Archiv podle kategorií: Bundy

Pea Coat – klasický kabát s námořnickými kořeny

Originální Pea Coat US Navy (Schott NYC)

Termínem Pea Coat je označován kratší vlněný dvouřadý kabát s poměrně širokými klopami a zapínáním obvykle na 8 knoflíků. Díky kratší délce kabát připomíná spíše bundu a právě jeho vzhled na pomezí elegantního kabátu a sportovní bundy stojí za jeho dnešní popularitou.

Klasický Pea Coat má dvouřadé zapínání na 8 (nebo výjimečně 6) větších, obvykle černých knoflíků, z nichž 4 jsou okrasné a pouze 4 slouží k vlastnímu zapínání. Kabát má výstřih do V, který je lemován poměrně širokými klopami, které navazují na límec. U mnohých modelů Pea Coatu se levá klopa dá přehnout přes výstřih a zapnout na knoflík a tím zvýšit ochranu před nepřízní počasí. Originální Pea Coat má kratší délku, která sahá pod zadek a umožňuje nositeli se poměrně volně pohybovat. Kabát má dvě venkovní kapsy, svisle orientované a jednu vnitřní náprsní kapsu. Na zadní straně má Pea Coat veprostřed rozparek. Klasický Pea Coat byl ušitý z těžké vlněné látky, dnešní varianty jsou střižené ze směsové látky s obsahem vlny okolo 80%.

Moderní verze Pea Coatu v tmavě modré barvě

Pea Coat vznikl jako kabát, který nosili evropští (zejména britští a dánští) námořníci a proto je jeho klasickou barvou temně modrá. První zmínky o kabátu takového typu je možné vysledovat až do roku cca 1750 a koncem 19. století se stal součástí uniformy amerického válečného námořnictva (v této funkci přetrvává dodnes). To, že byl součástí uniformy pomohlo rozšíření kabátu i mimo námořníky a dnes již jeho námořní kořeny bývají často zapomenuté.

Tradičními barvami Pea Coatu jsou tmavě modrá, černá a světlejší šedá. Ačkoli dnes existují i jiné barevné varianty (včetně kostkovaného) a i prodloužený střih kabátu, klasický Pea Coat stále vypadá tak, jak jej nosí vojáci amerického námořnictva.

Za svou dlouhou oblibu svědčí Pea Coat faktu, že je velmi funkční (dobře chrání před chladem), neomezující v pohybu a přitom mimořádně elegantní. Právě to, že se pohybuje na pomezí usedlé elegance a vyloženě sportovního ducha pomáhá Pea Coatu i na počátku 21. století.

Vhodnost pro formální příležitosti Vhodnost pro dennodenní nošení Vhodnost pro volnočasové nošení
Pea Coat
++ +++ +++

Vhodnost udáváme pomocí 0 až 3 křížků, kdy 3 křížky znamenají maximální vhodnost a žádný křížek znamená, že daný typ pro danou příležitost opravdu není vhodný

Naší nabídku Pea Coatů americké značky Schott NYC najdete na www.SEKORA.cz.

Steve McQueen v Pea Coatu (ve filmu Strážní loď Sand Peebles)

Robert Redford v černém Pea Coatu (Tři dny kondora)

 

 

 

 

 

 

 

Luxusní civilní verze Pea Coatu (Schott NYC)

Pin It

Schott Cyclone 2 – Pea Coat v moderním pojetí

Pea Coat – vlněný zimní kabát s dvouřadým zapínáním a délkou do půlky stehen – je velmi oblíbeným kabátem. Je totiž mimořádně univerzální, hodí se i pro vyloženě formální, společenské příležitosti a současně jej lze nosit jako bundu, pro uvolněnější, casual příležitosti. Více se o Pea Coatech dozvíte na našem blogu.

Pea Coat americké značky Schott NYC (více se o této značce dozvíte na našem blogu) s označením Cyclone 2 je vyloženě moderní modifikací klasického Pea Coatu. Pod vlastním dvouřadým zapínáním má zip, který je spojený s rolákovým límcem a zip i límec poskytují dodatečnou ochranu před chladem a nepřízní počasí. Kromě dodatečné ochrany působí zip a především rolákový límec velmi moderně a bezprostředně.

