Archiv podle kategorií: Košile

Pánská košile – jak má sedět

Pánská košile je dnes jednou z nejrozšířenějších součástí pánského šatníku. Nosí se k obleku do práce či na jednání, běžně se nosí k rozmanitým volnočasovým aktivitám a prakticky výhradně se nosí i k vyloženě formálním příležitostem. Košile se vyvinula z původní téměř neviditelné součásti spodního prádla ve viditelnou a podstatnou součást pánského outfitu (více se o historii košile dočtete na našem blogu), která dnes často tvoří základní a určující prvek pánského oblečení. Ale jako u každého oblečení, i košile by měla perfektně sedět tak, aby se její nositel v ní cítil příjemně, pohodlně a sebejistě.

V následujícíh odstavcích najdete několik základních doporučení týkajících se toho, jak by měla košile správně sedět tak, aby působila elegantně, přiměřeně a chic. Ale nejdůležitější je, jak se v košili budete cítit vy,

Límeček

Základním parametrem velikosti košile je velikost límečku. Udává se jako obvod zapnutého límečku v cm (evropské velikosti) nebo v palcích (anglické velikosti) a obvykle představuje tento údaj jediné označení velikosti košile. Správná velikost límečku je taková, že pod zapnutý límeček u seprané košile se pohodlně vejdou dva prsty (tomu odpovídají cca 3 prsty u košile neseprané). Límeček, který je menší škrtí u krku u zapnuté košile a u rozhalené košile působí obvykle nepřirozeně. Větší límeček na druhou stranu porušuje celkové proporce – a to i při rozepnutém límečku – a působí nevzhledně; nicméně větší límeček je obvykle velmi tolerantní než začne působit nehezky (někdy až o 2 až 3 velikosti větší límeček je akceptovatelný).

Šířka košile v těle

V těle by měla košile sedět tak, aby nositele netáhla, neškrtila a aby se zapnuté knoflíčky nerozšklebovaly a zároveň aby nebyla příliš volná. Výrobci košilí tento parametr upravují střihem košile – tzv. Regular Fit je rovnější, širší a Slim Fit (nebo Custom Fit) je projmutý, užší.

Šířka košile v ramenou

Konce ramen by měly být přibližně v místě, kde je šev mezi rukávem a tělem košile. Tento parametr je naštěstí velmi tolerantní k odchylkám a jen v extrémních případech je na první pohled viditelný. Pokud ale máte buď široká ramena nebo úzká ramena a konfekční košile vám opravdu nesedí, nezbývá vám, než se vydat cestou košilí šitých na míru. Šířka košile v ramenou totiž je u konfekčních košilí daná.

Délka rukávu

Zapnutý rukáv košile by měl sahat přibližně jeden až dva cm pod zápěstí. Pokud nenosíte ke košili sako je tento parametr volnější a snese větší rozptyl. Pokud ale nosíte sako, měla by manžeta košile vykukovat o 2-3 cm zpod rukávu; a podobně i u svetru by měla manžeta rukávu košile mírně vykukovat zpod svetru. Vzhledem k tomu, že délka mužské ruky je individuální výrobci košilí obvykle vyrábějí i košile s prodlouženým a zkráceným rukávem – obvykle o cca 2 cm delší nebo kratší, což je obvykle i rozdíl v délce rukávu mezi jednotlivými velikostmi košile. Tedy, pokud máte např. rukáv kratší, můžete vyzkoušet košili o jedno číslo větší a s velkou pravděpodobností vám bude dobře sedět. Někteří výrobci měří délku rukávu od středu zadního dílu košile (z prostřed zad), někteří od ramenního švu a proto se vždy podívejte, ajkou míru daný výrobce používá.

Naší nabídku luxusním košilí britské prémiové značky Turnbull & Asser najdete na www.SEKORA.cz.

Pin It

V čem je košile Turnbull & Asser jiná – osobní názor

Košile britské značky Turnbull & Asser patří mezi absolutní špičku v oboru pánských business košilí. O tom, že tomu tak opravdu je svědčí nejen dlouhý seznam celebrit, které jsou (nebo byli) loajálními zákazníky značky – Winston Churchill, Sean Connery, Fred Astaire, princ Charles, Carry Grant a mnozí další. Pokud si dnes koupíte jakoukoli knížku o pánském oblečení, s největší pravděpodobností v ní najdete zmínku o značce Turnbull & Asser nebo fotografii její košile. A i běžní zákazníci značky mají k jejím výrobkům vztah – abych parafrázoval jednoho z našich zákazníků, košile Turnbull & Asser je tím, co dělá z chlapce muže.

Vzpomínám si na dobu asi před 15 lety, kdy jsem poprvé získal košili z londýnské Jemryn Street (více se o Jermyn Street dozvíte na našem blogu). Byla to košile T.M.Lewin a bylo to v době, kdy ještě její košile byly šité v Anglii, a košile byla opravdu jiná, než cokoli, co jsem měl před tím v ruce nebo na sobě. A stejně dobře si pamatuji na okamžik, kdy jsem poprvé měl v ruce košili Turnbull & Asser, která od prvního okamžiku prozrazovala, že je to jiná třída. Od té doby mi rukama prošlo hodně košilí předních značek a Turnbull & Asser si u mne neochvějně drží svou pozici šampióna  první ligy.

Když se oprostím od pocitů, které jsou ale v oblečení velmi důležité, v čem je košile od Turnbull & Asser jiná od ostatních ? Je to látka ? Nebo střih ? Nebo drobné detaily ? Abych upřímně řekl, nevím jistě, asi je to kombinace více faktorů, která z košile Turnbull & Asser dělá již více než 125 let ikonu mezi pánskými košilemi.

Košile Turnbull & Asser jsou šité z bavlněné popelínové látky. Při tkaní látky je použitá velmi jemná bavlněná dvojmo skaná příze s číslem příze 120 (více se o číslu příze dočtete na našem blogu) a výsledná popelínová látka je jemná, příjemná na omak, má téměř hedvábný lesk a navíc se relativně dobře žehlí. I barvy, použité k barvení látky, jsou mimořádně stalé a trvanlivé – nezaznamenal jsem žádné vyblednutí ani po několika desítkách vyprání. Ale i někteří ostatní výrobci používají látky podobné kvality a látka určitě nebude tím hlavním rozdílem.

