Archiv podle kategorií: Fejetony

Šátek

Ráda si na internetu prohlížím, kromě jiného, módu a vše co s ní souvisí. A tak jsem jednou narazila na nabídku šátků a šálek Začala jsem ji prohlížet, mám pro ně slabost. Jeden mne ihned upoutal. Byl černobílý, tedy pouze černobílý. To se málokdy vidí. Mám tuto kombinaci zvláště v oblibě. Kromě toho vypadal i kvalitně. Jeho cena však byla pro mne v danou chvíli přílišná. Po nějaké investici jsem byla ve finančním útlumu. Jakýkoli nákup parády nepřicházel v úvahu. S velkou lítostí jsem si tedy šátek rozmluvila. Ale nezapomněla. Alespoň jednou denně jsem otevřela příslušnou stránku  a kochala se. Nevydržela jsem. Stalo se co se muselo stát. Marnivost zvítězila nad mrzkým mamonem.

Když mi byl šátek doručen, nelitovala jsem. Byl nádherný, kvalitní a jemný jako vánek. Prostě luxus, který zdobí. Zvýrazní, podtrhne i zhodnotí každé oblečení. Rázem se stal mým nejoblíbenějším. Nosila jsem ho neustále, vždy a všude. Až jsem na to málem doplatila.

Jednoho kalného, pošmourného a větrného dne se mi nic nedařilo. Začalo to už raním zaspání, následovala honička a zlobení s dopravou atd. Však to všichni znáte, takovému říkáme „den blbec“ -  prostě nepovedený. Spěchala jsem na poslední chvíli na nějaké důležité jednání,v jedné ruce laptop v druhé tašku. Raději pěšky, bude to rychlejší. Stihla jsem to jen taktak. Však jsem taky musela čelit křivým pohledům i nějaké nepříjemné poznámce. Naštěstí jsem nebyla úplně poslední. Za mnou se přiřítil ještě nějaký muž. Stejně mne to rozmrzelo. Aby toho nebylo málo, zjistila jsem, že nemám oblíbený šátek. Někde jsem ho cestou musela potratit. Že bych snad šla bez něj nepřicházelo v úvahu. Nálada mi spadla pod bod mrazu. Projevilo se to samozřejmě i na mém projevu . Byla jsem nesoustředěná a roztržitá, odpovídala jsem stručně a kuse, i když jsem záležitost měla náležitě  prostudovanou  a promyšlenou. Myslela jsem pořád jen na to, kde jsem mohla nechat nebo ztratit šátek. Ke všemu ještě ten opozdilec na mne pořád civěl. Bylo mně to silně nepříjemné. Co si vlastně myslí, za co mne má. Flirtování je to poslední, na co bych měla náladu. Mračila jsem se jak jsem nejvíc  uměla a v diskuzi jsem ho pořádně stírala. Byla jsem prostě protivná – i sama sobě.Oddechla jsem si když jednání  skončilo.

Zdržela jsem se, prohlížela jsem znovu tašku a plášť jestli náhodou neobjevím tu pohřešovanou věc. S otázkou zda něco nepostrádám přistoupil ke mne onen vtíravý opozdilec a podával mi papírový ubrousek. Chtěla jsem mu odseknou cosi v tom smyslu ať se nestará, přece jsem ubrousek rozbalila. Vše bylo rázem zapomenut, odpuštěno. Můj nejmilejší šátek by na světě. Byla jsem mu velice vděčná a taky jsem se dost styděla za svoje jednání i chování.

Později při kávě mi vyprávěl jak k šátku přišel: když jsem spěchala na jednání, zřejmě uvolněný šátek mi odnesl vítr a pohodil ho kamsi na chodník. On si toho všiml, zvedl ho a chtěl ho rychle předat. Přitom zjistil, že máme  stejnou cestu.

Zanedlouho jsme se rozhodli, že nadále oficiálně půjdeme stejnou cestou – co nejdále a nejdéle.

Naší nabídku hedvábných šátků najdete na www.SEKORA.cz.

Pin It

Klobouk

Douglas Fairbanks Jr.