Zip s rolákovým límcem jsou k vlastnímu kabátu připevněny zipem a je tedy možné z Cyclonu 2 udělat zcela klasický, originální Pea Coat. Kabát je ušitý z látky, složené z 80% z vlny a z 20% nylonu a je vypodšívkován nylonovou podšívkovou látkou. Pro tepelnou izolaci je kabát vyteplen izolační polyesterovou izolační vrstvou.

Schott Cyclone 2 je opravdu moderní kabát (či bunda), který vychází z ikonického Pea Coatu a je doplněný o zcela moderní prvky. Kabát nic neztratil z originálního Pea Coatu a je svým naturelem bližší mladším generacím. K dispozici je v tmavě modré, černé a šedivé barvě.

Schott Cyclone 2 najdete na www.SEKORA.cz.

 

Pin It

Celebrity v Pea Coat

Luxusní civilní verze Pea Coatu (Schott NYC)

Pea Coat je mimořádně univerzální svrchník, který se pohybuje na pomezí mezi společenským kabátem a sportovní bundou (více se o Pea Coatu dočtete na našem blogu). Není problém nosit Pea Coat i na vyloženě formální a společenské akce a stejně dobře se hodí i pro volnočasové aktivity.

Klasický Pea Coat je ušitý ze silné vlněné látky a je i vyteplen, takže dokáže tělo udržet v teple i za chladného, mrazivého počasí. Má kratší délku a proto je i pohodlný a neomezující, což ocení mj. i řidiči.

Pea Coat je hodně oblíbený a i mezi světovými celebritami si našel své loajální příznivce. Mnozí hollywoodští herci jej nosí nejen na stříbrném plátně, ale i v civilním životě.

Naší nabídku Pea Coatů americké značky Schott NYC najdete na www.SEKORA.cz.

Tom Cruise

Alec Baldwin

Steve McQueen

Robert Redford

Brad Pittt

Justin Timberlake

Colin Farell

 

 

 

Ben Affleck

Daniel Craig

Sylvester Stallone

 

Klasická parka M-65 Field Jacket

Bunda s označením M-65 je klasickou textilní parkou, která se stala jednou z ikonických bund. Parka M-65 je původně vojenská bunda, která se ale – díky svým funkčním vlastnostem, pohodlí při nošení a chic vzhledu – stala bundou, která se dnes běžně nosí v civilním prostředí a to nejen pro vycházky do přírody, ale i ve vyloženě městském prostředí.

Bunda byla uvedená jako součást uniformy americké armády v roce 1965 pod označením M-65 Field Jacket (polní bunda). Svůj bojový křest si bunda odbyla ve Vietnamu a mezi vojáky se stala velmi oblíbenou. Původně olivově zelená barva bundy byla záhy doplněná o světle béžovou (khaki) pro pouštní nasazení a následovaly modely s maskovacím potiskem. Vojáci, kteří se vrátili z Vietnamu bundu začali nosit i v civilním životě a poměrně značně se rozšířila. M-65 si zahrála i v několika filmech – Rambo (Silvester Stalone), Terminátor (Arnold Schwarzenegger) nebo Taxikář (Robert De Niro).

Původní M-65 byla navržená jako bunda pro 3 roční období – jaro, léto a podzim. Byla vyrobená z nepromokavé směsi bavlny a nylonu a měla zapínání na masivní mosazný zip, který byl přikrytý chlopní. Zip je doplněný suchým zipem na konci rukávů a u krku a slouží k zabránění průniku vody. Bunda má i kapucu, která je schovaná v zadní části límce v kapse na zip a dá se dle potřeby rozbalit nebo sbalit.  Bunda je vybavená čtyřmi našitými kapsami se zapínáním na patentky, epoletami na ramenou (pro umístění hodnostního označení) a je možné ji v pase stáhnout. Délka bundy je pod zadek. Do bundy lze vepnout oteplovací vložku, která zahřeje i v mírnějších zimách.

Bundy velmi podobné parce M-65 se staly koncem 60. a začátkem 70. let 20. století i součástí uniforem i jiných zemí. I u nás byla velmi oblíbená a dost nošená německá bunda, původně ušitá z moleskinu ale civilní varianty byly spíše bavlněné nebo směs bavlny a nylonu, která měla i v civilním provedení na levém rameni našitou malou německou (resp. v té době západoněmeckou) vlajku.