Střih košile Turnbull & Asser je trochu jiný, pro značku charakteristický. Má poněkud výše pozicovaný límeček a tento detail pomáhá především při nošení kravaty, která se s košilí snáší opravdu mimořádně. Kupodivu ale vyšší límeček nevadí ani tehdy, kdy košili nosíte bez kravaty, s rozhalenkou. Každá košile Turnbull & Asser je v těle dostatečně prostorná, neomezuje a neškrtí. Je i dostatečně dlouhá, takže košile nevylézá z kalhot a opravdu se nosí příjemně. Ačkoliv je střih košile Turnbull & Asser opravdu ojedinělý, není asi tím jediným, co košili odlišuje od ostatních.

Na každé košili značky Turnbull & Asser najdete množství drobných (a příjemných) detailů – knoflíčky z pravé perleti (nevím, jak to výrobce dokáže, ale zatím mi ani jeden neupadl), odendávací výztuže límečků (více se o výztužích límečků dočtete na našem blogu), klínek na spodní hraně postranního švu či zapínání rukávové manžety na tři knoflíčky (další charakteristika značka Turnbull & Asser). Ale podobné detaily najdete i na košilích jiných značek z první ligy (více se o prestižních značkách pánských košilí dočtete na našem blogu).

Všechny košile značky Turnbull & Asser jsou dodnes šité v jejich vlastní továrně v Anglii. Turnbull & Asser je pravděpodobně poslední značkou z Jermyn Street, která své košile vyrábí v Anglii. Tento detail může vypadat nepodstatně, ale bezesporu má vliv na kvalitu výrobků. Značka jen výjímečně své výrobky propaguje pomocí reklamy; rozhodně se nejedná o marketingový stroj, který se snaží zákazníky uhranout lacinými slogany.

Osobně jsem přesvědčen, že to, co dělá košili Turnbull & Asser opravdu výjimečnou je kombinace všech výše uvedených faktorů a ještě dotek nějakého fluida okolo. Látka, střih, detaily, vlastní továrna v Anglii a 125 let poctivé práce.

Naší nabídku košilí Turnbull & Asser najdete na www.SEKORA.cz.

Pin It

Klasické barvy pánských košilí

Ještě na počátku 20. let 20. století byla jedinou myslitelnou barvou pánské oblekové košile pouze bílá. Od té doby se konvence v oblasti barev košilí velmi uvolnily a dnes nejen že existují košile prakticky ve všech myslitelných barvách, ale je možní je i nosit. Barvy košilí dnes pokrývají prakticky celé spektrum duhy – od bílé přes modrou až po jasně červenou a temně černou. Hodně barev košilí je ale vyloženě módních a tím i časově poplatných danému trendu. Za posledních 100 let ale vykrystalizovaly u košilí některé barvy, které je možné pokládat za nadčasové, klasické.

U všech barevných košilí platí, že ty, které mají světlejší odstín dané barvy jsou vhodnější pro více formální příležitosti a naproti tomu čím tmavší odstín, tím méně vhodný pro vyloženě formální příležitosti.

Bílé košile

Bílá košile byla, je a bude absolutní klasikou. Bílou košili si může muž vzít na sebe pro jakoukoli příležitost a bude to v pořádku. Je to nejen nejjistější barva pánské oblekové košile, ale svým způsobem i nejuniverzálnější, hodí se ke všemu – od obleku s kravatou až po džíny a svetr. Bílá košile ale může působit nudně, vzbuzovat pocit, že její nositel nemá invenci nebo odvahu vzít si něco jiného, než absolutní klasiku. Na druhou stranu si ale mnozí významní muži si z bílé košile udělali jakýsi základ svého osbního stylu oblékání – Ronald Reagan, Winston Churchill či Jean Gabin si vzali na sebe jinou než bílou košili opravdu výjimečně.

Bílá barva košile je tou nejkonzervativnější, nejklasičtější a hodí se k mužům, kteří chtějí budit dojem serióznosti, jistoty a v jejichž naturelu je konzervativní úcta k minulosti.

Více se o bílých košilích dozvíte na našem blogu.

Naší nabídku bílých košilí britské prestižní značky Turnbull & Asser najdete na www.SEKORA.cz.

Modré košile

Modrá se postupem času stala de facto standardem a dnes patří modré košile, v širokém rozsahu odstínů a tónů, k těm nejprodávanějším a nejpopulárnějším. Modrá barva perfektně ladí s typickým pánským oblečením ať již se jedná o oblek nebo khaki kalhoty. Navíc má modrá barva schopnost podtrhnout a zvýraznit obličej, tu nejdůležitější část celkové vizáže. Podobně jako bílé košile, i modré se dobře a bezproblémově kombinují s ostatním oblečením a dnes je modrá košile opravdovou klasikou. Jen málokdy se může stát, že by modrá košile působila nudně a prakticky nikdy, aby působila nevhodně.

Kombinace bílé a modré barvy je nejčastější i u košilí se vzorkem, ať již se jedná o proužky nebo kostičky. Muži v modré košili působí spolehlivě, jistě a elegantně.

Více se o modrých košilích dočtete na našem blogu.

Nabídku luxusních modrých oblekových košilí proslavené značky Turnbull & Asser najdete na www.SEKORA.cz.

Krémové košile

Krémová, světle žlutá nebo slonová kost patří k barvám, které ideálně a dokonale nesluší všem mužům. Lépe se obvykle hodí k těm, kteří mají tmavší odstín pleti se zlatavým nebo bronzovým odstínem. Ačkoli je možné barevně kombinovat krémovou barvu i s chladnějšími barvami jako je modrá, šedá nebo černá, zažité konvence doporučují světle žluté košile kombinovat především s odstíny hnědé barvy. A hnědá barva je v evropském kulturním prostředí asociována s venkovským, především volnočasovým oblečením. Z toho důvodu jsou krémové košile jen zřídka k vidění na formálnějších akcích, ale výborně se hodí právě k volnočasovým aktivitám či pro dennodenní nošení do kanceláře. U žlutých košilí je poznámka o tom, že čím tmavší odstín žluté, tím uvolněněji a neformálněji celkový vzhled vypadá, obzvláště platná. Sytě žluté odstíny mohou působit rozpačitě i v kancelářském prostředí.

