Archiv podle kategorií: Vůně

Grey Flannel – trochu jiná pánská vůně

Vůně Grey Flannel od značky Geoffrey Beene je osobitá, velmi originální a jiná pánská vůně. Jak již název vůně navozuje, jedná se o seriózní, velmi klasickou vůni, která se perfektně hodí k obleku nebo blazeru a šedivým flanelovým kalhotám.

Vůni vytvořil francouzský parfumér André Fromentin a je to jediná vůně pod kterou je tento parfumér podepsaný. Byla uvedená na trh v roce 1975 a rozhodně se nestala obchodním trhákem. Na druhou stranu byla o tolik jiná, že si našla své zákazníky, seriózní a dobře oblečené muže, kteří se ztotožňují s klasickým stylem.

Jednou z hlavních složek vůně jsou fialky. Ačkoli se všeobecně pokládají fialky především za dámskou vůni, mají fialkové listy naštěstí také výrazně dřevitý podtext a André Fromentin právě tohoto podtextu v maximální míře využil. Ve spojení s pelargónií, šalvějem a vetiverem vytvořil zcela ojedinělou vůni, která přetrvává až do dnešních dnů.

HLAVA
Citron, bergamot, neroli, hořký pomeranč, galbanium
SRDCE
Fialka, mimóza, kosatec, šalvěj, růže, pelargónie, narcis
ZÁKLAD
Vetiver, mandle, cedr, tonka, dubový mech

Hlava označuje vůně, které jsou cítit ihned po aplikaci parfému; Srdce jsou vůně, které jsou cítit ve středbědobém časovém horizontu a Základ jsou vůně, které tvoří podstatu parfému a jsou cítit až v delší době po aplikaci parfému.

Hlavní složky vůně Fialka, vetiver, kosatec, šalvěj, hořký pomeranč, cedr, narcis, mimóza, růže, tonka, bergamot, citron, galbanium, mandle, neroli, dubový mech

 

YSL Opium – kořeněná orientální vůně

Vůně Opium francouzského módního domu Yves Saint Laurent (více se o tomto módním domě dozvíe na našem blogu) bývá označována jako jedna z nejlepších dámských vůní. Je mírně kořeněná, výrazně orientální a byla obrovským hitem v době svého uvedení v 80. letech 20. století. Ale právě proto, že je tak perfektní, paradoxně může v dnešní době působit mírně nudně.

YSL Opium navrhli francouzští parfuméři Jean Amic a Jean-Louis Sieuzac na konci 70. let 20. století. Zvolený název vůně – Opium – připomíná opiové války ze 40. a 50. let 19. století, kdy čínská dynastie Čching se bezúspěšně bránila proti dovozu opia z Indie do Číny, kde této droze propadlo přes 20 miliónů obyvatel. Název byl silně kontroverzní i v době, kdy byla vůně uvedená na trh, ve Spojených státech vzniklo silné hnutí proti tomuto názvu, které vedli především naturalizovaní Číňané. I toto poměrně silné hnutí pomohlo, aby se o vůni mluvilo a psalo a zcela kontroverzně vůni pomohlo.

Při uvedení vůně na trh v New Yorku si Yves Saint Laurent pronajel plachetnici se jménem Peking, kterou vyzdobil zlatými a červenými pruhy látek a ve špičce lodi se plavil slavný americký spisovatel Truman Capote. I další propagace vůně byla dost kontroverzní – inzerát na Opium z roku 2000 využívá fotografie anglické modelky a spisovatelky Sophie Dahl (fotografie je od Stevena Meisela) a ve Velké Británii byl např. na nějakou dobu zakázán.

Vůně sama o sobě perfektně (a mnozí tvrdí, že téměř dokonale) splňovala základní požadavky na vůně – je jiná, odlišná je čistá, zářivá, evokuje přírodní vůně a je velmi sexy. Ale právě ta dokonalost vůně, vyváženost a čistota může dnes působit poněkud staromódně, obehraně či téměř nudně.

Opium od Yves Saint Laurenta je bezpochyby jednou z nejlepších vůní, které kdy byly namíchány. I dnes má svůj půvab a opravdu podtrhuje ženský charakter.