Pánský klobouk to není ledajaký oděvní doplněk. Je to kouzlo. Dovede z obyčejné, mnohdy až tuctové tváře vytvořit sympaťáka nebo šviháka. Přiznejme si, milé dámy, proč tak rády sledujeme filmy z 30. a 40. let minulého století. Není to jistě pro jejich zpravidla sladkobolný romantický příběh s jednoduchou až naivní zápletkou. Ani neobdivujeme herectví tehdejších aktérů, nezajímají nás ani umělecké počiny režisérů či výkony kameramanů. Přitahují nás jejich hrdinové. Jsou to ve většině případů muži ztepilí s ostře řezanými rysy a hranatou bradou mírně vysunutou, zdůrazňující jejich neohroženost, odvahu a statečnost. Oblékají se do kvalitních flanelových či tvídových obleků. Nezbytnými doplňky pak jsou kravata a klobouk. Ten si dokázali nasadit vždy tak, aby jim nejen slušel ale potrhoval i jejich mužný vzhled. Tenkrát prostě muži věděli co jim opravdu sluší a proč se ženám líbí.

Oldřich Nový

Elegance jim byla vlastní. Není to však jen jejich vzhled co nás k těmto mužům  přitahuje. S nostalgií sledujeme jejich přístup a vztah k ženě. Byli k ní vždy ochranní a slušní, zdvořilí, chování měli dvorné a galantní. Tento druh mužů je k vidění právě už jen v těchto stařičkých filmech.

Od těch dob se tito muži jaksi neurodili. Byli nahrazeni šedí pracujícího lidu na plátně i v životě. Romantika se vytratila.  Elegance skomírala kdesi v zaprášeném koutě nebo na půdě ve staré truhlici. A galantnost zničila ženská emancipace . Trendem byla nenápadnost, jednoduchost až nedbalost a ošuntělost. V oblékání byl dominujícím  znakem pracovní šat, muži byli často viděni i v montérkách. Pak je nahradily kovbojské džíny. Ty se posléze staly celosvětovou univerzální uniformou. Oděvní doplňky byly zanedbávány. Lidé chodili prostovlasí. Muži upoutávali svou kšticí nebo tím co z ní zbylo. Často se neholili, vlasy si nestříhali. V kinech jsme vídali místo elegánů muže s pistolkou. Měla jim zřejmě dodat mužného zjevu.  A tak celé generace žen byly ošizeny o mužskou eleganci… a jejich „vybrané“ chování.

Robert Mitchum

Zdá se však, že není vše ztraceno.V posledním čase jakoby se muži na eleganci rozpomněli. Jakoby pochopili prastarý fakt, že dobrý a příjemný vzhled je náramně prospěšný, nejen pro vlastní sebevědomí. Přináší jim prospěch v zaměstnání, ve společnosti a v neposlední řadě i u žen. Stále častěji se setkáváme s upravenými muži v dobrém obleku s přiměřenou kvalitní košilí a kravatou, vlasy jsou přistřižené a vous – pokud ho mají – pěstěný. Nezapomínají ani na kvalitní obuv a aktovku. Jen klobouk  tvrdošíjně odmítají. A přitom jim tolik sluší. Škoda. Třeba se časem naučí ho nosit se stejným vtipem a šarmem jako jejich předchůdci. A možná, že se s kloboukem rozpomenou i na svou bývalou zdvořilost a galantnost k ženám.

Naší nabídku klobouků legendární americké značky Stetson najdete na www.SEKORA.cz.

Dárek

Leží přede mnou balíček. Je to dárek. Dárek pro dědu k narozeninám. Vlastě je to můj otec. Má už samozřejmě vnoučata a tak je pro celou rodinu prostě „děda“. Bude mít brzy kulatiny. Trochu jsem to zaspala.  Zdálo se mi, že mám na obstarání dárku dost času. Nápad jsem stejně žádný neměla. Vymyslet dárek pro muže, třeba i toho nejbližšího, manžela nebo syna, je pro mne problém. Když se však jedná o celoživotního nekuřáka a abstinenta je to teprve oříšek. Nemohla jsem si vzpomenout ani na nějakou jeho velkou zálibu nebo dokonce vášeň. Ano rád dělal manuálně různé titěrnosti. Například nám dětem vyřezal loutkové divadlo a mne dokonce ovocné korále. Byla to jen jeho krátkodobá slabůstka. Opravdu rád ale kreslí a maluje. Tomu se nyní v důchodu hodně věnuje. Čím obdarovat takového skromného a nenáročného muže k významným kulatinám. Nakonec po dlouhém rozmýšlení a vymýšlení všelijakých nepotřebných hloupostí  padla volba na obligátní košili. Nezbývalo mi však už moc času, oslava se odložila o týden kupředu. Ač tento druh zboží nakukuji většinou v kamenném obchodě, rozhodla jsem se pro experiment. Zkusím využít internet.