Dnešní parky M-65 jsou k dispozici v různých barvách (klasickými jsou olivově zelená, světle béžová khaki, černá, tmavě modrá a verze s maskovacím potiskem) i ušité z různého materiálu – od klasické směsi bavlny a nylonu až po čistě bavlněné nebo i kožené. Tyto bundy vyrábí nepřeberné množství výrobců – od původních dodavatelů pro americkou armádu, přes stávající armádní dodavatele a různé sportovní značky až po významné světové módní domy.

Ale ať již bundu M-65 vyrobil kdokoli, stále se jedná o bundu, která je praktická, pohodlná a dobře vypadá. S uvolňováním pravidel oblékání je tato bunda již běžná i do městského prostředí a lze ji nosit i do práce (přesně odpovídá Business Casual Dress Codu, o kterém se více dozvíte na našem blogu).  Ačkoli se jedná o armádní bundu, oblíbily si ji i ženy a i ony je možno v M-65 vidět. Pokud si budete vybírat barvu, doporučujeme, abyste zůstali u klasik – olivově zelená, světle béžová, černá nebo tmavě modrá – a pokud ji nechcete nosit jen do lesa či na paintball, vystříhejte se maskovacího potisku. A při jejím nošení nezapomeňte, že se jedná původně o součást armádní uniformy a jako taková má své omezení.

Parka M-65 je po své padesátileté existenci opravdovou klasikou mezi bundami.

Vhodnost pro formální příležitosti Vhodnost pro dennodenní nošení Vhodnost pro volnočasové nošení
M-65 Field Jacket
++ +++

Vhodnost udáváme pomocí 0 až 3 křížků, kdy 3 křížky znamenají maximální vhodnost a žádný křížek znamená, že daný typ pro danou příležitost opravdu není vhodný

Pin It

Quilted bunda – britská volnočasová klasika

Quilted bunda britské značky Lavenham

Quilted bunda je mírně vyteplená bunda, která je prošitá tak, že švy vytváří jakýsi diamantový vzor na vnějším povrchu bundy. Bunda je ušitá tak, že mezi vnější a vnitřní vrstvu je umístěné textilní zateplení, které je připevněno pomocí prošití bundy pomocí zvnějšku viditelných švů, které na povrchu bundy vytváří kosočtvercový nebo kosodélníkový obrazec. Quilted bunda je oblíbenou volnočasovou bundou zejména na britských ostrovech, ale i v Evropě nebo Spojených státech má široké zastoupení.

Klasická quilted bunda je ušitá z převážně syntetických materiálů. Jako vnější (a často i jako vnitřní) látka bývá použitá nylonová či polyesterová směs a jako zateplení se obvykle používá slabší vrstva polyesteru. Kosočtvercové prošití celé bundy se čtverci postavenými na špičku je zvnějšku viditelné a vytváří charakteristickou vlastnost bundy. Vlastní prošití slouží k rovnoměrnému přichycení vnitřního zateplení k bundě tak, aby zateplení nepadalo a zároveň vznikají prošitím vzduchové kapsy, které podporují zateplení bundy a umocňují tepelně izolační vlastnosti celku.

Jedna z původních quilted bund značky Husky

Oblečení, na stejném principu, se již od 12. století používalo jako vrstva, která se nosila pod brněním. Jednak dokázala svého nositele zahřát, jednak tvořila jakýsi polštář mezi pokožkou a kovovým brněním a pomáhala udělat nošení brnění snesitelným. Podobně prošívané bundy byly populární nejen v Evropě, ale od 17. století jsou doložené i v Indii, Číně a dalších dálněvýchodních destinacích.

Mezi moderní stylové bundy pronikla quilted bunda až po roce 1965. V té době založil Američan Steve Gulyas, penzionovaný vojenský pilot, ve Velké Británii společnost Husky Ltd. A jedním z prvních modelů, který firma představila byla právě prošívaná bunda. Původní Husky bunda měla světlejší olivovou barvu, mírně šikmo střižené kapsy a měla hnědý manšestrový límec a zdobení kapes. Popularizaci quilted bundy pomohla britská královská rodina, včetně královny Alžběty II., jejíž členové tuto bundu s oblibou a často nosí na svých venkovských sídlech. Poměrně záhy začaly quilted bundu nabízet i další britské značky, především Burberry a Barbour, které mají modely quilted bund ve své nabídce dodnes. Mezi další významné značky, které quilted bundy nabízejí patří i britská Lavenham či americká Brooks Brothers.

