Archiv podle kategorií: Šátky

Značkový šátek – doplněk každé ženy

Šátek patří již mnoho desetiletí k běžně a často používaným módním doplňkům, které dotvářejí celkový vzhled moderní ženy.

Šátek je možné nosit jako jednoduchou pokrývku hlavy, složený do trojúhelníku přes hlavu a uvázaný pod krkem tak, jak byl původně zamýšlen. Ale postupem času si šátek vydobyl své místo v módě uvázaný okolo krku, částečně jako ochrana krku před nepřízní počasí, ale hlavně jako „poslední drobnost“, která podtrhuje vzhled nositelky. Šátek, uvázaný okolo krku, se totiž nachází v bezprostřední blízkosti ústředního bodu celého vzhledu, blízko obličeje. Volbou patřičného šátku je možné velmi významně modifikovat nebo dokonce změnit celkový dojem – od elegantní dámy až po uvolněnou rebelku.

Luxusní šátky jsou vyrobené z pravého 100% jemného hedvábí, které je potištěné odpovídajícím vzorem. Oblíbené jsou především květinové vzory, malé i velké, geometrické vzory a tzv. foulard, což je drobný elegantní a pravidelný vzorek, rozprostřený po celém povrchu šátku. Kvalitní šátky mívají okraje ručně zapošité a při bližším zkoumání vytváří na okrajích stěží postřehnutelnou ruličku.

Šátky se obvykle vyrábějí ve čtvercovém provedení ve dvou základních rozměrech – velké, o straně cca 90 cm a malé, které mají délku strany přibližně poloviční. Malé jsou decentnější a obvykle méně výrazné, ale vyžadují větší pozornost při svém naaranžování k celkovému outfitu.

Mezi luxusními šátky zaujímají vrcholnou příčku značkové šátky – šátky navržené a vyrobené některým prestižním světovým módním domem. Tyto šátky jsou nejen luxusní a kvalitní, ale obvykle kopírují celkovou filozofii a přístup k módě dané značky – např. výrazné a poněkud extravagantní vzory v překvapivých barevných kombinacích u značky Versace nebo jednodušší, elegantní a přitom dostatečně výrazné provedení u značky Dolce & Gabbana.

Naší nabídku luxusních značkových šátků naleznete na www.SEKORA.cz.

Pin It

Historie šátků

Šátky francouzské značky A Piece of Chic

Historie šátků není v literatuře příliš dobře zdokumentována. Možná je to tím, že vlastní šátek – kus látky čtvercového tvaru, který se především nosí uvázaný okolo krku nebo hlavy – se v průběhu staletí jen minimálně měnil a vyvíjel; možná je to tím, že definice toho, co vlastně je šátek (a co už je šála nebo šerpa nebo pašmína) nebývá zcela exaktní a možná je to tím, že historická fakta o šátcích jsou nenávratně ztracená v toku dějin.

První šátky je možné vystopovat do doby římské říše, kdy především ti, kteří manuálně pracovali, nosili okolo krku uvázanou čtvercovou látku, která primárně sloužila k otírání potu z obličeje. Tento kus – obvykle lněné – látky se jmenoval sudarium a vrcholu své popularity dosáhl pravděpodobně v prvním století našeho letopočtu. Z dochovaných pramenů vyplývá, že např. císař Nero se na veřejnosti objevoval prakticky výhradně se sudariem uvázaným okolo svého krku.

Voják čínské terakotové armády s šátkem okolo krku (cca roku 220 př.n.l.)

Přibližně stejně starý je první spolehlivě dochovaný výskyt šátku v prostředí čínské kultury. Mnozí vojáci slavné terakotové armády císaře Čchina (soubor cca 8.000 hliněných soch v životní velikosti, které byly objeveny v roce 1974) z doby okolo roku 220 př. n. l. mají okolo krku uvázaný šátek. Dá se předpokládat, že kromě ryze funkčního a praktického využití sloužil tento šátek i k identifikaci postavení či hodnosti nositele.

