Archiv podle kategorií: Skládání ozdobných kapesníčků

Skládání ozdobných kapesníčků

Ozdobný kapesníček (tzv. Pocket Square), nošený v náprsní kapse saka, by měl představovat „final touch“ neboli poslední dotek pánského oblečení, který celkovému outfitu přidává na eleganci. Existuje mnoho způsobů, jak kapesníček do náprsní kapsy složit, ale u všech platí několik zásad. Tou první a nejdůležitější je, že kapesníček by měl být složen tak, aby bylo pozorovatelné, že nositel si ho do kapsy naaranžoval sám, osobně. Proto strojově složené, perfektně přežehlené kapesníčky působí uměle a značně nevhodně. Drobné nepřesnosti ve skládání jsou nejen přípustné, ale dokonce i žádané.

Ozdobný kapesníček je samostatná kategorie módních doplňků a musí splňovat nejen estetické, ale i funkční požadavky. Neměl by být vyroben z příliš jemné a tenké látky, protože se pak po složení kroutí viditelné rohy, což nepůsobí profesionálně. Jemné a tenké kapesníčky je možné použít, ale musí se skládat takovým, způsobem, který je pro ně vhodný. Ozdobný kapesníček by měl být vyroben z hedvábí, které má charakteristický a neopakovatelný lesk. Přípustné jsou v některých případech i kapesníčky ze lnu, obvykle v čistě bílé barvě a jen výjimečně hedvábné.

V následujícím přehledu jsou uvedeny nejběžnější způsoby, jak ozdobné kapesníčky skládat a tak dodat oblečení onen pověstný „final touch“.

TV Fold

Tento způsob skládání byl používán při vzniku televizního vysílání prvními americkými televizními moderátory a odtud pramení jeho název. TV Fold si oblíbil i americký president Harry Truman, který byl prominentním propagátorem tohoto stylu. Složení kapesníčku způsobem TV Fold znamená, že z náprsní kapsičky je viditelný úzký, vodorovně orientovaný kousek kapesníčku. Ozdobný kapesníček, který se pro tento způsob skládání je obvykle čistě bílý a použití barevného kapesníčku vyžaduje trochu odvahy a poměrně dost citu pro kombinaci. Bílý kapesníček, složený TV Foldem, je mimořádně elegantní a stylový.

Postup, jak složit Pocket Square metodou TV Fold najdete na našem blogu.

Jeden viditelný růžek

Pocket Square, složený tak, že z kapsičky vykukuje trojúhelníček hedvábné látky (a tedy viditelný je jeden růžek) patří k nejjednodušším způsobům skládání. Výsledný dojem je elegantní a jednoduchý, ale často vyvolává pocit až přílišné jednoduchosti. Vzhledem k tomu, že viditelná část kapesníčku představuje relativně větší a především ucelenou plochu kapesníčku, je třeba věnovat zvýšenou pozornost tomu, aby Pocket Square opravdu dobře ladil se zbytkem oblečení.

Návod, jak složit ozdobný kapesníček tak, aby byl viditelný 1 růžek najdete na našem blogu.

 

Dva viditelné růžky

Tento způsob skládání ozdobných kapesníčků patří k široce používanému a velmi oblíbenému. Při něm jsou viditelné dva růžky, které vykukují z náprsní kapsičky. Tento způsob vytváří více členitý, rozeklanější celkový vzhled, ale zachovává přitom dojem jednoduchosti a nedbalé elegance. Vzorek kapesníčku na složeném Pocket Square opakuje a doplňuje.

Postup skládání kapesníčku touto metodou najdete na našem blogu.

 

Tři viditelné růžky

Skládání Pocket Square tak, že z kapsičky jsou viditelné tři růžky patří asi k nejrozšířenějšímu způsobu tradičního skládaní kapesníčků. Právě u tohoto způsobu skládání je žádoucí, aby na výsledném složení byly zřetelné drobné nepřesnosti a celkový dojem vzbuzoval pocit, že nositel si kapesníček do kapsy naaranžoval sám.

Postup skládání Pocket Square se třemi viditelnými růžky najdete na našem blogu.