Růžové košile

Růžová, zejména ve svých světlejších odstínech, je asi nejméně doceňovanou barvou pánských oblekových košilí. Podobně jako modrá, i růžová se velmi dobře snáší s většinou pánského klasického oblečení a i ona má tendenci zvýrazňovat a podtrhovat obličej. Hodí se k modré, černé i šedé, což jsou nejčastější barvy pánských obleků, sak i kalhot. Její velkou nevýhodou je, že zejména u mužského heterosexuálního publika vzbuzuje rozpaky a působí zženštile. Naproti tomu ženy obvykle růžové košile oceňují a rády vidí. Ačkoliv jsou růžové košile v pořádku z hlediska barevných kombinací, je k jejich nošení zapotřebí přece jen trochu odvahy a sebevědomí.

Více se o růžových pánských košilích dozvíte na našem blogu.

Luxusní růžové košile londýnské značky Turnbull & Asser najdete na www.SEKORA.cz.

Fialové košile

Košile v odstínech fialové, lila barvy jsou dobře barevně kombinovatelné a obvykle působí stylově. Fialová barva je ve svých charakteristikách hodně podobná růžové, ale příměs modré, která se ve fialových odstínech vyskytuje omezuje negativní vnímání, které mohou vzbuzovat košile růžové. Ačkoli nejsou fialové košile mainstreamem a při jejich kombinování s ostatním oblečením je zapotřebí mírná dávka opatrnosti, dobře se snáší s modrou, černou či šedou. Choulostivější může být jejich kombinace s hnědými odstíny a opravdu opatrní byste měli být při snaze doplnit fialovou košili oblečením v zelených odstínech. Tím, že fialkové pánské košile nepatří k hlavnímu proudu, nejsou nejvhodnější pro formální příležitosti, ale pro nošení do práce nebo na volný čas se hodí velmi dobře.

Naší nabídku fialových košilí z Jermyn Street značky Turnbull & Asser najdete na www.SEKORA.cz.

Multibarevné košile

Samostatnou kapitolu tvoří tzv. multibarevné košile, které obsahují více než 2 základní barvy. Jedná se o košile, které mají buď proužkový nebo kostičkový vzorek, který je vytvořen linkami různých, často velmi odlišných barev. Tyto košile jsou oblíbené a akceptovatelné pro běžné dennodenní nošení do kanceláře či na obchodní jednání a jsou velmi chic pro volnočasové nošení. U značkových košilí se prakticky nemůže stát, aby výsledná barevná kombinace košile byla nevyvážená a jejich kombinace s ostatním oblečením nebývá složitá.

Více se o multibarevných košilích dočtete na našem blogu.

Multibarevné luxusní košile Turnbull & Asser najdete na www.SEKORA.cz.

 

 

Prestižní značky pánských košilí – první liga

V současné době je na trhu nepřeberné množství značek a výrobců pánských košilí a mnozí z nich se profilují jako výrobci luxusních, prestižních košilí. Orientace v těchto značkách je – už vzhledem k množství značek – obtížná a ne každý výrobce, který o sobě prohlašuje, že dodává opravdu luxusní košile je ve skutečnosti má v nabídce. Proto jsme se pokusili vytvořit tento krátký přehled o značkách, které jsou v této oblasti opravdu v té nejvyšší lize.

Každý takový přehled musí být nutně subjektivní a zcela jistě je i tento. Značky, zahrnuté v tomto přehledu ale mají určité společné znaky. V první řadě jejich košile jsou opravdu luxusní, vyrobené z kvalitní bavlněné látky, dobře řemeslně zpracované, s výborným a padnoucím střihem. Nejen, že se dobře nosí, ale jejich nošení má i emociální náboj – prostě se v nich cítíte tak nějak jinak, lépe. V druhé řadě jejich košile vykazují znaky nejvyšší kvality a luxusu po dlouhou dobu a kvalita jejich výrobků je dlouhodobě stabilní a nekolísá. A v neposlední řadě, na jejich košile obecná veřejnost pohlíží jako na luxusní a mezi jejich zákazníky lze najít mnohé celebrity.

Turnbull & Asser

Britská značka Turnbull & Asser z londýnské Jermyn Street je na trhu od roku 1885 a věnuje se především košilím. I košile z jejich nejnižší řady jsou perfektně zpracované a z toho nejkvalitnějšího materiálu. Jejich košile mají poněkud výše umístěný límeček, který se výborně hodí k nošení kravaty, ale nevadí rozhalence. Specialitou značky je zapínání manžety na tři knoflíčky v řadě, které má značka patentované. Je to pravděpodobně jediná značka z Jermyn Street, která stále všechny své košile vyrábí ve Velké Británii. Seznam jejich slavných loajálních zákazníků je nesmírně dlouhý a zahrnuje lidi z showbyznysu (Robert Redford, Sean Connery, Carry Grant) stejně jako státníky (Winston Churchill, Ronald Reagan) a další celebrity. Značka oblékala všechny filmové Jamese Bondy a často je prezentována ve slavných filmech (Velký Gatsby, Americký Gigolo, Thomas Crown Affair).

Více se o charakteristice košilí Turnbull & Asser dozvíte na našem webu a o historii značky se dočtete na našem blogu.

Naší nabídku košilí značky Turnbull & Asser najdete na www.SEKORA.cz.

Charvet

Francouzská značka Charvet z Paříže je menší rodinná firma, která vyrábí luxusní košile té nejvyšší kvality v relativně omezeném množství. Kromě košilí je pověstná i svými vázankami. Jejich konfekční košile mají klasický střih, ale často neobvyklé a moderně laděné barvy. Zpracování i použitý materiál jsou perfektní a té nejvyšší kvality a košile výborně sedí. Díky omezené produkci je značka velmi exkluzivní, ale i poměrně drahá. Charvet je populární zejména ve Francii, ale své zákazníky má i ve Spojených státech a dalších evropských zemích.