Sledovat historii šátků v období středověku je mimořádně obtížné. Dochované prameny, ať již se jedná o písemné záznamy nebo o obrazy, se dotýkají téměř výhradně vládnoucí vrstvy a prakticky neposkytují vodítko k tomu, jak chodili oblékáni a co nosili běžní lidé. Je ale nepochybné, že šátky se v tomto období uplatnily zejména jako součást pokrývky hlavy u žen. Eleanora Akvitánská (asi 1122 – 1204),  francouzská a posléze i anglická královna, nosila poměrně velký šátek připnutý jedním cípem ke klobouku a volně splývající na záda. Tato móda se rozšířila i do jiných zemí a vydržela, v drobných obměnách, po celý středověk. Lze předpokládat, že se ve středověku šátky používaly i jako ochrana krku před nepřízní počasí, zejména u rolníků, ale hlavní uplatnění si šátky nalezly právě jako součást pokrývky hlavy.

Chorvatský vojnik

V roce 1635 proto způsobili chorvatští vojáci, kteří dorazili do Paříže podpořit francouzského krále Ludvíka XII., velkou senzaci. Nosili totiž okolo krku uvázané šátky, ze kterých se časem vyvinula kravata (více se o historii kravaty dočtete na našem blogu). Šátky, které nosili, měly různou barvu, která identifikovala hodnost nositele.

Na počátku 19. století se použití šátků začíná pozvolna měnit. Přestávají být jen praktickou, ryze funkční součástí oblečení, která chrání krk nebo hlavu, a začíná vzrůstat jejich estetický význam pro celkový dojem z nositelky. Pokrok v technologii potisku textilií byl na začátku 20. století odrazovým můstkem pro moderní oblíbenost šátků. Centrem, kde potisk textilu byl na té nejvyšší světové úrovni se stalo francouzské město Lyon, které leží asi 500 km jihovýchodně od Paříže. Již v roce 1911 angažoval francouzský návrhář Paul Poiret významného malíře Raoula Dufyho pro grafický návrh vzorů na látkách a v tomto trendu pokračovala zejména Elsa Schiaparelli, která spolupracovala mj. se Salvatorem Dalim.

Šátek Hermes Jeux d’omnibus et dames blanches, 1937

V roce 1937 uvedla značka Hermes na trh svůj první hedvábný šátek. Šátek se jmenoval „Jeux d’omnibus et dames blanches“ a představoval skupinu žen, hrajících hru, pojmenovanou po společnosti, která provozovala ve Francii omnibusy tažené koňmi – Dames Blanches. Omnibusy jsou znázorněny i na okrajích šátku a představují poměrně významný motiv. Šátek byl vyráběn ve francouzském Lyonu, městě s dlouhou tradicí výroby hedvábí a značka Hermes v Lyonu otevřela vlastní provoz, kde vyrábí své šátky dodnes (více se o lyonském hedvábí dočtete na našem blogu).

Audrey Hepburn

Od 40. let 20. století se šátky definitivně staly především stylovým módním doplňkem. O jejich popularizaci se postaraly mnohé celebrity a zejména Audrey Hepburn a Grace Kelly nosily šátky rády a velmi často. V průběhu let se na šátcích střídaly i motivy, poplatné své době – od Art Deco, přes jasné barevné šátky z 50. a 60. let 20. století až po „technologické“ motivy z počátku 21. stletí. Dnes tvoří šátky nedílnou součást každoročních kolekcí předních světových módních návrhářů i značek, které se specializují právě na design a výrobu šátků a často se stávají nástrojem pro relativně dostupnou identifikaci se značkou.

Ačkoliv se dnes šatky vyrábějí i z jiných materiálů než je hedvábí (zejména umělé hedvábí, bavlna či různé směsové materiály),  klasickým materiálem pro šátek je právě 100% hedvábí, nejlépe původem z francouzského Lyonu.

Naší nabídku šátků francouzské značky A Piece of Chic z francouzského Lyonu najdete na www.SEKORA.cz.

Grace Kelly

Brigitte Bardot

 

 

 

 

 

 

 

 

Šátky A Piece of Chic z francouzského Lyonu

Velikosti šátků

Pro velikost šátku, jako módního doplňku i jako funkční (ochranné) součásti oblečení, neexistují žádná „předepsaná“ pravidla. Nicméně v průběhu používání šátků vykrystalizovaly jakési přibližné kategorie velikostí, které lze vysledovat v nabídce dodavatelů šátků i v dnešní době.