Quilted bunda sluší i ženám

Quilted bunda je nepromokavá a mírně zateplená. Díky těmto vlastnostem je ideálním společníkem pro volnočasové aktivity v jarním a podzimním počasí. Některé značky používají vlastní tartanovou podšívku (více se o značkovém tartanu dozvíte na našem blogu), která při bližším pohledu spolehlivě identifikují bundu se značkou; některé modely dodnes používají manšestrové límce a jiné doplňky. Bunda je k dispozici v mnoha různých fazónách a délkách – od do pasu až ke kolenům.

Quilted bunda je dodnes výhradně volnočasovým oblečením. Je pohodlná, přiměřeně teplá i dostatečně vzdoruje vodě. Bunda se vyrábí v široké nabídce barev ale klasickými barvami jsou olivová, temně modrá a černá; tyto barvy jsou doplněné ještě červenou u dámských modelů. Bundu nosí jak muži tak i ženy, kterým opravdu sluší. Trochu opatrnosti by případnému výběru quilted bundy měly věnovat zákazníci se silnější postavou, protože celkově má bunda tendenci rozšiřovat postavu.

Quilted bunda je dnes opravdovou britskou volnočasovou klasikou, která si získává stále více sympatizantů i ve Spojených státech a Evropě.

Vhodnost pro formální příležitosti Vhodnost pro dennodenní nošení Vhodnost pro volnočasové nošení
Quilted bunda
+ +++

Vhodnost udáváme pomocí 0 až 3 křížků, kdy 3 křížky znamenají maximální vhodnost a žádný křížek znamená, že daný typ pro danou příležitost opravdu není vhodný

Královna Alžběta II.

David Beckham

Pin It

Harrington bunda

Harrington bunda Baracuta G9

Termínem Harrington bunda je označována lehká bavlněná bunda do pasu s podšívkou a elastickými náplety v pase a na konci rukávů. Bundě se též říká blouson nebo golfová bunda a patří mezi mimořádně oblíbené součásti pánského i dámského šatníku v jarním, letním a podzimním období. Její použití se pohybuje na neustále se stírající hranici mezi formálním a volnočasovým oblečením a právě tato pozice napomáhá k její oblibě i v dnešní době. Ačkoli se původně jednalo o vyloženě pánskou bundu, již dlouho je oblíbená i mezi ženami a dívkami. Tuto bundu si oblíbili mnozí významní muži – James Dean, Elvis Presley, Steve McQueen, Frank Sinatra, John F. Kennedy, Bill Clinton nebo Daniel Craig jsou jen některá jména mužů, kteří Harrington bundu nosili.

Harrington bunda značky Glenfell

Bunda spatřilo světlo světa poprvé v roce 1937 v Anglii, kdy ji bratři John a Isaac Millerovi, zakladatelé značky Baracuta, navrhli jako bundu, která by chránila především před deštěm. Oba bratři byli vášnivými golfisty a proto byla bunda navržená tak, aby se v ní dal tento sport pohodlně provozovat. Již v roce 1938 dal Lord Lovat Johnu Millerovi svolení k tomu, aby na podšívku bundy použil jejich rodinný Frazer Tartan (více se o tartanu dočtete na našem blogu) a tak vznikla legendární bunda Baracuta G9 (ono G v názvu symbolizuje golfové kořeny bundy). Bunda si poměrně rychle získala oblibu především mezi hráči golfu a nezadržitelně začala pronikat i do městského prostředí. Jak už to v módě bývá, po úspěchu Baracuta G9 se ozvala britská značka Grenfell, která tvrdí, že bundu tohoto typu vyrábí již od počátku 30. let 20. století; ale bundy Grenfell nezískaly takovou popularitu jako bundy Baracuta (podobně jako u baloňáku se o otcovství přou značky Burburry a Aquascutum – viz. článek o baloňáku na našem blogu). Název Harrington bunda se objevil až v roce 1964, kdy bundu Baracuta G9 nosil herec Ryan O´Neal v roli Rodneyho Herringtona v úspěšném televizním seriálu.