Brooks Brothers

Tato americká značka se sídlem v New Yorku je vynálezcem a propagátorem košilí s tzv. button-down límečkem, který se připíná malými knoflíčky na přední díl košile. Její button-down košile jsou dodnes nepřekonatelné a originální a výborně se hodí do dnešního uvolněnějšího stylu pánského oblékání. Klasická button-down košile od Brooks Brothers je světle modrá, vyrobená z bavlněné látky, která se označuje jako Oxford a je velmi příjemná při nošení. Ačkoliv své košile vyrábí masově, dokáže stále zajistit konstantní a vynikající kvalitu a její button-down košile neodmyslitelně patří k americkému stylu.

Více se o button-down košilích dozvíte na našem blogu.

Hilditch & Key

Značka Hilditch & Key je další firmou z londýnské Jermyn Street, která vyrábí ty nejkvalitnější košile a jejíž renomé zůstává na té nejvyšší úrovni. Specialitou jejich konfekčních košilí je, že modely se zapínáním rukávu na manžetové knoflíčky nemají nikdy náprsní kapsu a modely se zapínáním rukávu na přišité knoflíčky náprsní kapsu mají. Střih jejich košilí je poněkud uvolněnější, pohodlnější.

 

 

Naší nabídku luxusních pánských košilí značky Turnbull & Asser najdete na www.SEKORA.cz.

Pin It

Vzory pánských business košilí

Pánské košile v dnešní podobě jsou již od 20. let 20. století nezbytnou a nepostradatelnou součástí každého pánského šatníku (více se o historii pánských košilí dočtete na našem blogu). Jejich pozice je naprosto neotřesitelná zejména v oblasti business oblečení, kde neexistuje jiná varianta pokud máte na sobě kravatu. A i pokud máte jen sako bez kravaty, jejich elegance a nadčasový vzhled převažují nad možnými substituenty (typu polokošile či triko s límečkem). V průběhu vývoje košilí se jejich vzhled uvolňoval a oživoval mj. i vzorovanou látkou, ze které se košile vyrábějí. Od klasické a původní jednobarevné košile, přes košile s proužkem, kostičkou až po košile s vícebarevným vzorkem. Ne každý vzorek na košili je zcela vhodný pro dennodenní nošení do práce, na jednání či pro formální příležitosti a následující odstavce dávají alespoň hrubou představu, kterou košili si vybrat.

 

Jednobarevné košile

Původní košile byly jednobarevné, a to v bílé barvě. Postupně se přidávaly jiné barvy, počínaje světle modrou, krémovou, růžovou až po dnešní stav, kdy i sytější a tmavší barvy jsou zcela akceptovatelné. Jednobarevné košile mají obrovskou výhodu v tom, že je lze extrémně snadno kombinovat s ostatním oblečením, zejména pokud na něm je nějaký vzorek (oblek nebo kravata s proužkem či kostičkou). Klasickými barvami jednobarevných košilí jsou především bílá (více najdete na našem blogu) a světlejší odstíny modré (více informací o modrých košilích najdete na našem blogu), ale populární jsou i odstíny béžové či žluté (krémová, slonová kost), růžové či šedé. Jednobarevné košile v sytějších tmavších barvách vyžadují zvýšenou pozornost při kombinování se sakem nebo kravatou, aby celkový výraz nebyl příliš tmavý a ponurý. Stejnou pozornost je třeba věnovat i košilím v jasných pastelových barvách, které mohou působit pouťově.

Více se o jednobarevných košilích dozvíte na našem blogu.

Naší nabídku luxusních jednobarevných košilí značky Turnbull & Asser najdete na www.SEKORA.cz.

 Košile s proužkem

Klasická proužková košile má svislé proužky jedné barvy na bílém podkladě. Šířka proužků obvykle spolurozhoduje o tom, jak uvolněně košile vypadá – obvykle platí, že čím je proužek širší, tím košile působí uvolněnějším a sportovnějším dojmem. Proužek byl historicky prvním vzorem, který se na košilích objevil a dnes patří košile s jemnějším proužkem k těm naprosto akceptovatelným i ve striktním business prostředí. Klasickými barvami proužku jsou modrá (od světlejší odstíny až po temně modrou námořnickou modř), růžová, fialová či žlutá. Výběr košile s proužky jiné barvy vyžaduje trochu opatrnosti a citu. Košile s proužkem se poměrně dobře kombinují s ostatním oblečením, pozornost je třeba věnovat jen tomu, aby proužek na košili měl viditelně jinou rozteč než případný proužek na saku nebo na kravatě.

Více se o košilích s proužkem dozvíte na našem blogu.

Naší nabídku košilí s proužkem londýnské značky Turnbull & Asser najdete na www.SEKORA.cz.

Košile s kostičkou

Košile s kostičkou byly původně nošeny anglickými gentlemany na jejich venkovských sídlech a jejich nošení ve městě bylo pokládáno za nepatřičné. Proto i dnes, kdy jsou již zcela akceptovatelné i v business prostředí, působí sportovnějším dojmem a nedoporučují se pro formální příležitosti. Podobně jako u košilí s proužkem, pro běžné business nošení by kostička měla být jednobarevná. Modrá kostička je jistou volbou, u ostatních barev je třeba zvýšené opatrnosti. Pro business prostředí je vhodnější relativně drobná kostička. Zajímavou kombinací je košile s kostičkou a zapínáním rukávu na manžetové knoflíčky, kdy právě formálnější manžetové knoflíčky poněkud oslabují sportovnější a uvolněnější kostičkové košile. Košile s kostičkou se obtížně kombinuje s ostatním oblečením, na kterém se také vyskytuje kostička a proto se tato varianta příliš nedoporučuje.

Více se o košilích s kostičkovým vzorem dočtete na našem blogu.

Nabídku kostičkových košilí značky Turnbull & Asser najdete na www.SEKORA.cz.