Při výběru velikosti šátku je rozhodující účel (jako módní doplněk nebo jako funkční ochrana před sluncem, větrem nebo prachem), kam si chcete šátek uvázat (okolo krku, do vlasů, okolo těla) a jak výrazně má šátek spolupůsobit při vytváření celkového dojmu. Obecně platí, že čím je šátek menší, tím je méně výrazný, elegantnější a naopak, čím je větší, tím výraznější a viditelnější bude.

Malé šátky

Šátky s velikostí přibližně 50 x 50 cm patří k těm nejmenším. V úhlopříčce měří tento typ šátku přibližně 70 cm, což je dostatečná délka k uvázání okolo krku s použitím jednoduchého uzlu s kratšími cípy. Stejně tak lze tento typ šátku uvázat do vlasů jako ozdobný proužek či použít na ozdobení copu. Celkově působí šátek jemným, subtilním až minimalistickým dojmem a vypadá velmi elegantně. Tuto velikost šátku je možné použít i pro ozdobení kabelky, uvázat okolo zápěstí jako náramek či nosit jako ozdobný kapesníček v náprsní kapse saka. Malé šátky dodávají celkovému outfitu relativně decentní náboj.

 

 

Střední šátky

Středně velké šátky s velikostí přibližně 70 x 70 cm patří mezi nejoblíbenější a nejvíce užívané. Jejich úhlopříčka měří bez centimetru jeden metr a dají se využít k uvázání okolo krku s využitím bohatších a sofistikovanějších uzlů nebo uzlů s delšími volnými cípy. Pokud se tento typ šátku uváže do vlasů, může svou velikostí přikrýt prakticky celou hlavu. Díky své větší velikosti poskytují i výbornou funkční ochranu před slunečními paprsky, větrem nebo prachem. U těchto šátků může být i vzor větší, bohatší a po složení tak vytvářet zajímavé barevné kombinace. Střední šátky jsou výraznější než malé, zabírají více prostoru a podstatněji ovlivňují celkový vzhled.

 

Velké šátky

Šátky s velikostí přibližně 90 x 90 cm jsou dostatečně velké k tomu, aby se s nimi dalo experimentovat tak, aby byla vždy podstatná část šátku viditelná. Při uvázání okolo krku nabízejí dostatečnou délku pro složité uzly nebo pro uzly s opravdu dlouhými volnými cípy (které mohou sahat až k pasu). Je možné je nosit okolo krku tak, že současně kryjí ramena. Dají se uvázat do vlasů tak, že je možné vytvořit opravdu originální pokrývku hlavy nebo se již dají uvázat okolo těla a nahradit tričko nebo top. Díky své velikosti se stávají podstatnou, často i dominantní součástí outfitu.

 

 

Extra velké šátky

Tyto šátky mají velikost okolo 140 x 140 cm. Ačkoliv je možné je nosit jak okolo krku tak i ve vlasech, jejich velikost je předurčuje především k nošení okolo těla, jako jakási náhrada šatů nebo alespoň trička nebo topu. Ve všech případech jsou šátky této velikosti skutečně dominantní, nepřehlédnutelnou součástí celkového outfitu a proto se obvykle hodí do horkých letních dní někam k moři, kde dokážou působit opravdu ojediněle.

Při uvázání okolo krku je potřeba obvykle ponechat dlouhé volné cípy, které splývají z uzlu až pod pás, což ne každé ženě vyhovuje jak z estetického hlediska, tak i z důvodu pohodlnosti. Ve vlasech lze z šátků této velikosti vytvářet opravdu originální pokrývky hlavy, jako například turbany.

Nicméně hlavní nasazení těchto šátků je uvázání okolo těla.

 

Naší nabídku hedvábných šátků francouzské značky A Piece of Chic najdete na www.SEKORA.cz.

Pin It

Luxusní hedvábné šátky z francouzského Lyonu – A Piece of Chic

A Piece of Chic je mladá značka z francouzského Lyonu, která navrhuje a vyrábí luxusní hedvábné šátky té nejvyšší kvality. Oblast okolo Lyonu je výrobou hedvábných šátků proslulá a první manufaktury, zpracovávající hedvábí se v této oblasti vyskytly již v 15. století. Světové proslulosti dosáhl Lyon koncem 19. a zejména ve 20. století. Právě na slavnou tradici výroby hedvábných šátků navazuje značka A Piece of Chic, která své šátky vyrábí výhradně v Lyonu. Inspirací pro značku jsou vzory, používané na šátcích v první polovině 20. století, doplněné o motivy ze současného prostředí městských subkultur, adrenalinových sportů či soudobého designu či architektury. Více se o značce A Piece of Chic dozvíte na našem blogu.