HLAVA
mandarinka, pomeranč, švestka, hřebíček, koriandr, pepř, myrta
SRDCE
jasmín, růže, konvalinka, karafiát, skořice, broskev
ZÁKLAD
santalové dřevo, vetiver, myrta, opoponax, pižmo, pačuli

Hlava označuje vůně, které jsou cítit ihned po aplikaci parfému; Srdce jsou vůně, které jsou cítit ve středbědobém časovém horizontu a Základ jsou vůně, které tvoří podstatu parfému a jsou cítit až v delší době po aplikaci parfému.

Hlavní složky vůně Mandarinka, myrta, bergamot, pepř, konvalinka, karafiát, jasmín, pačuli, opoponax, jantar, vanilka, pižmo

 

Pin It

Azzaro Pour Homme – svěží závan 70. let 20. století

Pánská vůně Azzaro Pour Homme je klasickým a typickým představitelem pánských vůní ze 70. let 20. století. V té době pánské vůně reagovaly na „romantický“ charakter vůní let 60. a byly plné rozmarýnu, levandule a tymiánu s výrazným středomořským charakterem ale i chlapským nábojem. Dnes je Azzaro Pour Homme zařazován mez tzv. fougère vůně, kapradinové vůně s výrazným aroma lišejníku větvičníku slívového, levandule a kumarínu, které připomínají čerstvě posekanou trávu.

Vůně Azzaro Pour Homme  vznikla v roce 1977 a na trh byla uvedená o rok později. Autory vůně jsou Gerard Anthony, Martin Heiddenreich a Richard Wirtz a traduje se, že kvůli perfekcionistickým požadavkům Richarda Wirtze byla vůně málem odpískána. Vůně perfektně zapadla do své doby a stala se opravdovou ikonou, která dodnes propaguje jméno Lorise Azzara, v té době proslaveného italského módního návrháře. Původní receptura obsahovala okolo 320 položek, což bylo i na konci 70. let nesmírně mnoho a v dnešní době je takové množství komponent nepředstevitelné a výrobně neakceptovatelné.

V roce 2014 byla vůně mírně modifikována, zjemněná a zlehčená při zachování celkového charakteru. Azzaro Pour Homme je i dnes, téměř po čtyřiceti letech od svého vzniku, jednou z nejprodávanější pánskou vůní, alespoň v některých regionech Evropy (ve Francii se pravidelně umísťuje v první pětce nejprodávanějších pánských vůní).

Azzaro Pour Homme je lehkou vůní středomořského charakteru. Jsou v ní cítit květy (kosatec, pelargonie) a francouzské koření (fenykl, anýz, bazalka, kmín) s decentním přídavkem levandule a vetiveru a stopy citrusů. Vůně není přespříliš výrazná, je obdivuhodně vyvážená a ačkoli disponuje květinovým základem, je opravdu chlapská.

HLAVA
Kosatec, bergamot, bazalka, levandule
SRDCE
Vetiver, citron, anýz, pačuli, kardamon
ZÁKLAD
Pižmo, větvičník slívový, santálové dřevo, tonkové boby

Hlava označuje vůně, které jsou cítit ihned po aplikaci parfému; Srdce jsou vůně, které jsou cítit ve středbědobém časovém horizontu a Základ jsou vůně, které tvoří podstatu parfému a jsou cítit až v delší době po aplikaci parfému.

Hlavní složky vůně Kosatec, levandule, bazalka, anýz, kmín, citron, bergamot, vetiver, cedr, pačuli, kardamon, pižmo, větvičník slívový, santálové dřevo, tonkové boby, pelargónie

 

Guerlain Shalimar – orientální klasika

Guerlain Shalimar je jednou z nejstarších dámských vůní, které se dodnes vyrábí a prodávají. Má výrazný orientálně sladký nádech a na celkovém dojmu se podílí zdařilá kombinace tří základních faktorů – vanilky, kumarinu (pochází ze slivoně) a opoponaxu (sladká myrha). Ačkoliv Shalimar byl uvedený na trh téměř před sto lety, dodnes patří mezi absolutně nejprodávanější vůně (obliba Shalimaru je výraznější zejména v Evropě a např. ve Francii je to 4. až 5. nejprodávanější parfém).