Košile s multibarevným proužkem či kostičkou

Zajímavým oživením pánského vzhledu jsou košile s proužky v několika různých barvách, tzv. multicolor. Různých barev proužků je obvykle od dvou do čtyř a často vytváří dodatečný proužkový vzor na košili. Multicolor košile s proužkem se nosí od 30. let 20. století a působí opravdu skvěle, pokud je výsledný vzor elegantní a relativně decentní. Problémem u těchto košilí je riziko, že mohou vypadat jako pyžamo a proto je lépe přidržet se spíše konzervativnějších, tlumenějších kombinací barev.

Poměrně novým vzorkem na business košilích jsou i multibarevné kostičky. Platí pro ně vše, co je výše uvedeno o multibarevných proužkových košilích s tím, že kostičkové košile jsou obecně sportovnější, méně formální a výrazně uvolněnější. Stejně tak i riziko, aby výsledný dojem nepůsobil příliš sportovně se zvyšuje a proto je na místě opravdu obezřetnost při výběru. Na druhou stranu jsou ale multibarevné kostičkové košile výbornou volbou pro volný čas.

Více se o multibarevných košilích dočtete na našem blogu.

Nabídku multibarevných košilí londýnské prémiové značky Turnbull & Asser najdete na www.SEKORA.cz.

Vhodnost pro různé příležitosti

Vhodnost pro formální příležitosti

Vhodnost pro dennodenní (business) nošení

Vhodnost pro volnočasové nošení

Vhodnost jako dárek

Jednobarevné košile

+++

+++

++

+++

Proužkové košile

++

+++

+++

+++

Kostičkové košile

+

++

+++

+

Multibarevné košile

+

++

+++

++

Vhodnost udáváme pomocí 0 až 3 křížků, kdy 3 křížky znamenají maximální vhodnost a žádný křížek znamená, že košile pro danou příležitost opravdu není vhodná.

Naší nabídku pánských luxusních košilí prestižní britské značky Turnbull & Asser najdete na www.SEKORA.cz.

Pin It

Kombinace barev pánských košilí s barvami obleků

Následující tabulka podává zjednodušený přehled o tom, jaká barva pánské košile je vhodná k dané barvě obleku a jak se taková kombinace hodí pro různé příležitosti. Tabulka představuje konzervativnější, usedlejší názorový proud na barevné kombinace obleků a košilí a kombinace v zelených políčkách jsou jistými, nekonfliktními volbami. Ale rozhodně není dogmatem a je jen na každém individuálním muži, jakou barevnou kombinaci zvolí.

Naší nabídku luxusních pánských košilí britské prémiové značky Turnbull & Asser najdete na www.SEKORA.cz.

Pin It

Historie pánské košile

Košile je jednou z nejstarších součástí lidského oblečení a stejně, jako se vyvíjelo ošacení, i košile prošla pozoruhodným vývojem.

Vývoj moderní košile lze sledovat přibližně od 15. století. Podstatnou část těchto dlouhých pěti a půl století byla košile součástí spodního prádla. Nosila se pod kabátcem (v moderní terminologii sakem) a její větší část nebyla viditelná. Hlavním účelem košile bylo vytvořit mezivrstvu mezi tělem a kabátcem, který býval vyroben obvykle z hrubšího a těžšího materiálu. Košile pak chránila tělo před nepříjemným povrchem kabátce, přidávala další tepelně izolační vrstvu a zároveň i splňovala minimální hygienické požadavky. Vzhledem k tomu, že za normálních okolností nebyla košile vidět, byl i její střih a provedení poměrně jednoduché. Původní střih byl rovný, bez jakéhokoliv tvarování a připomínal tlusté písmeno T a při oblékání se přetahoval přes hlavu. Historicky nejstarším materiálem, ze kterého se košile šily byla lněná látka, která je příjemná na omak, v zimě hřeje a v létě chladí a jednoduše se pere. Negativem lněných látek je jejich extrémní mačkavost, což ale u košile, která byla zcela schována pod kabátcem nevadilo.

V 16. století byl dominantním materiálem, ze kterého se košile šily batist. Košile si uchovaly svůj plný, objemný střih a u krku a na konci rukávů byly zakončeny ozdobnou šňůrkou (obvykle černé nebo červené barvy), která košili stahovala okolo krku a okolo zápěstí. V tomto období se košile stala viditelnější a bývala zdobená výšivkami. Ve druhé polovině 16. století se poprvé objevily košile s postraním rozparkem, který se stal charakteristickým znakem košilí až do dnešní doby. V této době se také začal vyvíjet límeček – původní zakončení košile u krku, které leželo nízko se začalo postupně zvedat směrem k ohryzku a látka u krku se poprvé překlápěla a vytvářela tak límeček. A na přelomu 16. a 17. století se objevily první knoflíčky, které umožňovaly zapnutí výstřihu košile.

Někdy okolo 17. století začala košile pozvolna vyplouvat na povrch oblečení a některé její části se staly viditelnými. Tento vývoj byl ovlivněn jednak tím, že běžné ošacení se stávalo pohodlnějším a uvolněnějším, jednak i tím, že bílá košile tvořila esteticky příjemný kontrast s tmavým kabátcem. Viditelné části košile byly především manžety rukávů a límeček u krku. Bílá košile signalizovala i společenské postavení jejího nositele, protože pouze zámožní si mohli dovolit vlastnit takové množství košilí, aby jejich límečky a manžety byly za všech okolností sněhobílé a neposkvrněné. Celkem logickou inovací, která následovala, byly odpínací manžety a límečky. Při tomto uspořádání nebylo nutné prát a ošetřovat celou košili, ale stačilo pouze vyměnit manžety a límečky, kterých měl každý majitel košile více, než košilí.

Spolu s tím, jak vznikal moderní pánský oblek z původně jezdeckého saka britského aristokrata, docházelo i k dalšímu zviditelnění košile. Vývoj obleku směrem k pohodlnějšímu a nositelnějšímu střihu postupně odkrýval véčko pod krkem – klopy saka se otevírají a prostor, ve kterém je vidět košile se zvětšuje. Tím, jak je vidět větší část košile, dochází i ke změně ve střihu – tvar košile je projmutý tak, aby přesněji obepínal tělo. Zároveň se  začínají pomalu objevovat i jiné, než bílé košile – modré a proužkové. Košile této doby mají tuhý, stojatý límec, ale pro volný čas se již objevují i košile s překlopeným límcem tak, jak je známe ze současnosti.