Harrington bunda sluší i ženám

Harrington bunda si získala základnu loajálních nositelů zejména ve Spojených státech na přelomu 50. a 60. let 20. století, kdy se stala součástí neformální uniformy, kterou nosili studenti amerických univerzit na východním pobřeží (tzv. Ivy League). Popularizaci bundy pomohlo i to, že se objevovala nejen ve filmech (kde jí nosili Steve McQueen, James Dean nebo Elvis Presley), ale mnohé VIP osobnosti ji nosili i v soukromí.

Původní Baracuta G9 je jednobarevná bavlněná bunda s bavlněnou podšívkou (s červeným vzorkem Frazer tartanu) s délkou do pasu. Okolo pasu a na koncích rukávů má našité elastické lemy, které stahují bundu okolo těla; zapínání je na zip. Charakteristickým prvkem jsou poměrně velké boční kapsy, které jsou zešikmené a jejich zavírání je překryté chlopněmi na knoflík. Na zádech má bunda poměrně hluboké sedlu, které pomáhá chránit před deštěm. Límec bundy je stojatý, elastický a při nepřízni počasí je možné ho zapnout na dva knoflíky. Bunda se vyráběla v široké škále barev, ale mezi nejtypičtější patří tmavě modré, světle béžové či světlounce šedivé, téměř bílé provedení. Postupem doby se objevily i varianty, vyrobené z kůže a zejména semišové.

Harrington bunda Baracuta G9

Harrington bunda nezůstala výhradně pánskou bundou, stejně dobře sluší i funkčně vyhovuje i ženám a dívkám a stále se vyrábí i v dámském provedení.

Hlavními důvody oblíbenosti této bundy jsou její mimořádná pohodlnost, funkčnost (ochrana nejen před deštěm, ale i před větrem či prachem) a její nadčasový, vysoce elegantní vzhled. I v dnešní době, kdy se stírají rozdíly mezi formálním a volnočasovým oblečením, je tato bunda naprosto perfektní volbou, protože již od svého vzniku stála právě někde na této hranici. I dnes se jedná o mimořádně elegantní bundu, která perfektně vyhovuje potřebám dnešních mužů, žen i dívek.

Vhodnost pro formální příležitosti Vhodnost pro dennodenní nošení Vhodnost pro volnočasové nošení
Harrington bunda
++ +++

Vhodnost udáváme pomocí 0 až 3 křížků, kdy 3 křížky znamenají maximální vhodnost a žádný křížek znamená, že daný typ pro danou příležitost opravdu není vhodný

Elvis Presley

James Dean

 

 

 

 

 

 

 

 

Steve McQueen

 

Duffle Coat – pohodlný volnočasový kabát

Současný model Duffle Coatu

Volně střižený kabát s kapucí a zapínáním na olivy z těžké vlněné látky se nazývá Duffle Coat. Jde o jediný opravdu klasický kabát vybavený kapucí, který se opakovaně ( s přibližně třicetiletou periodou) vrací do módy a zase z módní slávy ustupuje.

Jako mnohé klasické kabáty, má i Duffle Coat armádní historii. Jméno kabátu Duffle Coat je pravděpodobně odvozené od belgického města Duffel, které leží poblíž Antverp a od 15. století vyrábělo těžké vlněné látky, které se odtud exportovaly do celé Evropy. Paradoxně, Duffle Coat nebyl ve městě Duffel ani vynalezen, ani není vyroben z látky, která by pocházela z místních továren. Historii kabátu je možné vysledovat až do roku 1887, kdy anglický obchodník John Partridge začal nabízet tento typ kabátu. Kabát byl volně inspirován tzv. polským kabátem, který se objevil okolo roku 1820 a rozšířil se zejména po střední Evropě. Anglický Duffle Coat byl vyrobený z těžké (34 oz, tj. 1 kg na m) vlněné látky v plátnové vazbě, která byla lokální, britské výroby. Původní Duffle Coat měl již základní vlastnosti tohoto typu kabátu – volný a pohodlný střih, kapuci a zapínání na olivy. Krátce po uvedení Duffle Coatu na trh hledala britská admiralita kabát, kterým by vybavila své námořníky ve službě na lodích a Duffle Coat byl jedním z modelů, který byl vybrán. Pro službu na moři byl mírně modifikován – byl doplněn o našité kapsy, oblast ramen byla posílená ještě jednou vrstvou látky (aby se kabát nepoškodil při nošení břemen a aby lépe odolával proti promočení) a jeho střih se stal ještě volnější tak, aby poskytl námořníkům maximální možnou volnost pohybu.