Vůni Shalimar uvedl přední francouzský výrobce parfémů Guerlain na trh v roce 1921. Podle legendy Shalimar vznikl tak, že slavný představitel rodiny Gurlainů Jacques dostal k otestování syntetický vanilín vyrobený novým postupem a jen tak z okamžitého popudu přidal značné množství této substance do již existujícího a prodávaného parfému Jicky (Guerlain Jicky vznikl v roce 1889, hlavními složkami jsou levandule a vanilka a dodnes je na trhu). Vzniklá vůně měla nezaměnitelný orientální charakter a proto pro ní bylo vybráno poněkud exotické jméno Shalimar.  Lahvičku navrhl další z rodiny Guerlainů, Raymond.

Jacques Guerlain

Shalimar účinkoval jako zjevení, byl zcela jiný, než všechny ostatní parfémy té doby a těsně po svém uvedení byl jak parfém, tak především jeho název a lahvička kopírovány a až v roce 1925 si Maison Guerlain zajistil právní ochranu názvu i lahvičky. Shalimar se ve dvacátých a třicátých letech 20. století pohyboval přesně na hraně mezi dobrým vkusem a vulgaritou (říkalo se, že opravdová dáma by neměla dělat tři věci – kouřit, tancovat tango a používat Shalimar).

Shalimar je dodnes typickou orientální vůní v evropském, trochu méně výrazném provedení. Je vyzývavý, sladký, intenzivní a vyloženě dámský. Postupem doby se k původnímu Shalimaru přidaly jeho variace, které se snaží profitovat ze jména Shalimar – Shalimar Light, Shalimar Ode de Vanille nebo Shalimar Initial. I původní Shalimar se časem upravoval, ale základní charakteristiky zůstaly zachovány do dnešní doby. Dnes se dodává jako parfémová voda (EdP), toaletní voda (EdT) a kolínská (EdC).

HLAVA
bergamot, citrus, mandarinka
SRDCE
růže, jasmín, kosatec, pačuli
ZÁKLAD
vanilka, opoponax, kumarin, tonkové boby

Hlava označuje vůně, které jsou cítit ihned po aplikaci parfému; Srdce jsou vůně, které jsou cítit ve středbědobém časovém horizontu a Základ jsou vůně, které tvoří podstatu parfému a jsou cítit až v delší době po aplikaci parfému.

Hlavní složky vůně Bergamot, citrus, cedr, mandarinka, kosatec, jasmín, růže, vetiver, pačuli, levandule, vanilka, opoponax, kumarin, pižmo, santalové dřevo, kadidlo, kůže, tonkové boby

Pin It

Acqua di Parma – pánská vůně s lehkým dotekem středomoří

Acqua di Parma (dnes s doplňujícím označením Colonia) je řada pánských lehkých vůní a kosmetických produktů s typickým citrusovým a lehce kořeněným charakterem. Acqua di Parma je klasickou lehčí středomořskou vůní, která evokuje krásné slunné dny u mořského pobřeží a patří bezesporu mezi ikonické pánské vůně.

Acqua di Parma vznikla v roce 1916 v relativně malé parfumérii v centru sicilského hlavního města Parma. Byla namíchána z čistě přírodních komponent a byla zcela jiná, než v té době populární těžké, silné parfémy. Svou lehkostí, svěžestí a jemně kořeněným citrusovým charakterem si poměrně brzy získala loajální zákazníky. Klíčovým obdobím pro rozšíření Acqua di Parmy byly 30. a 50. léta 20. století, kdy si získala oblibu nejen v Evropě, ale i ve Spojených státech. Mezi slavnými muži, kteří používali Acqua di Parmu lze najít takové stylové osobnosti jako Cary Grant nebo David Niven a vůni obdivovaly i ženy – Audrey Hepburn nebo Ava Gardner. Z malé sicilské parfumérie se stal prominentní výrobce s celosvětovou působností.