V druhé polovině 19. století se začalo v londýnské Jermyn Street formovat centrum dodavatelů těch nejkvalitnějších košilí. Jermyn Street se začala zaplňovat obchody, které nabízely svým klientům ty nejprestižnější košile na světě, v nepřeberné nabídce barev a vzorů. Značky jako Turnbull & Asser, Thomas Pink, Hilditch & Key, Harvie & Hudson se staly dvorními dodavateli nejen pro britskou královskou rodinu, ale postupně i pro celebrity z celého světa. Dodnes patří košile z Jermyn Street k tomu nejkvalitnějšímu, co trh nabízí a navíc se těší naprosto ojedinělé prestiži. Více se o londýnské Jermyn Street dozvíte v samostatném článku na našem blogu.

Zásadní změna moderní košile přišla po 1. světové válce. Standardem se stala bavlněná košile s límcem, jehož cípy směřují dolu a s tvarovaným, tělo obepínajícím střihem. Hlavním propagátorem této pohodlnější a volnější košile byl vévoda z Windsoru a pozdější britský král Edward VIII. Manžety košile se zapínají buď na knoflíček, nebo se přehýbají a spojují pomocí manžetového knoflíčku. Podstatně se rozšiřují barvy, které se u košil používají a kromě jednobarevných se hojně nosí i košile proužkové a kostičkové.

Košile je dnes nezbytnou součástí jakéhokoliv pánského šatníku. Nosí se v rozmanitém množství barev, vzorů, střihů i tvarů límců a to jak k obleku, ke kravatě, k sportovnímu saku, tak i k obyčejným džínám.

Naší nabídku luxusních košilí značky Turnbull & Asser najdete na www.SEKORA.cz.

Základní typy límečků u pánských košilí

Límeček u pánské košile je stylistickým prvkem, který výrazně mění vzhled košile. Límeček košile totiž pomáhá při dotváření vzhledu véčka těsně pod obličejem, tedy na velmi významném místě.

V průběhu vývoje pánské košile (více se o historii pánské košile dočtete na našem blogu) se vyvíjely i límečky a vzniklo opravdu nespočetné množství variant a variací.. Jak to v módě bývá, mnohé měly pouze krátký život a po opadnutí módní vlny se vytratily, ale některé typy límečků zůstaly nadčasovými a staly se klasikou.

U límečků košilí se vyskytuje poměrně vážný problém s terminologií. Každý (nebo každý významný) výrobce používá pro různé typy límečků vlastní označení, které u jiného výrobce může znamenat něco zcela jiného. Proto budeme v dalším textu vycházet z obecné anglické terminologie, která je asi nejpoužívanější.

Klasický límeček (Straight-Point Collar)

Al Pacino s klasickým límečkem košile

Nejrozšířenější typ límečku, který je opravdovou a nefalšovanou nadčasovou klasikou. Cípy límečky tvoří ostrou hranu a směřují na prsa nositele. Klasický límeček se hodí k nošení s kravatou i bez kravaty, je vhodný prakticky pro všechny možné příležitosti, od vyloženě formálních až po sportovní a volnočasové aktivity. Klasický límeček je i základem, ze kterého vznikly některé další typy límečků (především Tab Collar a Pin Collar).

Luxusně provedený klasický límeček má na vnitřní straně v rozích našité jakési kapsičky pro zasunutí výztuží límce (více se o výztužích límců košilí dočtete na našem blogu), které zabraňují kroucení límečku a pomáhají držet tvar límce.

Klasický límeček je tou nejjistější volbou. Nepodléhá módním výkyvům, je velmi univerzální a mimořádně elegantní.

Otevřený límeček (Spread Collar)

Princ Charles v košili s otevřeným límečkem

Otevřený límeček má široce rozevřené cípy, které směřují směrem k ramenům nositele. Tento typ límečku rozevírá větší prostor pro kravatový uzel a při nošení s kravatou působí celek více sexy. Rozšířený prostor pojme bez problémů i rozměrnější, plnější kravatové uzly (např. Windsorský uzel). Na druhou stranu ale nošení tohoto typu límečku bez kravaty může vytvářet neharmonické proporce a proto bude jistější si vždy ke košili s otevřeným límcem vzít i kravatu.

Obliba otevřeného límečku se v průběhu času mění, probíhá v jakýchsi vlnách. V současné době jeho obliba poněkud uvadá, ale rozhodně není mimo aktuální módní trend. Košile s otevřeným límečkem se výborně hodí pro formální a dennodenní (pracovní) příležitosti a využití košilí s otevřeným límečkem k volnočasovým aktivitám je spojené s tím, že košile s otevřeným límečkem by měla být doplněná vázankou.

 

Button-down límeček (Button-Down Collar)

Paul Newman v bílé košili s button-down límečkem

Jedná se v podstatě o klasický límeček, který má v rozích cípů knoflíkové dírky, pomocí kterých se připíná ke knoflíčkům na přednici košile. Toto uspořádání zabraňuje tomu, aby límeček odstával a pomáhá ho držet ve správné poloze. Podrobnosti o Button-down límečku se dočtete na našem blogu.

Košile s Button-down límečkem jsou výrazně uvolněnější, méně formální než košile s klasickým límečkem a jejich nošení k formálním příležitostem je opravdu diskutabilní. Naproti tomu se výborně hodí pro dennodenní, kancelářské nošení i pro volnočasové či sportovní aktivity. Košile s Button-down límečkem můžete nosit spolu s kravatou i bez ní, jen si v každém případě nezapomeňte zapnout knoflíčky na límcích.

Tab Collar

Daniel Craig ve Skyfallu s košilí s Tab límečkem

Klasický límeček je doplněn o úzké proužky látky, které jsou přišité k vnitřní straně límců. Tyto proužky látky (onen „Tab“) se zapínají pomocí tenkého knoflíku (často kovového) cca 2 cm pod nejvrchnějším knoflíkem košile a jsou zapnuté pod uzlem kravaty, který v podstatě tento Tab překrývá a maskuje. Smyslem Tabu je, že fixuje límec do jedné polohy a tím, že je Tab pod uvázanou kravatou mírně nadzvedává kravatový uzel a vytváří tak poněkud elegantnější podmínky pro uvázání a umístění uzlu vázanky.