 

Puff

Skládání kapesníčku metodou Puff je nejjednodušší a dnes velmi používanou. Kromě toho, že složení Pocket Square metodou Puff je opravdu snadné, je výhodou i to, že kapesníček může být z jemné a tenké látky (nebo se může jednat o hedvábný šátek), protože nejsou požadavky na to, aby viditelné růžky držely tvar a nekroutily se. Naproti tomu není příliš vhodné, aby kapesníček byl vyrobený z jiného materiálu než z pravého a čistého hedvábí.

Jak složit kapesníček do náprsní kapsičky metodou Puff najdete na našem blogu.

Obrácený Puff

Skládání podle metody Obrácený Puff (nebo Reverse Puff) je velmi podobné jako skládání podle návodu Puff, jen v posledním kroku se kapesníček obrátí tak, aby z náprsní kapsy vykukovaly cípy (růžky) ozdobného kapesníčku. Stejně jako Puff, je i Obrácený Puff jednoduchý, nenáročný postup, který je vhodný pro kapesníčky, vyrobené z jemnější, tenčí látky (může jít i o šátek o velikosti cca 50 x 50 cm). Materiálem kapesníčku i šátku by mělo být čisté hedvábí, který dodá výsledku charakteristický lesk.

Postup skládání ozdobného kapesníčku metodou obrácený Puff najdete na našem blogu.

Naší nabídku ozdobných kapesníčků britské značky Tyler & Tyler najdete na www.SEKORA.cz a naší nabídku luxusních hedvábných šátků najdete na www.SEKORA.cz.

Pin It

Skládání ozdobných kapesníčků – Obrácený Puff

Kapesníček složený metodou Obrácený Puff

Skládání ozdobných kapesníčků do náprsní kapsy podle metody Obrácený Puff (anglicky označovaná jako Reverse Puff) je mimořádně jednoduché a pohodlné. Výhodou této metody je i to, že kapesníček může být z jemnější, tenčí hedvábné látky nebo se dokonce může jednat o klasický malý hedvábný šátek o rozměrech 50 x 50 cm (více se o velikostech šátků dočtete na našem blogu). Kapesníček nebo šátek by měl být hedvábný, protože hedvábí dodává celkovému outfitu charakteristický lesk a originální zrcadlení ve světle.

Vlastní postup skládání je velmi podobný jako u metody Puff (jak složit ozdobný kapesníček metodou Puff se dozvíte na našem blogu), jen v posledním kroku se kapesníček otočí tak, aby cípy kapesníčku směřovaly nahoru.

1. Uchopte kapesníček nebo šátek přibližně veprostřed, zvedněte ho a nechte volně splývat tak, aby lícová strana nebyla schovaná.

2. Přejeďte kapesníček druhou rukou směrem seshora dolu a ruku nechte těsně před cípy kapesníčku. Vršek kapesníčku otočte asi o 90o.

3. Otočte kapesníček o 180o tak, aby cípy kapesníčku směřovaly nahoru. Kapesníček natočte tak, aby nebyly vidět případné etikety výrobce a spodní část kapesníčku volně přeložte tak, aby se kapesníček dobře vešel do kapsičky.

4. Kapesníček naaranžujte do náprsní kapsy. Dbejte na to, aby viditelné cípy nebyly příliš dlouhé, protože – pokud použijete šátek nebo kapesníček z jemného hedvábí – mají tendenci se otáčet a kroutit. Obvyklé je, aby vykukovaly 2 až 3 centimetru kapesníčku.

Naší nabídku ozdobných kapesníčků najdete na www.SEKORA.cz a naší nabídku hedvábných šátků najdete na www.SEKORA.cz.

Skládání ozdobných kapesníčků – Obrácený Puff

Pin It

Skládání ozdobných kapesníčků – 3 viditelné růžky

Ozdobný pánský kapesníček, tzv. pocket square, složený do náprsní kapsy tak, že jsou viditelné tři růžky je oblíbený a široce používaný způsob, jak kapesníčky skládat. Složit pocket square tímto způsobem ale vyžaduje trochu cviku a hlavně ozdobný kapesníček musí být vyroben ze silnějšího materiálu protože jinak se budou viditelné růžky kroutit a padat a celkový dojem bude spíše rozpačitý. Postup skládání není složitý, ale rutinní složení vyžaduje pečlivost a hlavně trochu zkušeností.