Hedvábné šátky hrají dnes nezastupitelnou estetickou roli moderního módního doplňku, který doplňuje celkový vzhled. Nosí se nejen okolo krku, ale i uvázané ve vlasech nebo prostě jako stylový doplněk. V poslední době si šátky znovu nalézají cestu i do pánských šatníků a mají své místo zejména jako doplněk košile s rozhalenkou v business prostředí.

Šátky značky A Piece of Chic najdete na www.SEKORA.cz ve dvou velikostech – menší 50 x 50 cm a větší 70 x 70 cm. Šátky jsou vyrobené ve francouzském Lyonu, a i výtvarně zdařilé krabičky, ve kterých se šátky dodávají, jsou vyrobené v oblasti Lyonu.

Nabídku hedvábných šátků značky A Piece of Chic najdete na www.SEKORA.cz.

 

 

 

 

 

Pin It

Šátky s jaguářím vzorem

Mezi hedvábnými šátky francouzské značky A Piece of Chic (více se o této značce z francouzského Lyonu dočtete na našem blogu) jsou i šátky s jaguářím vzorem. Tyto šátky jsou v několika citlivě volených barevných provedeních a jsou opravdu mimořádně líbivé. Obrovskou výhodou těchto šátků je to, že i v uvázaném stavu – ať již okolo krku, okolo hlavy nebo i jinak (více se o vázání šátku dozvíte na našem blogu) neztrácí ze své přitažlivosti a zachovávají si nejen své barevné podání, ale i vzor zůstává čitelný a to i jen na pouhém zlomku viditelného šátku. Značka A Piece of Chic tvrdí o těchto šátcích – poněkud nadneseně a v metafoře – že jsou perfektním doplňkem všech, kdo loví v městském prostředí.

Jaguár (Panthera onca, jaguár americký) je velká kočkovitá šelma (je třetí největší po tygrovi a po lvu), jejíž domovinou je Amerika – od Mexika až po Argentinu. Preferuje deštné pralesy, ale žije i v otevřeném terénu. Jaguár je samotářský tvor, který si hlídá svoje teritorium, které mívá rozlohu několik desítek kilometrů čtverečních. Je rychlý, dobře plave, výborně šplhá a má jeden z nejsilnějších skusů. Populace jaguárů se pohybuje na pomezí ohroženosti a zatímco v některých zemích Ameriky je přísně chráněn, v jiných státech není jeho ochrana vůbec aplikována. Srst má jaguár zlatohnědou s charakteristickými skvrnami (rozetami) v tmavé barvě. Existují i jaguáři, kteří mají černě zabarvenou srst, ale i ta obsahuje tmavší rozety. Skvrny jsou u každého jedince jiné a tvoří jakýsi otisk prstu daného zvířete. Jaguár má v kohoutku 50-75 cm a váží od 50 do 150 kg. Ve volné přírodě se dožívá věku až 15 let. Jaguár je tvorem, který je na samém vrcholu potravního řetězce a v podstatě nemá přirozené nepřátele.

Hedvábné šátky s jaguářím vzorem najdete na www.SEKORA.cz.

Pin It

Námět na dárek – hedvábný šátek

Šátek je oblíbeným a velmi populárním módním doplňkem, který nevypadává z módního povědomí a je klasickou součástí oblečení. Snad každá žena vlastní několik šátků, které si alespoň občas vezme na sebe – některé ženy velmi často, některé méně, ale každá šátek aspoň občas vezme. Šátek je dnes módním doplňkem i pro muže, i když v tomto případě méně častým. Muži již obvykle nenosí šátek uvázaný okolo krku (tento zvyk se začal vytrácet v 70. letech 20. století), ale i v dnešní době najde šátek své místo i v pánském šatníku. S renesancí ozdobných kapesníčků, které se nosí v náprsní kapse saka, nacházejí menší šátky své uplatnění právě v této oblasti.