Detail košile s tab límečkem

Pro košile s Tab Collarem je charakteristické, že vytvářejí jakýsi „tunel“ pro kravatu okolo krku, který při podrobném zkoumání dobře viditelný. Navíc Tab udržuje cípy košile na svém místě.

Košile s Tab Collarem by se měly nosit výhradně ve spojení s vázankou. Při nošení bez vázanky působí Tab opravdu rušivě. Košile s Tab Collarem jsou uvolněnější než košile s klasickým límečkem, ale méně než košile s Button-down límečkem. Proto se hodí i pro většinu formálních příležitostí i pro nošení do práce nebo na jednání; jejich nošení pro volnočasové příležitosti je možné, ale jen ve spojení s dobře uvázanou kravatou.

Límeček se špendlíkem (Pinned Collar)

Leonardo diCaprio v košilí s límečkem se špendlíkem

Podobně jako u Tab Collaru i u límečku se špendlíkem jsou cípy límečku propojené cca 3 cm pod vrchním knoflíkem košile. Tentokrát k propojení slouží ozdobný špendlík (který může připomínat velký zavírací špendlík, ale existují i jiné tvary špendlíku). Špendlík se k cípům límce připíná prostrčením dírkami, které jsou na každém z cípů límečku.

Košile s límečkem se špendlíkem by měla být nošená vždy spolu s dobře uvázanou vázankou. Špendlík se pokládá pod kravatový uzel, který špendlík maskuje a viditelné jsou pouze konce špendlíku, prostrčené dírkami v cípech límečku. Špendlík opět nadzdvihává uzel na vázance (tentokrát ale víc než u Tab Collaru) a drží cípy límečku na svém místě.

Stejně jako Tab Collar, i límeček se špendlíkem je možné nosit pro běžné formální příležitosti i k dennodennímu nošení do práce; pro volnočasové aktivity není košile s tímto límečkem nejvhodnější jednak proto, že vyžaduje vázanku, jednak proto, že i ve spojení s kravatou vypadá tato košile příliš formálně.

Okrouhlý límeček (Rounded Collar)

Robert Redford v košilí s okrouhlým límečkem

Cípy u tohoto typu límečku netvoří ostrou hranu, ale vytvářejí jakýsi půlkruh. K zachování přiměřených proporcí jsou cípy límce kratší. Okrouhlý límeček není  nejvhodnější pro formální příležitosti – působí příliš ležérně, uvolněně. Lze ho bez problémů nosit do kanceláře, na obchodní schůzky i pro volnočasové nebo sportovní aktivity. Ačkoliv nevyžaduje vázanku, vypadá s kravatou podstatně lépe než bez ní.

Okrouhlý límeček býval v minulosti často doplňován špendlíkem nebo tabem, ale dnes jsou obvykle k dispozici jen varianty, kde košile má prostý okrouhlý límeček.

Okrouhlý límeček byl populární především ve 20. a 30. letech 20. století a opět byl k vidění na přelomu let 60. a 70. V současné době je okrouhlý límeček mimo hlavní módní proud adnes je poněkud extravagantní a k jeho nošení je zapotřebí dostatečné sebevědomí. Na druhou stranu působí originálně, velmi neotřele a pokud jsou dobře zvolené proporce i mimořádně elegantně.

Vhodnost jednotlivých typů límečků pro různé příležitosti

Nosit s kravatou Vhodnost pro formální příležitosti Vhodnost pro dennodenní nošení Vhodnost pro volnočasové nošení
Klasický límeček Není nutné +++ +++ +++
Otevřený límeček Doporučené +++ +++ +
Button-down límeček Není nutné + +++ +++
Tab límeček Ano ++ +++ +
Límeček se špendlíkem Ano ++ +++ +
Okrouhlý límeček Doporučené + ++ +++

Vhodnost udáváme pomocí 0 až 3 křížků, kdy 3 křížky znamenají maximální vhodnost a žádný křížek znamená, že daný typ pro danou příležitost opravdu není vhodný

Naší nabídku luxusních pánských košilí prémiové britské značky Turnbull & Asser najdete na www.SEKORA.cz.

Košile ze Sea Island bavlny – absolutní luxus

Základním materiálem, ze kterého se vyrábějí soudobé košile je bavlna. Bavlna vděčí za svoji oblíbenost několika faktorům. Je velmi příjemná na omak, dobře saje, má dobrou pevnost a dobře se udržuje (pere). Na druhou stranu se poměrně dost mačká, méně kvalitní bavlněné látky mají tendenci žmolkovat a její tepelně izolační vlastnosti (a tedy ochrana před chladem) jsou pouze průměrné. V kombinaci svých užitných vlastností je bavlna opravdu ideálním materiálem na výrobu košilí a halenek.

Bavlněná látka se vyrábí z vláken ze semen rostliny rodu bavlníku (Gossypium), který tvoří asi 40 různých druhů. Jsou to tropické nebo subtropické keřovité rostliny, které dosahují výšky od 1,5 m do 3 m. Po odkvetení se vytvoří tobolka, která obsahuje okolo pěti semen a je obrostlá jemnými chomáčky vláken. Chomáčky vláken se sklízejí a jsou základní výchozí surovinou pro poměrně komplikovaný proces zpracování surové bavlny na jemnou bavlněnou látku. Při výrobě bavlněné látky platí, že výsledná tkanina je tím kvalitnější, čím jsou výchozí bavlněná vlákna tenčí a delší.