 

1. Položte kapesníček rubem nahoru

1. Položte kapesníček lícem dolu na podložku. Pokud je na pocket square našita visačka výrobce, umístěte jí do rohu, kde budete kapesníček překládat. S tímto umístěním visačky se poněkud lépe pracuje při konečném naaranžování složeného kapesníčku.

2. Přehněte napůl a vytvořte trojůhelník

2. Přeložte kapesníček podélně tak, aby vznikl trojúhelník.

3. Přehněte jeden roh asymetricky k vrcholu

3. Vezměte jeden z rohů, který se nachází na základně vzniklého trojúhelníku a přeložte ho nahoru, směrem k vrcholu trojúhelníku, ale mírně asymetricky tak, aby zůstal viditelný jak původní vrchol trojúhelníku, tak nově přeložený růžek.

4. Přehněte druhý roh asymetricky k vrcholu

4. Vezměte druhý růžek základny a přeložte jej směrem k vrcholu, zase mírně asymetricky tak, aby ve finále byly viditelné všechny 3 růžky. Při skládání můžete vrcholy umístit vzájemně do různé výšky a tak vzniknou cípy, které budou na složeném kapesníčku více vidět (ty, které umístíte výše) a méně viditelné (ty nižší).

5. Upravte šířku kapesníčku

5. Boční rohy kapesníčku přeložte dovnitř tak, aby výsledná šířka složeného kapesníčku odpovídala šířce náprsní kapsy.

6. Upravte kapesníček do náprsní kapsy

6. Naaranžujte kapesníček do náprsní kapsy.

Naší nabídku pánských ozdobných kapesníčků najdete na www.SEKORA.cz. Všechny kapesníčky v naší nabídce jsou vhodné pro tento způsob skládání.

Skládání ozdobných kapesníčků – 3 viditelné růžky

Pin It

Skládání ozdobných kapesníčků – 2 viditelné růžky

Ozdobný kapesníček, složený tak, že z náprsní kapsičky vykukují dva růžky, patří k nejoblíbenějším způsobům, jak kapesníček složit. Pravdou ale je, že složit kapesníček – tzv. pocket square – tímto způsobem tak, aby výsledek byl elegantní, uspořádaný a stylový vyžaduje cvik. Zároveň i pocket square musí být vyroben z těžšího, tlustšího hedvábí tak, aby se vykukující růžky nekroutily a nepadaly. Ale výsledek většinou ospravedlní mírně zvýšené úsilí, kapesníček složený s dvěma vykukujícími růžky je opravdu stylový.

1. Položet kapesníček rubem nahoru

1. Položte kapesníček na podložku rubem nahoru. Je-li na kapesníčku našitá visačka, je dobré ji umístit poblíž prvního přehybu.

2. Přehněte napůl a vytvořte trojůhelník

2. Přeložte pocket square napůl tak, aby vzniknul trojúhelník.

3. Přehněte jeden roh asymetricky k vrcholu

3. Vezměte jeden roh základny trojúhelníku (na našem obrázku levý) a přehněte ho mírně asymetricky od vrcholku složeného trojúhelníku. Původní vrchol trojúhelníku a právě přeložený roh budou právě ty dva viditelné růžky a je jen na vás, jak se rozhodnete je vzájemně uspořádat.

4. Přehněte druhý roh

4. Zbývající roh základny trojúhelníku přehněte tak, abyste dodrželi přibližně šířku náprsní kapsičky.

5. Upravte šířku kapesníčku

5. Upravte kapesníček tak, aby se vešel do kapičky přehnutím širších míst.

6. Naaranžujte kapesníček do náprsní kapsy

6. Naaranžujte kapesníček do náprsní kapsy tak, aby se vám celkový vzhled líbil a cítili jste se v něm dobře.

Naší nabídku hedvábných kapesníčků najdete na www.SEKORA.cz.