Ačkoli je šátek oblíbeným módním doplňkem, ačkoli i kvalitní značkový šátek je i cenově dostupný, nikdy se šátek nestal věcí, která by se opravdu masově darovala. V pozadí možná stojí fakt, že dárci mají obavu, aby vybrali takový šátek, který se bude líbit, který nepůjde proti vkusu obdarovaného. Tato obava je poměrně silně zakořeněná, ale je silně neopodstatněná, protože vybrat šátek, který bude obdarovaný nebo obdarovaná často nosit není až tak obtížné. V následujícím textu najdete pár základních tipů, jak vybrat šátek jako dárek

 • Šátek by měl být vyrobený z čistého hedvábí. Nejen že hedvábí je mimořádně příjemný materiál, je relativně odolné proti znečištění a nezpůsobuje alergie (šátek se často nosí uvázaný okolo krku, který je na alergické rekce citlivý). Ale především má kvalitní čisté hedvábí zcela ojedinělý a charakteristický lesk, který je u šátků obzvláště patrný.
 • Luxusní šátek by měl pocházet z některé z oblastí, které jsou produkcí šátků proslavené – okolí francouzského města Lyon, severní Itálii nebo severní Anglie a Skotsko. Výrobci z těchto oblastí mají perfektně zvládnutou technologii výroby jak hedvábí, tak i potisku a jejich šátky jsou opravdu dlouhověké.
 • Šátek pro ženu by měl být alespoň středně velký (cca 70 x 70 cm) nebo větší. Ženy často používají složitější způsob uvázání šátku nebo ho nosí uvázaný nejen kolem krku a v těchto případech je větší velikost nutností.
 • Šátek pro muže by měl být malý (cca 50 x 50 cm) nebo střední (70 x 70 cm). Tato velikost je dostatečná pro prakticky libovolné uvázání okolo krku i pro použití šátku jako ozdobný kapesníček.
 • Šátky se nosí jak v barevném kontrastu, tak i v barevné harmonii a proto se výběru barvy šátku nemusíte obávat. Pokud si chcete být barvou jistí, vyvarujte se hnědých odstínů pro muže (hnědý šátek vyžaduje i ostatní doplňky jako např. boty, opasek a aktovku v hnědé barvě a ne každý muž tím disponuje) a zelených pro ženy (většina žen nosí zelenou barvu málo).
 • Výraznější vzor, který je na šátku je u uvázaného šátku zdeformovaný a obvykle obtížně rozeznatelný a proto nemusíte mít z větších, dominantních vzorů obavu. Pokud jste na pochybách, zvolte vzor puntíkový, kostičkový nebo Paisley.
 • Protože budete šátek darovat, měl by být i hezky a luxusně zabalený.Většina opravdu značkových šátků bývá zabalena v krabičce, která vzbuzuje luxusní pocit.

Naší nabídku luxusních hedvábných šátků lyonské značky A Piece Of Chic najdete na www.SEKORA.cz.

Pin It

Hedvábné Tikki šátky s výrazným květinovým vzorem, A Piece of Chic

Mezi hedvábnými šátky francouzské značky A Piece of Chic (více se o této značce dozvíte na našem blogu), které jsou v nabídce na www.SEKORA.cz jsou i modely s výrazným květinovým vzorem. Šátky jsou ve dvou barevných variantách s černým a bílým pozadím. Autorkou grafického návrhu těchto působivých šátků je mladá francouzská umělkyně (a tatérka) z Toulouse Dit Cheynne.

Šátky mají označení Tikki, což je podle maorské mytologie jméno prvního muže, kterého stvořil bůh řádu a války Tu. Tikki našel první ženu Marikoriko v rybníce a ta ho svedla a společně zplodili Hine-kau-ataatu. V přeneseném smyslu je tikki velká dřevěná socha s lidskými rysy, které je možné nalézt v celé polynéské kultuře. Schematická znázornění Tikki jsou zobrazená na šátcích a doplňují výrazné květinové motivy.

Šátky Tikki značky A Piece of Chic v nabídce www.SEKORA.cz jsou ve velikosti 90 x 90 cm a jsou vyráběny tradičním postupem ve francouzském Lyonu (více se o lyonském hedvábí dozvíte na našem blogu). Šátky byly dovezené pouze v omezeném množství tak, aby každý zákazník získal – kromě mimořádně působivého a líbivého šátku – i opravdovou exkluzivitu.

Hedvábné Tikki šátky značky A Piece of Chic najdete na www.SEKORA.cz.