Sea Island bavlna je nejkvalitnější odrůda bavlny, která se vyznačuje extrémně dlouhými vlákny s hedvábnou texturou. Surová Sea Island bavlna pochází z bavlníku keřovitého (Gossypium Barbadenese), tropické, mrazuodolné odrůdy bavlníku, který roste v malých huňatých keřích se žlutými květy a černými semeny. Pro ideální úrodu vyžadují tyto keře až 250 dní přímého slunečního světla a stálou vysokou vlhkost. Svůj název získala po přímořských ostrovech u pobřeží Jižní Karolíny a Georgie na jihu Spojených států, kam byly okolo roku 1785 dovezeny z Barbadosu první vzorky. Byly učiněny pokusy o přenesení této odrůdy i do vnitrozemí, ale díky specifickým požadavkům na podnebí měla bavlna z vnitrozemí spíše podřadnou kvalitu.

Sea Island bavlna je charakteristická extrémně dlouhými a jemnými vlákny, která mají hedvábný lesk a sametovou texturu. Vlákna Sea Island bavlny mají délku 3,5 až 6 cm a jsou tedy o 50 až 100% delší, než vlákna ostatních bavlníků. Kromě jemnosti a hedvábného vzhledu se vlákna Sea Island bavlny vyznačují též mimořádnou pevností. Díky tomu, že na světě je jen několik míst, kde lze Sea Island bavlnu v dostatečné kvalitě pěstovat, je její produkce omezená a vysoce ceněná (cena surové Sea Island bavlny je 5 – 10 x dražší než běžné kvalitní bavlny).

Látka, utkaná z vláken kvalitní Sea Island bavlny je jemná, lehká a velmi příjemná na omak. Má hedvábný lesk, je pevná a současně hebká a měkká. Od běžných bavlněných látek se liší již na první pohled svým leskem, jemností a lehkostí. Právě díky těmto vlastnostem je Sea Island bavlna tím nejlepším a nejluxusnějším materiálem, z kterého se vyrábějí pánské košile.

Britská značka Turnbull & Asser, která má své sídlo ve slavné londýnské Jermyn Street a více než 125-letou historii, patří mezi několik málo světově nejrenomovanějších výrobců košilí.Značka má ve své nabídce i košile, ušité právě ze Sea Island bavlny. Kromě použití té nejkvalitnější bavlny jsou tyto košile charakteristické klasickým rovným střihem, poněkud výše posazeným límečkem s výztužemi (který perfektně vytváří pod obličejem prostor pro uvázání kravatového uzlu), větší délkou korpusu košile tak, aby nevylézala z kalhot a možností volby manžety rukávu se zapínáním na manžetové knoflíčky nebo na perleťové knoflíčky.

Luxusní košile Turnbull & Asser ze Sea Island bavlny jsou v nabídce www.SEKORA.cz v širokém spektru barev i velikostí.

Button-down košile – americká klasika

Košile, u kterých se límeček dá připnout k přední části se mezinárodně nazývají button–down. Traduje se, že tyto košile jako první nosili na konci 19. století v Anglii hráči koňského pola a to proto, aby jim konce límečků nevláli před obličejem. Pravdou je, že první button-down košile uvedla na světový trh americká značka Brooks Brothers okolo roku 1900 a od té doby patří ke klasice pánského oblékání. Velmi populární je především u Američanů, ale i evropské módní ikony button-down košile běžně a rádi nosí. Není mnoho amerických invencí, které by obohatily pánskou garderobu, ale button-down košile k nim rozhodně patří.

Button-down košile mají svůj osobitý šarm a zlidšťují unifikované pracovní pánské oblečení. Nosí se jak s kravatou, tak i bez ní, ale vždy s límečkem zapnutým na knoflíčky. Konstrukce límce button-down košile je poměrně komplikovaná a její bezvadné zvládnutí vyžaduje značné znalosti i zkušenosti a na světě není mnoho značek, které tímto know-how disponují. Button-down košile má manžety rukávu zásadně zapínané na knoflíček nebo na knoflíčky a nikdy se nepoužívají manžetové knoflíčky. Knoflíčky límce by měly být kvalitní (nejlépe z pravé perleti) a musí odpovídat knoflíčkům, použitým na ostatních místech košile.

Velmi často se button-down košile šijí z látky, označované jako Oxford. Tato látka obvykle obsahuje bílé nitky, které se střídají spolu s nitěmi základní barvy a díky tomu, že osnova a útek látky obsahují rozdílné množství vláken (typický poměr je 2:1) je výsledná textura látky plastická a připomíná miniaturní perličky.

Button-down košile se nenosí jen k džínům či flanelovým kalhotám, ale perfektně se vyjímají i v obleku a to s kravatou i bez ní.

Button-down košile značky Turnbull & Asser patří k těm nejlepším, které lze koupit. Kromě perfektního střihu, kvalitní Royal Oxford látky (samozřejmě z té nejkvalitnější bavlny) a výroby celé košile v Anglii jsou charakteristické i použitím tří perleťových knoflíčků na manžetě rukávu – ikonického podpisu této značky.

Turnbull & Asser pravděpodobně celosvětově nejprestižnější značkou pánských košilí. Každá košile Turnbull & Asser v sobě kombinuje nostalgický odkaz na vrcholnou kvalitu zpracování a použití tradičních luxusních materiálů s velice moderním přístupem k potřebám současného muže. Košile jsou elegantní, s nadčasovým vzhledem a s pozorností, věnovanou každému detailu. O kvalitách košilí této značky svědčí i to, že mezi stálými a loajálními zákazníky značky lze nalézt takové osobnosti jako např. Cary Grant, Frank Sinatra, Fred Astaire, David Niven, Michael Caine, Winston Churchill a mnozí další. Značka oblékala všechny filmové Jamese Bondy a její košile byly k vidění i v mnoha dalších filmech (např. ve slavné scéně o košilích ve filmu Velký Gatsby s Robertem Redfordem).

Vhodnost nošení button-down košilí pro různé příležitosti schematicky zobrazuje následující tabulka.

Vhodnost pro formální příležitosti

Vhodnost pro dennodenní (business) nošení

Vhodnost pro volnočasové nošení

Vhodnost jako dárek

Button-down košile

+

++

+++

++

Vhodnost udáváme pomocí 0 až 3 křížků, kdy 3 křížky znamenají maximální vhodnost a žádný křížek znamená, že košile pro danou příležitost opravdu není vhodná

Více najdete na www.SEKORA.cz.

Pin It