Polní maršál Sir Bernard Montgomery (vpravo, v Duffle Coatu))

Před 2. světovou válkou se Duffle Coat stal standardní součástí uniformy britského námořnictva. Kabát nebyl vypodšívkován, byl v béžové barvě velbloudí srsti a měl dřevěné olivky, které se zapínaly do poutek z konopných lanek a zateplení zapínání okolo krku páskem látky, který se mohl připnout ke kabátu. Tento kabát proslavil polní maršál Bernard Montgomery, který ho nosíval, ale i mnozí další britští důstojníci tento kabát rádi a s oblibou nosili.

Detail zapínání Duffle Coatu

Vrcholem popularity se pro duffle Coat staly 50. léta 20. století, kdy britské námořnictvo uvolnilo své přebytky kabátů i pro civilní prodej. V roce 1951 založili manželé Harold a Freda Morrisovi firmu Gloverall, která skoupila od britského námořnictva nejen hotové kabáty, ale i značné množství látky, ze které se Duffle Coat vyrábí. Svůj marketing postavili nejen na osobě maršála Montgomeryho, ale i na dalších britských důstojnících, kteří Duffle Coat nosili (např. David Stirling, zakladatel slavných SAS). Provedli na kabátu drobné úpravy (vypodšívkovali ho, místo dřevěných oliv použili olivy z rohoviny a později z umělé hmoty, mírně zeštíhleli střih kabátu, začali používat lehčí látku s příměsí umělých vláken) a profilovali se jako výrobci a dodavatelé „originálních“ Duffle Coatů. Marketingovým paradoxem je, že Gloverall byla založena až v roce 1951, dávno poté, co „originální“ Duffle Coaty v britské armádě dosloužily.

Moderní kostkovaný Duffle Coat

Další výrazný nárůst popularity kabátu se projevil v 80. letech 20. století, kdy kabát získal nové, jasnější barvy, objevily se prodloužené varianty kabátu a zejména se začaly nabízet i vyloženě dámské modely kabátu. Dnes, po dalších 30 letech se Duffle Coat, nebo kabáty jednoznačně inspirované Duffle Coatem, je popularita tohoto pracovního námořnického kabátu opět na vzestupu. Moderní Duffle Coat je projmutější, bývá vyrobený z méně těžké vlněné látky a objevují se i modely ze vzorované (převážně kostkované) látky.

Duffle Coat je vhodným a stylovým doplňkem pro volnočasové aktivity. Díky jeho původu a i střihu a celkovému provedení Duffle Coat není a nikdy nebyl kabátem pro nošení do kanceláře a už vůbec ne pro příležitosti, kdy je vyžadována i ta nejmenší formalita. I dnes platí, že klasický Duffle Coat má barvu velbloudí srsti a asi nejlépe originálu odpovídají některé modely značky Gloverall.

Vhodnost pro formální příležitosti Vhodnost pro dennodenní nošení Vhodnost pro volnočasové nošení
Duffle Coat – pánský
+ +++
Duffle Coat – dámský
+ ++ +++

Vhodnost udáváme pomocí 0 až 3 křížků, kdy 3 křížky znamenají maximální vhodnost a žádný křížek znamená, že daný typ pro danou příležitost opravdu není vhodný

David Niven a Gregory Peck ve filmu Děla z Navarone

Sir David Stirling (v Duffle Coatu), zakladatel britských SAS

 

 

 

 

 

 

Duffle Coat "Monty" od Gloverallu, současný model, který je asi nejbližší originálu

Bunda Barbour

Barbour Bedale, kratší bunda v olivové barvě

Bunda britské značky Barbour, vyrobená z voskované bavlny, patří již několik desetiletí k opravdovým ikonám moderního oblékání. Bunda Barbour je oblíbená zejména proto, že je maximálně funkční, v maximální míře splňuje požadavky na bundy kladené a zároveň je charakteristická i svým typickým vzhledem.

