SEKORA.cz.

Brad Pitt

Philippe Noiret

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Červené kravaty značky Turnbull & AsserPříbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*