Pin It

Ošetřování a údržba hedvábných šátků

Klasickým materiálem, ze kterého se šátky vyrábějí, je 100% hedvábí. Poskytuje šátkům nedostižitelný lesk a barevnou brilanci. Navíc se hedvábí vyznačuje i jinými vlastnostmi, které jsou pro šátky důležité – nemačkavostí, schopností vytvořit elegantní uzel i relativní odolností proti ušpinění (více se o hedvábí dozvíte na našem blogu). Nevýhodou hedvábných šátků je jejich problematické čištění, které vždy raději svěřte specializované provozovně.

Šátky se vyrábí tak, že látka přirozené barvy je následně potištěna požadovaným vzorkem. U potištěného hedvábí je možné realizovat naprosto libovolné vzory, ale použité barvy opět ovlivňují – již tak choulostivou – údržbu hedvábných šátků.

Značkové šátky jsou na všech okrajích stočené do jemné ruličky, která je následně zapošita tak, aby se šátek netřepil. Vzhledem k tomu, že začištění okrajů šátku se provádí ručně, jsou vnější hrany jemně nepravidelné.

Ať již hledáte šátek pro jakoukoliv příležitost, nikdy nic nezkazíte, pokud budete oblékat šátek ze 100% hedvábí. Hedvábné šátky jsou opravdu zcela univerzální.

Doporučení pro správnou údržbu šátků

 • Každý šátek je vybaven etiketou, na které je – kromě složení materiálu, ze kterého je vyroben – uveden i doporučený postup pro čištění, sušení a žehlení ve formě mezinárodně standardizovaných symbolů. Vysvětlení jednotlivých symbolů je součástí tohoto návodu. Dodržujte postup čištění, sušení a žehlení uvedený na etiketě.
 • Zmačkaný šátek nejprve zkuste nechat vyvěsit (případně ho můžete před vyvěšením velmi jemně navlhčit vlažnou vodou).
 • Pokud šátek žehlíte, postupujte velmi opatrně. Teplota žehličky nesmí přesáhnot 130 oC, jinak dojde k nevratnému poškození hedvábných vláken.
 • Nežehlete šátek až do kraje. Značkové šátky jsou na okrajích zakončeny zapošitými jemnými nepravidelnými ruličkami, které byste při přežehlení zničili.
 • Pokud šátek vyžaduje vyčištění, svěřte ho specializované chemické čistírně, které důvěřujete.
 • V žádném případě nepoužívejte bělení.
 • Některé šátky je možné prát ve vlažné vodě (buď ručně nebo velmi šetrným programem v pračce a to vždy v ochranné síťce). Při praní použijte prášek, který neobsahuje bělící činidla. Nenechávejte šátek ležet ve vodě.
 • Šátky neždímejte ani nesuště v sušičce. Po vyprání je nechte volně uschout na vzduchu.
 • Pokud šátek zmokne nebo navlhne (např. při dešti nebo sněhové vánici) nechte jej vyvěsit a uschnout za přirozené pokojové teploty.
 • Dojde-li k tomu, že si šátek ušpiníte, můžete zkusit znečištěné místo co nejdříve namočit studenou vodou a pak vysát do čistého ubrousku. Podle povahy znečištění může tento postup pomoci – ale také nemusí. Rozhodně nepoužívejte teplou vodu.
 • Nedoporučujeme používat na čištění skvrn odstraňovače skvrn. Raději nechte šátek celý odborně vyčistit.
 • Šátky neskladujte na přímém světle a při vysokých teplotách.

Naší nabídku hedvábných šátků najdete na www.SEKORA.cz.

Údržba a ošetřování hedvábných šátků

Pin It

Hedvábný šátek jako ozdobný kapesníček

Ozdobné kapesníčky se v poslední době opět stávají mimořádně oblíbeným doplňkem pánského saka. Klasickým materiálem, ze kterého se ozdobné kapesníčky vyráběly je hedvábí. Původní dekorativní kapesníčky, z meziválečného období, byly ušité ze silnější hedvábné látky tak, aby růžky kapesníčku, které čouhají z náprsní kapsičky dobře držely tvar, nekroutily se a nepadaly směrem k zemi. Bohužel originální hedvábné kapesníčky ze silnější látky se dnes již obtížně shánějí (naší nabídku silnějších ozdobných kapesníčků britské značky Tyler & Tyler najdete na www.SEKORA.cz) a proto se jako ozdobný kapesníček často používá luxusní hedvábný šátek.