Značka Barbour vznikla roku 1894 a v době svého vzniku se zabývala dovozem látek do Británie. V roce 1910 uvedla na trh první kabát, vyrobený z povoskované bavlny, který již tehdy měl některé typické rysy moderní bundy Barbour – límec z manšestru, poměrně velké kapsy. Ve 20. letech 20. století začala firma Barbour vyrábět bundy určené speciálně pro motorkáře a stala se dodavatelem motorkářského oblečení pro britský národní tým. Značka zůstala do dnešních dní rodinnou firmou a bundy z voskované bavlny jsou jejím hlavním výrobkem i dnes.

Barbour Beaufort, černá

Koncem 70. let 20. století uvedla značka Barbour na trh tři modely bund, které jsou považovány za opravdu ikonické (Beaufort, Bedale, Border). Všechny tři modely jsou vyrobené z voskované bavlny, mají límec z manšestru, který barevně ladí s barvou bundy, disponují relativně velkými našitými kapsami s uzavíráním na mosazné cvočky, masivním mosazným zipem a jsou vypodšívkovány bavlněnou kostkovanou látkou, charakteristickou pro značku Barbour (barva podšívkové látky se liší podle barvy bundy, ale je pro danou barvu bundy vždy stejná). Rukáv bundy je možné vevnitř buď zapnout na suchý zip nebo na gumu a i toto uspořádání přispívá k zateplení bundy. K bundě lze pořídit samostatnou prošívanou vestičku, která se připíná pomocí zipů a poskytuje dodatečnou tepelnou izolaci pro chladnější počasí a doplňkovou kapuci, která se připíná pomocí cvočků k bundě.

Barbour Border, delší bunda v tmavě modré barvě

Základní a nejtypičtější barvou bundy Barbour je olivově zelená, která se dodává ve spojení s hnědým manšestrovým límcem a podšívkovou látkou označovanou jako Classic Tartan v barvách zelené, našedlé, bílé, žluté a červené. Oblíbenou je i černá barva bundy Barbour s černým manšestrovým límcem a podšívkovou látkou Modern Tartan a tmavě modrá s modrým manšestrovým límcem a podšívkou v provedení Dress Tartan.

Povoskovaná bavlna, ze které jsou bundy Barbour vyrobené, má charakteristický matně sametový lesk a typickou vůni, která bundu Barbour provází minimálně prvním pět let. Voskovaná bavlna je nepromokavá a zároveň přiměřeně prodyšná, téměř ideální materiál na bundu. Použití voskované bavlny má ale zásadní dopad na možnou údržbu a čištění bundy – bundu nelze prát ani chemicky čistit a lze ji jen čistit za sucha kartáčkem nebo houbičkou s čistou vodou.

Zimní Barbour Northumbria v olivové barvě

Asi nejznámějším a nejpopulárnějším pánským modelem bundy Barbour je bunda s označením Beaufort. Jedná se o středně dlouhou bundu, jejíž spodní konec je kousek pod zadkem a dovoluje nosit pod bundu i sako. Bunda je zajímavá tzv. pytláckou kapsou, která je vytvořená na po celé šířce zadního dílu bundy ve výšce nad křížem a uzavíraná na zipy na obou stranách. Model Bedale je kratší variantou bundy a navazuje na motorkářské bundy z produkce značky. Model Border je naopak delší variantou, která poskytuje poněkud lepší ochranu před nepřízní počasí. Jak model Bedale, tak i Border nemají pytláckou kapsu. Modifikací Borderu je bunda Northumbria, která se vyrábí ze silnější bavlněné látky a je teplejší a označovaná jako zimní.

Bunda Barbour z voskované bavlny je opravdu ideálním společníkem pro procházky přírodou, pro hony či pro práci venku. Postupem času si získala své místo i mezi obyvateli měst a stala se oblíbenou bundou mnoha celebrit.

Vhodnost pro formální příležitosti Vhodnost pro dennodenní nošení Vhodnost pro volnočasové nošení
Barbour bunda
+ ++ +++

Vhodnost udáváme pomocí 0 až 3 křížků, kdy 3 křížky znamenají maximální vhodnost a žádný křížek znamená, že daný typ pro danou příležitost opravdu není vhodný

 

 

 

 

 

 

 

Barbour Beaufort olivová - klasika klasik

Pin It