V 60. letech 20. století se na trhu objevilo obrovské množství vůní a postavení Acqua di Parma na trhu se začalo oslabovat. Stále zůstávala ikonickou a svébytnou vůní, které dávali mnozí významní muži přednost, ale čelila zostřené konkurenci a její prodeje klesaly. V roce 1993 převzala značku skupina italských průmyslníků a manažerů – Luca di Montezemelo (bývalý prezident Ferrari), Diego della Valle (prezident Tod’s) a Paolo Borgomanero, kteří značku silně revitalizovali. Značka uvedla nové pánské i dámské vůně (původní stručný název Acqua di Parma se změnil na Acqua di Parma Colonia), posílili distribuci a opět dali značce nový tah na branku. V roce 2001 se značka stala součástí módního a luxusního impéria LVMH.

V dnešní době do produktového portfolia značky Acqua di Parma patří pánské i dámské vůně, profesionální holičské přípravky, řada kožených stylových doplňků a vůní a svíček pro použití v domácnosti. I původní Acqua di Parma (dnes Acqua di Parma Colonia) se dnes dodává jako kolínská voda, voda po holení, sprchový gel, deodorant a balzám po holení.

Acqua di Parma je především lehká citrusová pánská vůně s jemným kořeněným nádechem. Je svěží, uvolněná a hodí se jak k formálnímu oblečení, tak i pro volnočasové aktivity.

HLAVA
levandule, růže, sicilské citrusy
SRDCE
citrus, rozmarýn, verbana
ZÁKLAD
bulharské růže, santálové dřevo, vetiver, cedr, ylang ylang

Hlava označuje vůně, které jsou cítit ihned po aplikaci parfému; Srdce jsou vůně, které jsou cítit ve středbědobém časovém horizontu a Základ jsou vůně, které tvoří podstatu parfému a jsou cítit až v delší době po aplikaci parfému.

Hlavní složky vůně Sicilské citrusy, jasmín, santálové dřevo, vetiver, bulharské růže, pižmo, rozmarýn, levandule, pačule obecná, verdana, cedrové dřevo, ylang ylang, hořký pomeranč, bergamot, citrón

Pin It

Chanel No.5 – nejslavnější dámská vůně

Chanel No. 5 je nejznámější vůní na světě. Jedná se o elegantní, vyloženě dámskou vůni, která je z počátku sladká, květinová a jak stárne získává spíše dřevitý charakter. Vůně je osobitá, charakteristická a i když je notoricky známá, stále se nosí a žádná žena neudělá chybu, když ji použije.

Na konci 2. desetiletí 20. století se Gabrielle „Coco“ Chanel rozhodla, že rozšíří aktivity svého módního domu (více se o značce Chanel dočtete na našem blogu) i do oblasti parfémů. Chtěla vytvořit dámskou vůni, která by byla svěží a ztělesňovala moderní styl 20. let 20. století. Angažovala Ernesta Beauxe, francouzského chemika z rodiny alchymistů, působících na carském dvoře, který pro Coco Chanel připravil 10 vzorků vůně (očíslovaných 1 – 5 a 20 – 24) a v roce 1920 je Chanel představil. Chanel si vybrala vzorek, označený číslem 5 (a odtud pochází i název parfému), který jí připomínal vůně, známé z doby svého mládí v internátě v Aubazine – vůni „povlečení vyvařovaného v měděných kotlích, navoněných sušenými kořeny kosatců, skříní s prádlem s růžovým dřevem a verbenou, a podlah, zdí a těl vydrhnutých hrubým lojovým mýdlem, i jasmínů, levandulí a růží z místních zahrad“.

Ernest Beaux, tvůrce Chanelu No. 5

Vzorek č. 5 byl vytvořen z přibližně 80-ti různých komponent, mezi kterými jsou jasmín, růže, kosatec, ambra, ylang ylang, tuberóza, santálový olej a další. Beaux použil i syntetickou složku aldehyd, která byla poměrně nová a obvykle se v parfémech používala jen velmi opatrně a v malém množství. Traduje se, že právě do vzorku č. 5 přidal Beauxův asistent omylem větší množství aldehydu než bylo plánováno. Takto mnohosložkový parfém nebyl v té době obvyklý a výrazně se lišil od tehdejších převážně těžkých parfémů. Gabrielle Chanel navrhla pro parfém i jednoduchou, minimalistickou průhlednou lahvičku, která ale musila být roku 1924 modifikovaná protože původní byla příliš křehká.

