Archiv podle kategorií: Střihy

Slim fit ve srovnání s Regular fitem

Slim fit je střihová linie, která sedí těsněji, blíže k postavě. Obecně se Slim fit doporučuje pro osoby, které jsou štíhlé, hubenější. V Slim fit střihové linii se vyrábí saka, obleky, kalhoty, kabáty a bundy a další oblečení – prakticky cokoliv může být ve Slim fitu.

Slim fit je vhodný pro štíhlé postavy, které netrpí žádnou fyziologickou zvláštností. Slim fit totiž takovou zvláštnost nedokáže zamaskovat, nesplývá podél těla a neumožňuje schovat nedostatky postavy pod látkou. Všechny nedostatky postavy jsou u Slim fitu viditelné a někdy jsou Slim fitem zvýrazněny.

Ve srovnání s Regular fitem, běžnou a univerzální střihovou linií je Slim fit:

  • Probraný, posazený blíže k tělu. Probrání je především viditelné v oblasti pasu.
  • Má užší rukávy a tím, že jsou rukávy užší jsou zároveň posunuta výše ramena.
  • Slim fit je užší v ramenou. Spolu s výše posazenými rameny může toto představovat problém, zejména pro atletické postavy.
  • Slim fit je také užší v prsou, a to někdy opravdu výrazně. Slim fit rozhodně není vhodný pro osoby s bříškem.
  • Slim fit je užší ve stehnech. Často mají kalhoty celkově užší střih, jsou jakoby úzké.
  • Sako je u Slim fitu obvykle kratší než u Regular fitu.
  • Kalhoty obvykle u Slim fitu sedí o kapku výše.

Jsou značky, jejichž produkce je téměř celá ušitá ve střihové linii Slim fit. Obvykle se jedná o značky, zaměřené na mladší – např. Dolce & Gabbana nebo Kenzo. A pak jsou značky, které vyrábějí jak ve Slim fitu tak v Regular fitu.

Střihové linie (Fity)

Střihové linie, tzv. fity, jsou základními liniemi, podle kterých se vyrábí konfekční oblečení. Vzhledem k tomu, že jednotlivé střihové linie nejsou standardizovány ani normalizovány, je jejich použití značně volné a vždy záleží na konkrétním výrobci, jaké označení použije. Ale obecné vlastnosti jednotlivých fitů jsou platné i mezi jednotlivými výobci.

Jednotlivé fity jsou:

Regular Fit – střih, který je asi o 2 – 5 cm volnější, než proporce postavy. Regular Fit je dostatečně volný a pohodlný a schová některé nedostatky lidské postavy (zejména bříško). Oblečení může u Regular Fitu volně splývat a může zamaskovat neatletickou postavu.

Slim Fit – střih, který má rozměry lidské postavy nebo dokonce těsně menší. Slim Fit oblečení sedí blíže k tělu a oblečení nemá snahu volně splývat, ale kopíruje lidskou postavu. Slim Fit je vhodný pro atletické, téměř perfektní postavy.

Relaxed Fit (někdy označovaný jako Loose Fit) – střih, který je o 5 až 10 cm volnější, než postava. Je mimořádně pohodlný, uvolněný a schová i výrazné neperfektnosti postavy. Relaxed Fit oblečení volně splývá a to, co je vidět je právě oblečení a ne postava schovaná pod ním.

Tailored Fit je střih, který rozměrově kopíruje postavu. Vzhledem k tomu, že každá lidská postava je jiná a liší se v proporcích je použití Tailored Fitu vyhrazeno především zakázkově šitému oblečení a v konfekci znamená asi tolik jako Slim Fit.

Fitted Fit je střih, který je blíže tělu, než Slim Fit. Má obvykle více prostoru v průramcích.

Skinny Fit je ještě užší, víe u těla než Slim Fit. V ramenou, v pase a v rukávech je užší, těsnější. Skinny Fit je asi tím nejtěsnějším střihem.

Straight Fit je označení pro oblečení, které má Regular Fit od stehen nebo pasu nahoru a rovný, splývavý od stehen dolu.

Pin It