Při použití hedvábného šátku jako ozdobného kapesníčku je třeba věnovat pozornost i jiným věcem než jen barvě a vzoru na kapesníčku. Šátek by měl mít rozměry cca 40 x 40 cm – 50 x 50 cm, tj. rozměry šátku malé velikosti (více se o velikostech šátků dočtete na našem blogu). Větší šátky vytvářejí i po pečlivém složení viditelnou bouli v náprsní kapsičce, která působí velmi rušivě.

Šátek složený jako ozdobný kapesníček metodou Puff

Hedvábné šátky (aspoň ty kvalitní) bývají vyrobené z jemné a poměrně tenké látky, která je jak živé stříbro a obtížně se formuje tak, aby složený kapesníček držel tvar. Tento fakt má vliv i na výběr způsobu, jakým si kapesníček do náprsní kapsy složíte. Klasické způsoby, tak oblíbené ve 30. letech 20. století, kdy růžky kapesníčku úhledně koukaly z kapsy nejsou pro hedvábné šátky nejvhodnější. Ale šátky lze složit volnějšími způsoby, jmenovitě Puff (návod na skládání kapesníčku metodou Puff najdete na našem blogu) nebo obrácený Puff (návod na složení kapesníčku způsobem obrácený Puff najdete na našem blogu). Při obou těchto způsobech složení je kapesníček výrazně ležérnější, uvolněnější a přitom stále poskytuje onen pověstný „poslední dotek“.

Ozdobný kapesníček složený TV Foldem

Muži, pro které jsou Puff i obrácený Puff příliš ležérní mohou i hedvábný šátek složit do tzv. TV foldu (návod na skládání ozdobného kapesníčku tímto způsobem najdete na našem blogu) a i pečlivě složený hedvábný šátek vypadá velmi dobře. Pro tento způsob se ale nedoporučuje používat šátek s výrazným vzorem, nejlepší jsou šátky jednobarevné.

O tom, že hedvábné šátky se dnes běžně používají jako ozdobné kapesníčky svědčí i fakt, že Puff a obrácený Puff jsou dnes s přehledem nejrozšířenější způsoby skládání ozdobného kapesníčku.

Naší nabídku originálních ozdobných kapesníčků najdete na www.SEKORA.cz a nabídku hedvábných šátků si můžete prohlédnout na www.SEKORA.cz.

Daniel Craig v rozhalence a ozdobným kapesníčkem složeným metodou Puff

Pin It

Šátky s kostičkovým vzorem

Šátky s kostičkovým vzorkem patří mezi oblíbené módní doplňky jak pro ženy, tak i pro muže. Jsou elegantní, velmi klasické a zároveň i mírně ležérní a uvolněné a bezesporu představují nadčasovou stálici mezi módními doplňky.

Kostičkové vzory obecně mají svůj původ v prostředí venkovských sídel britské aristokracie a i dnešní šátky s kostičkovým vzorem si tuto historii nesou sebou. Jsou pokládány za méně formální, poněkud nenucené ale přitom celková jednoduchost tvaru je mimořádně elegantní. Mohou být dvoubarevné nebo i vícebarevné se silně kontrastními barvami (např. černá a bílá) nebo i s příbuznými barvami, které se liší jen v odstínu. Vzorek může být jemný, s malými kostičkami nebo i výrazný s velkými kostičkami. Je jen na módním návrháři, jaký vzorek zvolí a na výrobci šátku, aby vzorek dokázal bezchybně realizovat.

Vlastní potisk kostičkového vzorku na hedvábné šátky není vůbec jednoduchý. Je třeba zajistit perfektní soutisk minimálně ve dvou osách a jakákoli nepřesnost je na kostičkovém vzoru velmi patrná. Čím více barev, ze kterých je kostičkový vzor vytvořen a čím je vlastní kostička drobnější, tím je proces potisku náročnější a vyžaduje nejen přesnost, ale i dostatečné know-how.

Naší nabídku luxusních hedvábných šátků s kostičkovým vzorem francouzské značky A Piece of Chic najdete na www.SEKORA.cz.

Kostičkové šátky A Piece of Chic

Pin It