 

Pin It

Skládání ozdobných kapesníčků – Puff

Skládání ozdobných kapesníčků podle metody, které se v anglické literatuře říká puff (česky je asi nejbližší překlad fouknutí) je velmi jednoduchá a snadná metoda, která nevyžaduje dlouhé trénování nebo cvik. Navíc je puff velmi tolerantní ke kapesníčku – můžete použít prakticky libovolný, z jemného tenkého hedvábí stejně jako z těžšího, silnějšího nebo dokonce hedvábný šátek o rozměrech cca 50 x 50 cm. Ozdobný kapesníček (tzv. Pocket Square) by měl být ale hedvábný, aby ve složeném stavu byl zřetelný charakteristický lesk a měnící se barva v závislosti na dopadajícím světle. Na druhou stranu kapesníček, složený podle metody puff patří k těm nejméně formálním, uvolněnějším až téměř sportovním a na ryze formální příležitosti se příliš nehodí.

1. Uchopte kapesníček ve středu a zvedněte ho

1. Uchopte kapesníček přibližně veprostřed a zvedněte ho tak, aby volně splýval. Lícová strana kapesníčku je směrem ven.

2. Přejeďte kapesníček druhou rukou směrem dolu

2. Druhou rukou přejeďte kapesníček od středu směrem dolu a uchopte kapesníček těsně nad jeho cípy a otočte vršek kapesníčku asi o 90o.

3. Mírně stlačte kapesníček směrem dolu

3. Pustťe kapesníček nahoře (tam, kde jste ho uchopili v kroce 1.) a otevřenou dlaň položte na kapesníček v místě, kde jste ho drželi. Mírně kapesníček stlačte směrem dolu.

Naaranžujte kapesníček do náprsní kapsy

4. Vsuňte kapesníček do náprsní kapsy tak, aby cípy kapesníčku směřovaly dolu dovnitř kapsy. Ozdobný kapesníček upravte a naaranžujte v kapse. Cípy (rohy) kapesníčku by při tomto skládání neměly být viditelné. Je čistě na vás, jakou část kapesníčku necháte z kapsičky koukat, ale obvyklé je, aby vykukovat okolo 2 – 3 cm.

Naší nabídku hedvábných ozdobných kapesníčků najdete na www.SEKORA.cz a naší nabídku hedvábných šátků najdete na www.SEKORA.cz.

 

Pin It

Skládání ozdobných kapesníčků – TV Fold

Způsob skládání ozdobných kapesníčků, který se v anglosaské literatuře označuje jako „TV Fold“  nechává z náprsní kapsy vykukovat úzký, rovný proužek látky. Jeho označení vychází z toho, že tento způsob skládání ozdobných kapesníčků – tzv. pocket squares – byl velmi oblíbený mezi televizními moderátory v počátcích televizního vysílání. Asi nejznámější celebritou, který takto složený kapesníček nosil byl bývalý americký prezident Harry S. Trumen (1187 – 1972, prezidentem byl v letech 1945 – 1953).

Typickým pocket square, který se pro tento typ skládání používá je čistě bílý, hedvábný nebo lněný. Kapesníček u TV Foldu může být vyrobený z látky prakticky libovolné tloušťky, tenký i silnější drží tvar stejně dobře.

1. Položte kapesníček rubem nahoru

1. Položte kapesníček na podložku tak, aby líc kapesníčku ležel na podložce (tzn. rubem k vám). Pokud je na kapesníčku našita visačka výrobce, umístěte tuto nášivku do rohu, ve kterém budete provádět první přehyb.

2. Přehněte kapesníček tak, aby vznikl trojúhelník

2. Přeložte kapesníček na polovinu tak napříč kapesníčkem, aby vám vznikl trojúhelník. Vzhledem k tomu, že viditelná bude ta část kapesníčku, která se nachází u skladu, není přesnost přeložení kritická.