Bylo mi jasné, že košile musí být kvalitní a dostatečně luxusní. Neměla by být parádní ale příliš. Skončila by ve skříni „pro lepší příležitost“. Taky by měla být bavlněná, těch košil z různých materiálů s příměsí umělého vlákna a „dederonek“ si děda užil až až. Hledala jsem tedy někoho, kdo bavlněné košile nabízí. A měla jsem štěstí. Nabízené košile byly z čisté bavlny a v dobrém provedení i vyhovující ceně. Na objednávku jsem připsala, že se jedná o dárek a kdy ho potřebuji. A divila jsem se ! Košili mi doručili druhý den a dokonce osobně. Tak tomu se říká ochota a servis! To jsem ještě nezažila. Fakt ! Setkání se sympatickým  a milým člověkem je vždy výjimečné. Zpříjemní den, rozjasní líc.

Tak a teď honem rozbalit ten balíček, abych zjistila co jsem skutečně koupila. Už při prvním pohledu mi bylo jasné, že jsem se strefila. Drobná barevná kostička  vypadala na košili moc dobře a docela vesele. Proužek, o kterém jsem taky uvažovala, by byl víc usedlý. Je i dokonale zpracovaná. Ještě zkusím kvalitu. Ano, je to jemná, příjemná a fajnová bavlna. Bude se dobře nosit. Jsem spokojená. Dědovi se určitě zalíbí i jemné ladění barev kostičky. Snad ji bude rád nosit. Možná jsem měla k ní vybrat ještě nějaké manžetové knoflíčky, které byly také v nabídce a některé se mi moc líbily. Děda by je ale asi brzy uložil do šuplíku jako nepraktické. Tak milá, krásná košilko udělej oslavenci radost.

Musím si zapsat toho SEKORU do adresáře. Už proto, že má v nabídce taky svetry, a to i dámské, kravaty, pánské opasky, dokonce i klobouky, a kdoví co ještě. Takovou solidní a vstřícnou firmu v budoucnu určitě ráda použiji.

Dívám se na tu košili a říkám si: je to marné: Přestože dnes existuje nespočetné množství nejrůznějších triček a polokošil z nejrozmanitějších pletenin, kterými lze obohatit pánský šatník, košili ničím nenahradíš. Vždyť přece chlapík v dobře padnoucí a  kvalitní košili a kravatě vypadá nejen dokonale elegantně, ale i  mužně !

Naší nabídku luxusních pánských košilí britské značky Turnbull & Asser najdete na www.SEKORA.cz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Povídání o kabelce

Mám dobrou přítelkyni. Známe se již řadu let, ale ještě nikdy jsem ji neviděla bez velké kabely, objemné mošny. Říkám si co je to za předmět, bez něhož se žádná žena neobejde a proč.

Jednou z železných společenských zásad dob dávno minulých bylo pravidlo, že pravá dáma nikdy nevyjde z domu bez klobouku, punčoch a rukavic. K posledně jmenované proprietě automaticky patřila kabelka. Ovšem jen drobná a elegantní, do níž dáma vložila pouze nejnutnější maličkosti. Pak ale nastala éra odsuzování a zavrhování buržoasních přežitků.Výše uvedená zásada dobře oblečené ženy se rychle a v tichosti opustila. Rychlá emancipace žen a jejich bezvýhradné zapojení do společenského i výrobního procesu přinesla kromě jiného i odlišný styl v odívání a samozřejmě i praktické doplňky. Kabelky zůstaly. Žena bez ní zpravidla nevyjde. Stala se výrazně funkčním předmětem denní potřeby. S trochou nadsázky lze říci, že pro některé ženy v určitých situacích znamená jednu ruku navíc.