Gabrielle Chanel postupovala obezřetně a uvážlivěji při uvádění parfému Chanel No. 5 na trh. Poprvé jej představila vybrané skupině přátel na večeři ve francouzské městě Grasse (hlavní centrum francouzských parfémů), kde nechala parfém rozprašovat. Na vánoce 1920 rozdala lahvičky s parfémem asi 100 VIP zákaznic svého módního salónu a veřejně byl Chanel No. 5 představen 5.5.1921 (i datum zvýrazňovalo číslici 5) v jejím butiku v rue Cambon. Parfém si raketově získal popularitu a z obchodního hlediska to byla výhra v loterii.

Marilyn Monroe

V roce 1924 založila spolu s bratry Pierrem a Paulem Wertheimery (ředitelé a majitelé prestižního parfémového domu Burjois) a Théophillem Baderem (zakladatelem sítě obchodních domů Galeries Lafayette) společnost Parfums Chanel. Bratři Wertheimové měli financovat výrobu, distribuci a marketing parfémů značky Chanel (podíl ve společnosti bratří Wertheimů byl 70%), Baderův podíl ve firmě byl 20% a Coco Chanel se zcela vzdala dění ve společnosti za 10% podíl. Nicméně toto uspořádání se Gabrielle Chanel nelíbilo a až do roku 1947 tvrdě a mnohdy velmi nevybíravě (bratři Wertheimové byli židé a za německé okupace Paříže v průběhu 2. světové války se Coco Chanel s nacisty opravdu zapletla) bojovala o zpětné převzetí společnosti. Boj skončil až  v květnu 1947, kdy došlo k dohodě.

Katherine Deneuve

Od svého uvedení na trh v roce 1921 byla formule parfému Chanel No. 5 jen mírně upravená a jeho balení zůstalo od roku 1924 prakticky beze změny, včetně jednoduché, černobílé krabičky. Dnes se vyrábí jako toaletní voda (Eau De Toilette), parfémová voda (Eau de Parfum), parfém (Parfum) a vůně je obsažená i v dalších výrobcích (sprchový gel, body lotion, čistící gel apod.).

Chanel No. 5 si oblíbily mnohé významné ženy. Tváří Chanelu No. 5 byly ve své době Marilyn Monroe (proslavený je její výrok „Jediné, co si beru na spaní je 5 kapek Chanelu No. 5“), Katherine Deneuve, či Nicole Kidman. I v dnešní době je Chanel No. 5 stále oblíbený a patří k nejprodávanějším parfémům na světě.

Chanel No. 5 je elegantní, svěží květinově-dřevitá vůně, která se hodí stejně dobře k formálnímu kostýmu i k džínám a tričku. Žena, která Chanel No. 5 používá by měla dbát na to, aby byla ale za všech okolností elegantní, dobře oblečená.

HLAVA
aldehydy, neroli, ylang ylang
SRDCE
růže, jasmín
ZÁKLAD
santalové dřevo, vetiver, vanilka

Hlava označuje vůně, které jsou cítit ihned po aplikaci parfému; Srdce jsou vůně, které jsou cítit ve středbědobém časovém horizontu a Základ jsou vůně, které tvoří podstatu parfému a jsou cítit až v delší době po aplikaci parfému.

Hlavní složky vůně Hořký pomeranč, skořice, bergamot, aldehydy, ylang ylang, jasmín, větvičník slívový, cibetka, pižmo, kosatec, ambroň, vanilka, růže, jonony, pačule obecná, santálové dřevo, vetiver, kumarin, citronová šťáva, šedá ambra

Gabrielle Chanel v reklamě na Chanel No. 5 z roku 1937

Nicol Kidman, reklama z roku 2005

 

Pin It