3. Přeložte spodní cíp směrem dovnitř

3. Přeložte kapesníček z jedné strany asi ve třetině podél spodní hrany směrem dovnitř.

4. Ohněte i druhý cíp dovnitř

4. Přeložte pocket square z druhé strany tak, aby výsledná šířka složeného kapesníčku byla o trochu menší než šířka náprsní kapsy.

5. Ohněte přčnívající cíp dozadu za kapesníček

5. Cíp kapesníčku, který přesahuje šířku náprsní kapsy přeložte dozadu pod kapesníček.

6. Naaranžujte pocket square do kapsičky

6. Kapesníček otočte a naaranžujte do náprsní kapsičky. Pocket Square s TV Foldem by neměl příliš vyčuhovat z kapsičky, obvyklé je cca 1 – 2 cm.

Stejně jako u všech pocket squares platí i u TV Foldu, že ruční skládání, bez použití pomůcek typu žehlička, s drobnými nepřesnostmi je žádoucí a opravdu stylové.

Naší nabídku hedvábných ozdobných kapesníčků najdete na www.SEKORA.cz.

Pin It

Skládání ozdobných kapesníčků – 1 viditelný roh

Ozdobný kapesníček složený tak, že je viditelný jeden růžek

Pánské ozdobné kapesníčky – tzv. pocket squares, které muži nosí v náprsní kapse, dodávají celkovému vzhledu dotek elegance, poslední detail, nebo jak se říká v anglosaské literatuře „final touch“. Aby kapesníčky opravdu působily elegantně, měly by být dobře, líbivě a podle konvencí složené. Existuje asi 6 nejběžnějších způsobů, jak se kapesmíčky do náprsní kapsy skládají a postupně budeme jednotlivé postupy skládání představovat.

Ozdobný kapesníček by v každém případě měl být složen ručně, bez použití takových vymožeností jako je žehlička, protože drobné nepřesnosti ve skládání nejen přidávají odraz osobnosti nositele, ale jsou i roztomilé, neopakovatelné a žádané. Prozrazují, totiž, že kapesníček si nositel složil sám a drobné odlišnosti zabezpečují i to, že se pokaždé jedná o originál.

Běžným a hojně používaným způsobem skládání ozdobných kapesníčků je takový, kdy po složení z náprsní kapsičky vykukuje jeden viditelný růžek kapesníčku. Pocket square pro tento typ skládání by měl být vyrobený z těžšího, plnějšího hedvábí tak, aby viditelný roh pevně držel tvar. Tenčí hedvábné kapesníčky nejsou pro tento způsob skládání zcela vhodné protože viditelný růžek má tendenci se kroutit.

1. Položte kapesníček rubem nahoru

1. Položte kapesníček rubem nahoru. Pokud je na kapesníčku našita značka výrobce, nasměrujte si jí tak, aby první přehyb jste provedli u této značky.

2. Přehněte napůl a vytvořte trojůhelník

2. Přeložte kapesníček napůl tak, aby vznikl trojúhelník. Zatímco přesnost přeložení nehraje velkou roli, bývá dobré, když vrchní, přeložený trojúhelník mírně přečnívá ten spodní.

3. Přehněte jeden roh podél vodorovné hrany

3. Roh kapesníčku, který je na spodní části, přeložte dovnitř do kapesníčku podél hrany směrem k protilehlému růžku.

4. Přehněte druhý roh

4. Druhý spodní roh přeložte podél hrany proti směru předchocího přehybu.

5. Upravte šířku kapesníčku

5. Celková šířka kapesníčku po složení by měla být o trochu menší, než je šířka náprsní kapsičky. Roh, který přesahuje šířku kapsy (a tedy složeného kapesníčku), schovte pod kapesníček.

6. Upravte kapesníček do náprsní kapsy

6. Kapesníček přeložte ve vodorovném směru tak, aby se na délku vešel do náprsní kapsičky a zasuňte do kapsy. Po zasunutí můžete polohu kapesníčku doladit.

Naší nabídku hedvábných dekorativních kapesníčků britské značky Tyler & Tyler, které jsou vhodné pro tento typ skládání najdete na www.SEKORA.cz.

Pin It