Důkazem její nepostradatelnosti a obliby může být i fakt, že ji má v obdobné variantě ve svém šatníku i nejeden muž. A není divu, tento předmět často připomíná kouzelníkův cylindr. Je také nafukovací. Co všechno žena dokáže z ní vyčarovat: půlku parfumérie, mobil,brýle (i proti slunci), denní tisky i četbu, léky a v neposlední řadě i skromný nákup pro rodinu. Obzvláště šikovná vyloví i notebook. Odjet kamkoli bez cestovní kabely prostě nepřichází v úvahu. Je zpravidla objemnější, zato obsah bývá méně přehledný. Jsou však i takové kabelky, které se sotva vejdou do malé dívčí ruky. K večerní toaletě pak patří kabelka elegantní a honosná.

Zdá se, že tato věc se dá zhotovit ze všeho. Mladá dívka sáhne ráda po kabelce z textilu nebo příze. Je měkká, lehká,hebká a pestrá. Lýkové kabelky mají dlouholetou tradici. K nim přibývá další přírodní materiál jako je bambus, rákos apod. Největší oblibě se však dnes těší umělá hmota, imitace kůže. Kabelky z ní jsou praktické a finančně dostupné. Jsou nejrůznějších velikostí a tvarů, hýří barvami i ozdobami. Každý si může najít právě tu, kterou potřebuje a která se mu hodí i líbí.

Ovšem klasika – to je kabelka z pravé kůže. Je projevem vybraného vkusu a elegance. Dokresluje osobnost své majitelky a často vypovídá i o jejím společenském postavení. Tvary kožené kabelky bývají jednoduché, nenápadné, bez zbytečný a rušivých ozdob. Návrháři nechávají vyniknout kvalitní materiál a jeho profesionální zpracování. Jemná, měkká kůže je příjemná a trvanlivá. Dokonalé vypracování pak zaručuje stálost tvaru. Je to mercedes mezi kabelkami.

Je zřejmé, že pořídit si novou kabelku není vůbec jednoduché. Jsou však jedinci, kteří dokáží vybrat ze široké nabídky právě tu jedinou a jedinečnou, nikde neopakovatelnou, ke spokojenosti své nebo té, pro níž je určena. Mnohým pak výběr nové kabelky přináší nemalé potěšení ba přímo rozkoš.

Vrátím se ale ke své kamarádce. Nevleče se s takovou ohromnou mošnou , a za ten čas co ji znám jich bylo několik, jen tak ze záliby, pro potěšení. Je podnikatelka. V kabele přenáší na různá jednání „svůj úřad“. V tom není sama. Dnes, díky společenským možnostem a osobním schopnostem, se žena uplatňuje ve všech oblastech života společnosti, dokonce i v politice. Zastává nejrůznější funkce i vysoké pozice. Řídí nejen svůj podnik, ale i některé oblasti lidské činnosti. Automobil a počítač se staly jejími každodenními spolupracovníky. Pečuje a opatruje je způsobem sobě vlastním. Zatímco prvního z jmenovaných pomocníků musí často ponechat o samotě a spoléhat na jeho technické zabezpečení, malý notebook nosí zpravidla stále sebou. Není však většinou tak malý, aby se vešel do kabelky. Kufřík je sice elegantní ale pro ženu méně vhodný.Protože stále zůstává ženou, ráda si pořídí pro svého miláčka – laptop vhodný, elegantní a odpovídající úkryt. Má z čeho vybírat. Stejně jako kabelky i tyto brašny se zhotovují z nejrůznějších materiálů. A obdobně jako u kabelek i zde platí, že bezkonkurenční elegance je v kůži.

Moje přítelkyně si také pořídila na svůj notebook krásnou koženou kabelu. Nestačila jsem se divit. Byla to úžasná proměna. Je zřejmé, že i jedna nově pořízená věc, byť by to byl třeba jen doplněk, dokáže ženu inspirovat k celkové změně. Tak se z mé přítelkyně, ženy pilně pracující, ustavičně někam chvátající s ohromnou ošuntělou brašnou , stala moderní, sebejistá a elegantní bytost. Na první pohled úspěšná.

 

Pin It